< sekcia Slovensko

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Takto ste to na Vianoce určite nechceli

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Teraz.sk prináša predpoveď počasia na najbližších sedem dní.

Bratislava 20. decembra (Teraz.sk/TASR) - Hoci väčšina ľudí ešte rieši vianočné nákupy na poslednú chvíľu, zaujímať by sme sa mali aj o to, v akom počasí si sviatky a celý budúci týždeň užijeme. Na romantickú zasneženú krajinu však rovno zabudnite. A dokonca aj na pekné slnečné počasie.

Počasie cez vianočné sviatky bude zamračené, daždivé a miestami, najmä na severe, môže aj snežiť. Najvyššie denné teploty budú v rozmedzí od nula do ôsmich stupňov Celzia. Vo svojej predpovedi to uviedol meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavol Beránek.

Na začiatku budúceho týždňa prenikne na Slovensko od severu a severovýchodu o niečo chladnejší vzduch. Meteorológovia predpokladajú, že počas Štedrého dňa (24. 12.) bude zamračené a na väčšine územia bude pršať. "Od stredných polôh, na severe miestami už aj v nižších polohách, bude snežiť. Najvyššia denná teplota počas Štedrého dňa bude väčšinou nula až sedem stupňov Celzia," podotkol Beránek. Vo večerných hodinách by mala byť v utorok snehová pokrývka na Slovensku približne od výšky 800 až 900 metrov nad morom, na severe väčšinou už okolo výšky 600 metrov nad morom a vyššie.

"Na Prvý a Druhý sviatok vianočný (25. – 26. 12.) bude na Slovensku väčšinou veľká oblačnosť až zamračené, miestami bude pršať. Od stredných, na severe miestami už aj v nižších polohách, bude snežiť," poznamenal meteorológ s tým, že v stredu a vo štvrtok bude najvyššia denná teplota nula až osem stupňov Celzia.

SOBOTA 21.12.2019
Zamračené, občasný dážď.
Minimálna nočná teplota: 7/2 °C
Maximálna denná teplota: 5/10 °C
Vietor: J, 10-25 km/h

NEDEĽA 22.12.2019
Zamračené, na juhu občasný dážď.
Minimálna nočná teplota: 6/1 °C
Maximálna denná teplota: 4/9 °C
Vietor: S, 10-25 km/h

PONDELOK 23.12.2019
Zamračené, na severe sneženie.
Minimálna nočná teplota: 5/0 °C
Maximálna denná teplota: 3/8 °C
Vietor: SZ, 15-30 km/h

UTOROK 24.12.2019
Oblačno, na západe prehánky.
Minimálna nočná teplota: 4/-1 °C
Maximálna denná teplota: 2/7 °C
Vietor: J, 10-20 km/h

STREDA 25.12.2019
Oblačno, miestami hmla.
Minimálna nočná teplota: 3/-2 °C
Maximálna denná teplota: 1/6 °C
Vietor: SZ, 15-25 km/h

ŠTVRTOK 26.12.2019
Polooblačno, miestami hmla.
Minimálna nočná teplota: 1/-4 °C
Maximálna denná teplota: 0/5 °C
Vietor: J, 10-25 km/h

PIATOK 27.12.2019
Zamračené, miestami hmla.
Minimálna nočná teplota: 5/0 °C
Maximálna denná teplota: 4/9 °C
Vietor: J, 10-25 km/h
Zdroj: meteo.sk

Podrobnejšiu predpoveď počasia v jednotlivých regiónoch Slovenska v priebehu najbližších siedmich dní nájdete na stránke pocasie.teraz.skAni počas sviatkov netreba zabúdať na zdravé stravovanie a pohyb


Dôsledné plánovanie, pohyb a sebakontrola, to sú rady odborníkov týkajúce sa jedálnička počas nastávajúcich sviatkov. "Zdravie je definované ako stav fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a preto počas Vianoc nedopusťte, aby sa vaše telo preťažilo jednostranným vianočným upratovaním a potom nadmerným príjmom potravy v absolútnej nečinnosti pred televízorom, mobilom či počítačom," uviedla Zora Kľocová Adamčáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Ilustračné foto.
Foto: TASR - Maroš Černý


