Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Slovensko

Po návrate z Afganistanu sa vojaci tešia na Vianoce s rodinami

Foto: TASR/František Iván

Vojakom z multifunkčnej ženijnej roty velil Róbert Dlugoš, ich úlohou bolo ženijné zabezpečenie leteckej základne v Kandaháre.

Prešov 19. decembra (TASR) - V rodinách 212 príslušníkov Ozbrojených síl SR (OS SR), ktorí sa v týchto dňoch vrátili z medzinárodnej misie v operácii ISAF v Afganistane sa tešia na spoločne prežité Vianoce.

Časť vojakov po niekoľkomesačnom pôsobení v jednotkách medzinárodného krízového manažmentu dnes privítali počas slávnostného nástupu v Sokolovských kasárňach v Prešove. Príslušníci multifunkčnej ženijnej roty a strážnej jednotky si prevzali Pamätnú medailu ministra obrany SR za účasť vo vojenskej operácii, ktorú im odovzdal veliteľ Pozemných síl OS SR Ondřej Novosad.

"Môžeme konštatovať, že títo príslušníci počas pôsobenia v ISAF splnili úspešne svoju misiu. V rámci ženijnej jednotky plnili úlohy predovšetkým odmínovania, technickej a konštrukčnej podpory na letisku v Kandaháre a ako strážna jednotka pri zabezpečení vstupu do vojenskej základne Tarin Kowt," vysvetlil pôsobenie vojakov Novosad.

Zdôraznil, že ide o profesionálov, z ktorých mnohí majú už skúsenosti z viacerých misií a opäť potvrdili, že naše ozbrojené zložky sú schopné plniť s vysokým štandardom úlohy v rámci medzinárodných síl.

Foto: TASR/František Iván
Na spoločné Vianoce s rodinou sa teší aj Roman Ďuriak - veliteľ strážnej čaty, ktorá pôsobila na Tarin Kowt. Jednotka deväť mesiacov zodpovedala za ochranu základne. "Ohrozenie tam bolo na dennom poriadku, raketové útoky a chlapi čo slúžili na hlavnej bráne mohli byť ohrození výbušninami umiestnenými vo vozidlách, prípadne trhavinami, ktoré mohli prenášať osoby. Našťastie všetko dobre dopadlo," povedal Ďuriak.Vojakom z multifunkčnej ženijnej roty velil Róbert Dlugoš, ich úlohou bolo ženijné zabezpečenie leteckej základne v Kandaháre. "Úlohy, ktoré sme tam vykonávali, bolo budovanie infraštruktúry leteckej základne. Vykonávali sme výstavbu protipechotných a dopravných zátarás. Jednou z tých najťažších úloh bolo vykonávanie odmínovacích prác mimo základne," povedal Dlugoš. Vianoce bude tráviť s rodinou. Mesiac pred odchodom sa mu totiž narodila dcéra a teraz by si to chcel v kruhu rodiny užiť.

Na slávnostnom nástupe sa zúčastnili aj priatelia a príbuzní, ktorí na vojakov čakali doma. Bola medzi nimi aj Jana Čorbová. "Keď odchádzal manžel nebolo to ľahké a ani po celý ten čas čo bol preč. Báli sme sa či sa mu niečo nestane. Teraz už je doma v bezpečí, tak sme všetci radi a spokojní," povedala pre TASR Jana Čorbová. Dodala, že návrat jej manžela je pre celú rodinu krásny vianočný darček, hlavne pre deti, ktoré sa ho už nevedeli dočkať.