< sekcia Slovensko

Počet kolapsov z tepla v nedeľu klesol, pomoc potrebovalo 63 pacientov

Ilustračná snímka. Foto: TASR S. Písecký

Tekutiny treba dopĺňať priebežne počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy.

Bratislava 17. júna (TASR) - Počet kolapsov z tepla klesol. V nedeľu (16. 6.) potrebovalo pomoc zdravotníckych záchranárov 63 pacientov. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Alena Krčová.

"Najviac, 11, pacientov bolo ošetrených v Prešovskom kraji. Naopak, najmenej zásahov sme v tejto súvislosti evidovali v Bratislavskom kraji, v ktorom mali ťažkosti v dôsledku horúčav štyria pacienti," spresnila s dôvetkom, že záchranári znova apelujú na verejnosť, aby dbala na prevenciu.

Dôležité je zdržiavať sa v interiéri počas obedňajších hodín, t.j. od 11.00 h do 15.00 h a dodržiavať dostatočný pitný režim. Vysoké teploty predstavujú podľa slov záchranárov záťaž pre každý organizmus. Najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa nemožno vyhnúť pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev.

Tekutiny treba dopĺňať priebežne počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu je vhodné piť s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy.

"Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať," uzavrela Krčová.