Quantcast
< sekcia Slovensko

TRAGICKÁ NEHODA: Po zrážke dvoch vetroňov zomreli obaja piloti

Ilustračná snímka. Foto: TASR Henrich Mišovič

Príčiny nehody zatiaľ nie sú známe.

Bratislava 26. apríla (TASR) - Život oboch pilotov si vyžiadala utorková zrážka dvoch vetroňov nad vrchom Končiar v katastri obce Trebostovo v okrese Martin. Príčiny nehody zatiaľ nie sú známe. TASR o tom informovali z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

"Oba vetrone dopadli na kopec do ťažko dostupného terénu. Na miesto bola okamžite vyslaná vrtuľníková záchranná zdravotná služba s lekárom, ktorý u oboch pilotov, žiaľ, skonštatoval exitus," spresnili.

Príčina zrážky je doposiaľ neznáma. Na miesto podľa HaZZ smerujú vrtuľník leteckého útvaru Ministerstva vnútra (MV) SR, hasiči z Martina a Žiliny a tiež dobrovoľní hasiči z Trebostova a Sučian. "Časť cesty absolvujú na štvorkolkách, v nedostupnom teréne pôjdu peši," doplnili.

Letecký útvar a námorný vyšetrovací útvar rezortu dopravy spustil v danej veci vyšetrovanie, informoval o tom minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina). "Akékoľvek ďalšie informácie súvisiace s nehodou bude možné zverejniť až po ukončení vyšetrovania," dodal.TASR v tejto súvislosti prináša výberovú chronológiu tragických leteckých havárií na území SR od roku 2015.

17. júla 2015
V Slovenskom raji sa zrútil záchranársky vrtuľník. Pri havárii zahynuli štyria ľudia - pilot, lekár, záchranár a člen Horskej záchrannej služby. Chlapec, ktorého išla posádka vrtuľníka zachraňovať, si pri páde z chodníka zlomil nohu.

28. júla 2015
Pri obci Terňa v lokalite Hradisko v okrese Prešov spadol vojenský vrtuľník. Nehoda si vyžiadala jeden ľudský život. Na palube vrtuľníka, ktorý plnil výcvikový plán, boli v čase nehody traja príslušníci OS SR.

20. augusta 2015
Neďaleko obce Červený Kameň v okrese Ilava sa zrútili dve lietadlá typu L 410, pričom zahynulo 7 ľudí. V každom z lietadiel boli dvaja piloti a 17 výsadkárov, teda celkovo 38 ľudí. Okrem troch parašutistov neprežili ani štyria piloti. Posádky nacvičovali hromadný zoskok.

11. novembra 2015
Polícia pri ukrajinsko-slovenskej hranici v okrese Michalovce objavila trosky dopravného vrtuľníka Mi2 - Michalovce. Pri vraku našla osem mŕtvych pasažierov, ktorí sa pravdepodobne nachádzali vo vrtuľníku. Pilot bol pravdepodobne Ukrajinec, zvyšnú časť posádky tvorili zrejme migranti.

20. apríla 2016
Pri hraničnom priechode Lysá Poľana v okrese Poprad sa zrútil vetroň. Nehodu neprežil športový pilot, ktorým bol poľský občan. Pilot sa zúčastňoval na medzinárodných pretekoch v bezmotorovom lietaní FCC Gliding v Prievidzi.

7. septembra 2016
Pri páde záchranárskeho vrtuľníka Air - Transport Europe (ATE) v katastri obce Strelníky pri Banskej Bystrici zahynuli štyria ľudia, traja členovia posádky a 38-ročný pacient.

4. októbra 2016
Neďaleko vodnej priehrady Jakubovany v okrese Sabinov spadlo dvojmiestne športové lietadlo typu Lancair 360 MKII. Pád lietadla neprežil 65-ročný pilot.

10. mája 2017
Pri havárii policajného vrtuľníka vo vojenskom priestore letiska v Prešove prišli o život dvaja príslušníci Hasičského a záchranného zboru. Jeden z mužov zomrel na mieste nehody, druhý v košickej nemocnici. Ďalší dvaja zranení policajti, ktorí sa nachádzali na palube, boli hospitalizovaní.

16. septembra 2017
Tragickú nehodu malého motorového lietadla počas Dňa otvorených dverí na prievidzskom letisku neprežil 31-ročný Miroslav z Ilavy, ktorý lietadlo pilotoval. Vážne sa zranila aj 23-ročná žena, 34-ročný muž utrpel ľahšie zranenia.

7. júla 2018
Pri Prešove v katastri mesta Veľký Šariš, časť Kanaš, havaroval malý vrtuľník. Nehoda si vyžiadala jednu obeť.

27. augusta 2021
V katastri obce Mokrý Háj v okrese Skalica sa zrútilo malé štvormiestne lietadlo. V čase nehody sa v lietadle nachádzali tri osoby, ktoré zasahujúci hasiči našli bez známok života.