Odborníci odporúčajú dodržiavať aj počas sviatkov niekoľko rád a tipov v súvislosti so stravovaním. Jednou z nich je plánovanie. Podľa odborníkov je dobré myslieť na množstvo skonzumovaného jedla už pri jeho nakupovaní. "Je prirodzené zobrať si občas niečo sladké, či dať si tradičné vianočné menu. Kúpiť sa však dajú menšie balenia sladkostí, jesť sa dajú menšie porcie, nezdravé recepty sa dajú nahradiť zdravším variantom alebo aspoň niektorou ingredienciou," odporúča Kľocová Adamčáková.

Účinné je pridať do sladkostí tiež vlákninu, napríklad vločky, mrkvu, figy, datle, slivky, marhule, banány. "Takéto sladkosti musíte viac hrýzť, preto ich zjete menej a navyše prijímate i vitamíny, minerály a vlákninu. Energetickú hodnotu znížite aj tým, že budete robiť menšie koláčiky a tenšie ich krájať," podotkla odborníčka.

Ilustračné foto.
Foto: TASR/Štefan Puškáš


Upozorňuje aj na časté ochutnávanie počas varenia, odporúča uprednostňovanie rýb pred mäsom. Na dochutenie treba použiť radšej bylinky ako soľ. Vyhnúť by sme sa mali vyprážaniu a do vianočného jedálnička je treba zaradiť aj dostatočný príjem zeleniny a ovocia.

"O škodlivosti alkoholu sa všeobecne vie, avšak už menej si uvedomujeme, že alkohol je energetická bomba, ktorá exploduje dvakrát – jednak vo forme nadmerného prísunu energie, ktorá sa uloží do tukových zásob a jednak ako zdroj opojenia s následkom spoločenskej únavy a možného rizika úrazov," poznamenala Kľocová Adamčáková. Počas Vianoc odporúča nápoje s čo najnižším obsahom alkoholu, v čo najmenšom množstve a čo najmenej sladké. Zabúdať netreba ani na pohyb, ktorým treba kompenzovať počas sviatkov zvýšený energetický príjem.

Na cestách bude počas sviatkov viac policajtov


Počas Vianoc bude na cestách viac policajtov, ktorí sa pri kontrolách zamerajú na rýchlosť, mobil za volantom aj alkohol. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová.

„Všetkých, ktorí plánujú sadnúť si za volant počas vianočných sviatkov, polícia nabáda k zvýšenej miere tolerancie a predvídavosti. Na cestách sa totiž budú pohybovať aj menej skúsení vodiči,“ pripomína polícia s tým, že už pred Vianocami posilnila hliadky na celom Slovensku, a to aj z radov poriadkových a železničných policajtov.

Ilustračné foto
Foto: TASR/František Iván


Policajti tiež pripomínajú zhustenú premávku v okolí nákupných centier. V súvislosti s tým avizujú viac dopravných policajtov v uliciach, ktorí budú usmerňovať premávku, aby zabránili možným kolónam.
Prezídium PZ varuje aj pred vreckármi počas vianočných nákupov. Radí, aby ľudia nenechávali peňaženky na vrchu kabeliek a iných prístupných miestach, ako sú napríklad nákupné vozíky. Mužom odporúča peniaze ukladať do vnútorného vrecka na saku, svetri či kabáte, namiesto zadného vrecka nohavíc. Polícia tiež radí nemať pri sebe väčšie množstvá hotovosti a nemať napísaný na platobnej karte PIN kód.

Občania si tiež majú dávať pozor aj na kľúče od bytu, v prípade straty sa okamžite ponáhľať domov a vymeniť zámok. „Ak ste s kľúčmi od bytu prišli aj o kľúče od pracoviska, mali by ste včas informovať aj zamestnávateľa, aby nedošlo k ohrozeniu cudzieho majetku,“ dopĺňajú policajti.

Ilustračné foto.
Foto: TASR/Pavol Ďurčo


Vodičom pripomínajú, aby si nezabudli zabezpečiť svoje auto, na ktorého sedadle by nemali nechávať kabelky, tašky alebo mobilné telefóny.