Quantcast
< sekcia Slovensko

V máji sa nebude pojednávať v kauze dvojnásobnej vraždy z roku 2004

Ilustračné foto. Foto: TASR

Mladú ženu a desaťročného chlapca zastrelili v Moste pri Bratislave na konci roka 2004. Obeťou útoku mal byť otec zabitého chlapca a druh zabitej ženy, bývalý policajt Juraj G.

Bratislava 8. mája (TASR) - Pred trojčlenným senátom Okresného súdu (OS) Bratislava I sa po dlhšej prestávke malo opätovne začať pojednávať v kauze dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave z roku 2004, a to koncom mája. Dlhoročný proces so štyrmi obžalovanými sa napokon opäť neuskutoční.

"Na začiatku apríla predseda senátu OS I vytýčil hlavné pojednávanie na 22. mája. Súdu bola 26. apríla doručená žiadosť obhajcu o preloženie termínu pojednávania z dôvodu kolízie s termínom pojednávania na Okresnom súde Košice I. Z tohto dôvodu bol zrušený pôvodne vytýčený termín a zároveň bol určený nový termín pojednávania na 20. júna," uviedol pre TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

V prípade sa dlhšie nepojednávalo - spisový materiál sa naposledy dlhšie nachádzal na Ústavnom súde (ÚS) SR v Košiciach z dôvodu, že minulý rok podali ústavnú sťažnosť hneď dvaja obžalovaní, a to na doživotný trest odňatia slobody právoplatne odsúdený zemplínsky bos Branislav Adamčo a jeho spoluobžalovaný Jozef B.

Novým zákonným sudcom je v tejto veci na OS Bratislava I Roland Kemény. Ten prípad prebral po sudcovi Jánovi Jamrichovi, ktorý odišiel do dôchodku ku koncu roku 2016. Senát pod vedením Jamricha vypočul dovtedy desiatky svedkov a ďalších mal vypočuť. Nie je zatiaľ známe, či sa teda dokazovanie bude musieť vykonať nanovo. To by skomplikovalo skoré vyriešenie kauzy na súde prvého stupňa a trvalo by to ďalšie roky.

Avšak aj po prípadnom verdikte OS Bratislava I je isté, že jedna z procesných strán (prokurátor, štyria obžalovaní a ich obhajcovia - poznámka TASR) sa voči rozsudku odvolá. Vecou by sa potom zaoberal odvolací KS v Bratislave.

V kauze sú obžalovaní spomínaný bos Branislav Adamčo, Karol M. nachádzajúci sa stále v Belize a ďalší dvaja obžalovaní. Sudca Kemény si musel po Jamrichovi, ktorý pôsobil na OS Bratislava I viac ako 34 rokov, naštudovať rozsiahly spis v prípade. Vec Keménymu bola pridelená v roku 2017. Naposledy sa proces mal konať koncom októbra 2016. Bol však odročený, a to z dôvodu práceneschopnosti jedného z členov senátu sudcu Jamricha.

Riadne sa naposledy pojednávalo v kauze na začiatku júna 2016, keď takmer niekoľko hodín trval výsluch Adamča. Okrem neho sú v tomto prípade obžalovaní spomínaný Karol M., Jozef B. a Nikola P., ktorí dávajú svojim obhajcom súhlas na pojednávanie v ich neprítomnosti. Voči Karolovi M. sa koná stále ako voči ujdenému.

Mladú ženu a desaťročného chlapca zastrelili v Moste pri Bratislave na konci roka 2004. Obeťou útoku mal byť otec zabitého chlapca a druh zabitej ženy, bývalý policajt Juraj G. Pokus zavraždiť ho však nevyšiel a zabijaci údajne omylom pripravili o život jeho blízkych.

Bosa zemplínskej zločineckej skupiny Adamča odsúdil vo februári 2016 trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR v inej kauze - vraždy Arpáda Nistora a ďalších závažných trestných činov, na doživotie. Adamčo čelí okrem toho aj ďalším súdnym procesom na iných slovenských súdoch.