Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Slovensko

Manderlák postavil podnikateľ Manderla - narodil sa pred 140 rokmi

V pozadí Manderlák, archívna snímka. Foto: TASR Dano Veselský

Rudolf Manderla sa narodil 10. júla 1884 v Bratislave. Bol vnukom brata zakladateľa rodinnej mäsiarskej firmy, Andreasa Manderlu, ktorú založil v roku 1866.

Bratislava 10. júla (TASR) - Od septembra 2023 je ikonická bratislavská budova ľudovo prezývaná Manderlák národnou kultúrnou pamiatkou. V prvej polovici 30. rokov minulého storočia to bola nielenže prvá výšková stavba na Slovensku, ale so 45 metrami zároveň v tom čase aj najvyššou obytnou budovou v bývalom Československu. Postaviť ju dal bratislavský podnikateľ s mäsovými výrobkami Rudolf Manderla. Od jeho narodenia uplynie v stredu 10. júla 140 rokov.

Rudolf Manderla sa narodil 10. júla 1884 v Bratislave. Bol vnukom brata zakladateľa rodinnej mäsiarskej firmy, Andreasa Manderlu, ktorú založil v roku 1866. Po druhej svetovej vojne musel Československo opustiť a usadil sa v Rakúsku - vo Viedni žil až do svojej smrti v roku 1968.

Manderla bol vychýrený bratislavský mäsiar, obchodník a podnikateľ, ktorý úspešne rozvíjal rodinnú tradíciu. Snažil sa presadzovať rôzne novinky a zavádzať nové prístupy, čo sa naplno odrážalo v jeho podnikaní. Neraz sa inšpiroval zahraničím a na trh prinášal inovatívne trendy. To sa prejavilo aj pri stavbe obchodného a obytného domu Manderla.

Úspešný obchodník s mäsom sa pre stavbu výškového polyfunkčného domu rozhodol potom, ako počas návštevy svetovej výstavy EXPO, ktorá sa konala v roku 1933 v Chicagu, obdivoval tamojšie mrakodrapy. Rovnako ambicióznu budovu zatúžil postaviť aj doma. S ponukou na spoluprácu oslovil viacero projektantov, až nakoniec návrh zveril trojici architektov - Christianovi Ludwigovi, Ernstovi Spitzerovi a Augustínovi Danielisovi.

Keď Manderla prezentoval svoj zámer, nie všetci radní sa s ním od začiatku stotožnili. Aj mnoho obyvateľov Bratislavy bolo proti, keď sa dozvedeli, že v blízkosti Starej tržnice a trhoviska má vyrásť vysoká budova. Mesto ale napokon tento krok podporilo a zámer sa podarilo v rokoch 1934 - 1935 zrealizovať.

Jedenásť poschodový vežiak vyrástol v centre Bratislavy za rekordných desať mesiacov. Náročnú stavebnú realizáciu zabezpečovala miestna pobočka významnej viedenskej spoločnosti Pittel a Brausewetter.

Na prízemí výškovej budovy si zriadil Manderla v tom čase mimoriadne moderné mäsiarstvo, ktoré otvorilo svoje brány 6. mája 1935. Predajňa mäsa a mäsových výrobkov bola pred druhou svetovou vojnou najväčšou a najmodernejšou v strednej Európe. Obsluhovalo sa v nej trojjazyčne a vo výklade bol zo začiatku dokonca vystavený živý človek, ktorý si pred zrakmi okoloidúcich pochutnával napríklad na manderlovských párkoch. Mäsiarstvo pod Manderlákom fungovalo prakticky až do roku 2008, potom sa tam nasťahovali stánky s rýchlym občerstvením.

Na prvom poschodí Manderláku boli umiestnené kancelárie a veľká kaviareň s výhľadom na mesto. Pre bratislavskú bohému sa stala kaviareň Grand na dlhé roky obľúbeným miestom. "Grandka poskytovala výbornú strategickú polohu. Ako z majákovej veže sa odtiaľ dalo ovládať šíre okolie," zaspomínal si na vychýrenú kaviareň s odstupom desaťročí básnik a prozaik Štefan Žáry v knihe Bratislavský chodec. Na vyšších poschodiach vzniklo 64 dvoj- a trojizbových bytov, ktoré boli na svoju dobu mimoriadne luxusné a dobre vybavené.



