Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. september 2023Meniny má Matúš
< sekcia Slovensko

Plénum odmietlo viaceré novely z dielne poslancov z ĽSNS

Na snímke poslanci počas rokovania Národnej rady SR. Foto: TASR – Štefan Puškáš

Parlament odmietol aj návrh uznesenia k odstúpeniu Slovenskej republiky od Severoatlantickej zmluvy.

Bratislava 21. marca (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorkovom hlasovaní neposunuli do druhého čítania viacero noviel z dielne poslancov pôsobiacich v ĽSNS.

Podporu nedostala novela Ústavy SR, ktorou navrhovali znížiť počet potrebných podpisov od občanov na vyhlásenie referenda zo súčasných 350.000 na 100.000. Návrhom chceli tiež dosiahnuť zrušenie potreby minimálnej účasti oprávnených voličov na to, aby bolo referendum platné. V súčasnosti je to 50 percent voličov. Poslanci navrhovali, aby bolo referendum platné, ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda. Navrhovali tiež, aby predmetom referenda nemohli byť otázky z oblasti zmeny štátnych hraníc, postavenia orgánov štátnej moci, jednotnosti a nedeliteľnosti územia SR.

Plénum tiež odmietlo novelu zákona o energetike, ktorú predložili poslanci Martin Beluský a Rastislav Schlosár. Navrhovali umožniť štátu obmedziť výkon vlastníckych práv v energetických podnikoch v čase krízy. Neprešla im ani novela ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Chceli ňou odstrániť možnosť štátu zasahovať do obydlí obyvateľov SR vo výnimočnom a núdzovom stave.

Ďalšou novelou chceli poslanci ĽSNS zabrániť vyberaniu vstupného na území slovenských parkov alebo chránených území za prechádzku alebo turistiku. Plénum odmietlo aj novelu Trestného zákona, ktorou chceli títo poslanci zaviesť nový trestný čin nedovolenej zmeny pohlavnej identity.

Parlament odmietol aj návrh uznesenia k odstúpeniu Slovenskej republiky od Severoatlantickej zmluvy.