< sekcia Slovensko

Centrom Bratislavy pochodovalo za život niekoľko tisíc ľudí

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Na otázku, či pochod možno chápať ako akciu proti potratom, jedna z organizátoriek povedala, že snahou je skôr postaviť sa za niečo, než bojovať proti niečomu

Bratislava 13. apríla (TASR) – Centrom hlavého mesta dnes pochodovalo za život niekoľko tisíc ľudí. Dav, ktorý podľa odhadov tvorilo asi 4000 ľudí, sa zišiel na Hviezdoslavovom námestí, kde druhý ročník akcie Bratislava za život odštartoval koncertom či svedectvami žien, ktoré stáli pred vážnym životným rozhodnutím a svoje dieťa si nechali.

Na koncerte vystúpili speváci Robo Opatovský, Simona Martausová či skupina La3no Cubano. Z Hviezdoslavovho námestia sa pochodujúci presunuli Starým Mestom cez Michalskú bránu, Obchodnú ulicu do Medickej záhrady.

Na otázku, či pochod možno chápať ako akciu proti potratom, jedna z organizátoriek povedala, že snahou je skôr postaviť sa za niečo, než bojovať proti niečomu. „Nechceme riešiť nejakú bojovnú cestu, ale skôr sa postaviť za ochranu života a tiež ponúknuť konkrétne riešenia. Lebo ťažko o tom len hovoriť, keď žene, ktorá má problém, nepomôžeme,“ povedala Natália Šepitková z iniciatívy Bratislava za život. Na pochode dnes prezentovali projekty pomoci ženám, ktoré čakajú dieťa a sú v ťažkej životnej situácii.

„Nečakane som otehotnela, nemala som kam ísť, nemala som sa ako postarať o dieťa. Všetci okolo ma posielali na potrat. Od kamarátky so dostala kontakt na Fórum života. Skúsila som ich poprosiť o pomoc, povedala som, že nechcem ísť na potrat, ale nemám podmienky na výchovu dieťaťa. Dali mi bývanie aj všetko k tomu, aby som sa mohla starať o Vikinku,“ opísala svoju skúsenosť Stanislava (26). Dnes má jej dcéra 2,5 roka a hovorí, že spravila najlepšiu vec v živote. „Lepšiu vec som asi nikdy neurobila,“ povedala mamička.

Ján, ktorý prišiel podporiť pochod, hovorí, že väčšina ľudí možno prišla z náboženských dôvodov, no on je za ochranu života od počatia aj z humanistických dôvodov. „V článku 15 našej ústavy máme jednoznačne definovanú ochranu života od počatia a mám za to, že nie je dodržiavaná. Ľudský život je nielen hodný ochrany, ale je to tá najcennejšia hodnota, ktorú máme a bez nej uplatňovať akékoľvek iné práva nie je možné,“ zdôvodnil Ján.

Na konci pochodu v Medickej záhrade odhalili umelecké dielo mladej výtvarníčky Dominiky Kunzovej. „Je to lavička, ktorej ústrednou témou je domov a akási rodinná obývačka, lebo na rozdiel od ostatných lavičiek v Medickej záhrade táto je aj s vankúšikmi,“ povedala o diele Šepitková.

Verejné zhromaždenie a pochod ulicami Bratislavy je aktivitou iniciatívy Bratislava za život. Pripravuje ho skupina dobrovoľníkov v rámci kampane „25. marec – Deň počatého dieťaťa“.