< sekcia Slovensko

Jedného z advokátov piťovcov zobral dnes súd do väzby

Ilustračné foto Foto: TASR

Tibor K. podal voči dnešnému rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava III sťažnosť, o ktorej bude po doručení rozhodovať Krajský súd (KS) v Bratislave.

Bratislava 29. mája (TASR) – Jedného z advokátov bratislavskej skupiny piťovcov zobral dnes Okresný súd Bratislava III do väzby.

Tibora K. vzal bratislavský nižší súd do takzvanej kolúznej väzby, teda z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov. Advokát, ktorý zastupoval na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku piťovca Miroslava A., je obvinený zo zločinu marenia spravodlivosti a krivej výpovede. Polícia ho zadržala v pondelok 26. mája, keď ŠTS vyniesol verdikt nad skupinou piťovcov. Tibor K. podal voči dnešnému rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava III sťažnosť, o ktorej bude po doručení rozhodovať Krajský súd (KS) v Bratislave. TASR o tom informoval hovorca KS Pavol Adamčiak.

"Návrh na vzatie do väzby bol podaný v stredu 28. mája prokurátorom Krajskej prokuratúry", informoval dnes TASR hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Vladimír Javorský.

Údajný šéf bratislavskej zločineckej skupiny piťovci Juraj O. (37), alias Piťo, pôjde do väzenia na 18 rokov. Rozhodol o tom v pondelok 26. mája ŠTS v Pezinku. Juraja O. potrestal za riadenie zločineckej skupiny, nedovolené ozbrojovanie a poškodzovanie cudzej veci. Spolu s ním súd odsúdil ďalších 13 obžalovaných.

Údajný šéf skupiny si má podľa súdu trest odsedieť v najprísnejšom väzení. Jeho pravá ruka Matej Š. (38), prezývaný Gaťa, má ísť do väzenia s minimálnym stupňom stráženia na sedem rokov. Súd ho odsúdil za členstvo v zločineckej skupine. Miroslav A. (40), s prezývkou Floxňa, ktorý mal mať v rámci skupiny na starosti obchod s drogami, si má podľa súdu odsedieť v najprísnejšom väzení 23 rokov. Rovnaký trest dostal jeho podriadený Matej B. (35). Ladislava A. (37) a Tomáša K. (27) súd odsúdil za činnosť pre skupinu, jej podporovanie a za drogovú trestnú činnosť na sedem a šesť rokov v najmiernejšom väzení.

Na najprísnejšie tresty vo výmere 24 rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia boli odsúdení Igor D. (40), ktorý pôsobil v Stupave a Adam Š. (29), ktorý pôsobil v Trnave a Hlohovci. Súd ich potrestal za členstvo v zločineckej skupine, poškodzovanie cudzej veci, Igora D. aj za ublíženie na zdraví a výtržníctvo a Adama Š. za nedovolené ozbrojovanie. Martin P. (36) si má podľa súdu za členstvo medzi piťovcami, výtržníctvo a nedovolené ozbrojovanie odsedieť 12 rokov vo väzení s maximálnou ostrahou. Za členstvo v skupine a poškodzovanie cudzej veci bol Peter B. (32) odsúdený na osem rokov v najmiernejšom väzení. Tomáša B. (30) odsúdili za podporovanie skupiny a drogovú trestnú činnosť na 5,5 roka v najmiernejšom väzení. Andrej O. (37) a Miroslav C. (36) boli odsúdení na päť rokov vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Andrej O. bol podľa súdu činný pre skupinu a Miroslava C. odsúdili za hrubý nátlak a porušovanie domovej slobody. Antonína T. (46) potrestali za výtržníctvo ročným trestnom väzenia s podmienečných odkladom na tri roky.

Skupina piťovci pôsobila z bratislavského Lamača a známa bola nosením oblečenia značiek Thor Steinar či Alpha Industries. Začala sa formovať koncom 90. rokov, keď už v hlavnom meste pôsobili iné zločinecké skupiny. Jej členovia boli vojensky organizovaní a boli známi používaním automobilov značky Mercedes G.

Juraja O. spolu s ďalšími mužmi zadržali v novembri 2011 pri najväčšej policajnej akcii v slovenskej histórii. Súdne pojednávanie sa začalo vlani v auguste prečítaním 28-stranovej obžaloby. Pred súd sa vtedy postavilo 18 mužov, ktorí boli obžalovaní z 19 skutkov.