Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Slovensko

Podľa Matice slovenskej by mal byť 4. jún pamätným dňom

Matica slovenská. Foto: www.facebook.com

Matica ďalej navrhuje zmeniť názov pamätného dňa 19. septembra na Deň slovenskej nezávislosti.

Bratislava 5. decembra (TASR) - Členovia Matice slovenskej (MS) sú presvedčení, že 4. jún sa má stať pamätným dňom SR ako deň podpisu mierovej zmluvy medzi Maďarskom a víťaznými mocnosťami. Predseda MS Marián Tkáč o tom informoval podpredsedníčku Národnej rady (NR) SR Janu Laššákovú.

„Súčasťou Trianonskej zmluvy, podpísanej v roku 1920, bolo potvrdenie hraníc Maďarska s Rakúskom, Rumunskom, Juhosláviou a Česko-Slovenskom, a tým aj stanovenie južnej hranice Slovenska," uviedol Tkáč pre TASR.

Matica ďalej navrhuje zmeniť názov pamätného dňa 19. septembra na Deň slovenskej nezávislosti. „V ten deň v roku 1848 totiž nevznikla Slovenská národná rada, ako znie súčasný názov pamätného dňa, ale Ľudovít Štúr na Myjave vyhlásil nezávislosť Slovenska na uhorskej štátnej moci,“ povedal Tkáč.

MS zároveň navrhuje, aby pamätníky na počesť významných osobností a udalostí slovenských dejín nepodliehali v rámci schvaľovacieho procesu stanoviskám miest a obcí. Tkáč zároveň informoval podpredsedníčku NR SR aj o návrhu MS premenovať Starý most v Bratislave na Štúrov most.