Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Minulý rok počet leteckých záchranných akcií stúpol o 10 percent

Ilustračná foto Foto: Air - Transport Europe, letecká záchranná služba

Najčastejším dôvodom pre vzlet vrtuľníka boli už tradične pacienti s ochorením srdca a s cievnou mozgovou príhodou. K dopravným nehodám leteckí záchranári smerovali celkovo 158-krát.

Poprad 13. januára (TASR) - Posádky leteckých záchranárov uskutočnili vlani na Slovensku 2186 záchranných akcií, ide o desaťpercentný nárast oproti roku 2021. Informovala o tom hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) Air Transport Europe (ATE) Zuzana Hopjaková s tým, že stúpli letecké prevozy novorodencov.

Najčastejším dôvodom pre vzlet vrtuľníka boli už tradične pacienti s ochorením srdca a s cievnou mozgovou príhodou. K dopravným nehodám leteckí záchranári smerovali celkovo 158-krát.

Riaditeľka VZZS Iveta Križalkovičová dodala, že pri zásahoch v horách a v teréne, kde nie je možné pristáť, je pre záchranárov veľkým pomocníkom použitie palubného navijaka, ktorý využívajú každoročne častejšie. Minulý rok išlo o 58-percentný nárast, čo v praxi predstavuje 255 záchranných akcií. V tejto súvislosti sprevádzkovali v Poprade aj trenažér, vďaka ktorému si môžu slovenské i české posádky leteckých záchranárov techniku použitia palubného navijaka trénovať.

"Čo sa týka národností, po slovenských pacientoch sa na palubách záchranárskych vrtuľníkov najčastejšie viezli Poliaci a Česi, ktorých bolo zhodne po 46," doplnila Hopjaková. V uplynulom roku zaznamenali podľa nej mimoriadne vysoký počet úmrtí práve v horskom teréne, kde zahynulo 20 ľudí.

Z celkového počtu prevezených pacientov tvorili deti viac ako 11 percent. Aj vďaka obnovenej spolupráci s pediatrickým tímom Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach výrazne stúpli prevozy najmenších pacientov, ktorí sa bezprostredne po narodení ocitli v ohrození života a vyžadovali si prevoz do špecializovaných zdravotníckych zariadení v inkubátoroch. "Vlani bolo takto prevezených 45 novorodencov, čo je o 29 viac ako rok predtým," konkretizovala Hopjaková.

Dodala, že zo všetkých nemocníc na Slovensku bolo najčastejšie vidieť záchranársky vrtuľník pri Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci, kde piloti pristáli presne 70-krát. Najviac práce mali záchranárske tímy zo strediska v Banskej Bystrici. So svojimi 418 zásahmi dosiahli v histórii spoločnosti na území Slovenska rekordný počet zásahov v priebehu roka. Nasledujú strediská zo Žiliny a Trenčína. Najviac nalietaných hodín bolo počas leta a najrušnejší deň bol 22. júla 2022, keď posádky červeno-bielych vrtuľníkov leteli na pomoc celkom 23-krát. Najdlhší let trval 330 minút, z Vranova nad Topľou smeroval do Prahy pacient na retransplantáciu pečene.

"Pri plánovaných transplantáciách pomohli vlani vrtuľníky aj lietadlo spoločnosti ATE. Piloti vzlietli spolu 41-krát s cieľom previezť orgán, príjemcu, darcu či transplantačný tím," upozornila hovorkyňa. Kapitán prúdového lietadla upraveného do medicínskej verzie so zdravotníckym tímom úspešne absolvoval vlani celkovo 35 medicínskych letov, najčastejšie s detskými pacientmi na transplantáciu pečene v nemeckom Essene.