Quantcast
< sekcia Slovensko

Počet úmrtí na COVID-19 aj počet ventilovaných pacientov opäť stúpol

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Z hľadiska naplnenosti nemocníc sa Slovensko nachádza na 90 percentách z maxima druhej vlny.

Bratislava 2. decembra (TASR) - Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 stúpol v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zo 60 na 81 úmrtí denne. Stúpol aj počet ventilovaných pacientov z 259 na 291. Hospitalizovaných je takisto viac pacientov. Kým minulý týždeň to bolo 3188, aktuálne ide o 3394 pacientov v nemocniciach. TASR o tom vo štvrtok informovali z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

MZ SR uviedlo, že na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je 600 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 291 ľudí. "Viac ako 82 percent z nich nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky," doplnil rezort s tým, že v nemocniciach je podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) najviac pacientov s ochorením COVID-19 vo veku nad 65 rokov.

Z hľadiska naplnenosti nemocníc sa Slovensko nachádza na 90 percentách z maxima druhej vlny. V porovnaní s druhou vlnou je najviac vyťažený Prešovský kraj (110 percent), nasleduje Žilinský (102 percent) a Košický kraj (97 percent).

"Situáciu spolu s mojím tímom veľmi pozorne sledujeme a v prípade naplnenia kapacít zdravotníckeho zariadenia v úzkej kooperácii s operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby pacientov prevážame do nemocnice s voľnými kapacitami," informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Na celom Slovensku v súčasnosti funguje 2337 mobilných odberových miest. Kapacity sa podľa šéfa rezortu zdravotníctva pravidelne zvyšujú podľa aktuálnej potreby a podľa aktuálnej epidemiologickej situácie, respektíve v prípade PCR testovania podľa kapacít laboratórií.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová v tejto súvislosti uviedla, že dospelá populácia Slovenska je zaočkovaná minimálne prvou dávkou na 58 percent. Prvú dávku očkovacej látky dostalo 2.648.585 ľudí. Druhú dávku vakcíny dostalo 2.348.320 Slovákov, prípadne ľudí žijúcich na Slovensku, a tretiu dávku 430.894 ľudí.

Aktuálne sa očkuje vo vakcinačných centrách v 63 nemocniciach, 15 veľkokapacitných očkovacích centrách a 15 poliklinikách. Aktívne očkujú aj lekári v ambulanciách. Najviac očkujúcich lekárov je podľa MZ SR v Prešovskom kraji, najmenej v Trenčianskom kraji.

Aktívne očkujú aj mobilné výjazdové očkovacie tímy.