Zdroj: https://www.register-architektury.sk/sk/objekt/202-obchodny-a-obytny-dom-manderla; www.stavbaroku.cz; Mikuláš Gažo, Štefan Holčík a Otto Zinser: Bratislava pred sto rokmi a dnes (2003); Štefan Žáry: Bratislavský chodec (2004)

Prezident: Odkaz obetí fašizmu je aktuálny aj v súčasnosti

Prezident pripomenul, že tento rok si nepripomíname iba 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny, ale aj oslobodenie Bratislavy a ďalších miest a obcí v rámci celého Slovenska.

- Archeológovia na predmestí Viedne objavili masový hrob s ostatkami približne 150 vojakov zo starorímskych čias, oznámilo v stredu vedenie mestského múzea. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

- Národná diaľničná spoločnosť (NDS) musí opätovne vyhodnotiť výsledky tendra na výstavbu diaľničného úseku D3 Oščadnica - Čadca, Bukov, II. polprofil.

- Na slovenskom trhu je dostatok mäsových aj mliečnych výrobkov a dodávky tovarov sú plynulé. Uviedol to Filip Kasana, prezident Zväzu obchodu (ZO) SR v súvislosti so šírením nákazy slintačky a krívačky.

- Letecký útvar Ministerstva vnútra (MV) SR prostredníctvom aktivácie modulu EURACARE Flight & Shelter v stredu evakuoval 13 pediatrických pacientov pochádzajúcich z Pásma Gazy spolu s ich rodinnými príslušníkmi.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Alexandra Ovečkina delia už iba dva góly od vyrovnania historického zápisu v hokejovej NHL. V noci na štvrtok skóroval v treťom dueli za sebou a dostal sa na métu 892 gólov v základnej časti.

- Maďarská vláda sa rozhodla ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde (ICC). Vo štvrtok to potvrdil šéf úradu vlády Gergely Gulyás. V ten istý deň do Maďarska pricestoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, na ktorého ICC vydal zatykač.

- Spoločnosť Volkswagen (VW) Slovakia uzavrela rok 2024 so solídnymi výsledkami. Obrat sa zvýšil medziročne o 6 % na 12,5 miliardy eur a zisk pred zdanením o 11 % na 355 miliónov eur.

- Ruská generálna prokuratúra prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Telegram označila za nežiadúcu činnosť neziskovej organizácie na podporu prevencie pred vírusom HIV. Jej zakladateľom je hudobník Elton John. Informuje TASR podľa správy ruskej agentúry TASS.

- Lekár z Kliniky plastickej chirurgie v Nemocnici Ružinov v Bratislave mal pozitívny výsledok na nedovolené látky.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali štvrtkové rokovanie termínovaným bodom, a to vládnym návrhom zákona o podpore prioritných okresov, ktorého predkladateľom je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

- Záver stredajšieho istanbulského futbalového derby medzi Fenerbahce a Galatasarayom (1:2) priniesol bizarný incident. Tréner domácich Jose Mourinho po konci štvrťfinálového duelu Tureckého pohára napadol kormidelníka hostí Okana Buruka, ktorého potiahol za nos.

- Slovenská verejnosť a kultúrna obec sa vo štvrtok rozlúči s popredným filmovým, divadelným a rozhlasovým hercom Štefanom Kvietikom.

- Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Kremnice sprístupnia vo štvrtok v Štátnom archíve v Banskej Bystrici, pracovisko Archív Kremnica, verejnosti výstavu s názvom Oslobodenie Slovenska 1945.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestoval vo štvrtok skoro ráno do Maďarska. S odvolaním sa na status maďarského ministra Kristófa Szalaya-Bobrovniczkého o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Palestínske militantné hnutie Hamas Hnutie odmietlo najnovší izraelský návrh na prímerie v palestínskom Pásme Gazy, uviedli v stredu pre agentúru AFP dvaja predstavitelia tohto hnutia, píše TASR.

- Hokejisti Caroliny Hurricanes a Toronta Maple Leafs si v noci na štvrtok zabezpečili účasť v play off NHL. Carolina zdolala doma Washington Capitals 5:1.

- Viaceré západné štáty považujú clá, ktoré americký prezident Donald Trump zaviedol na obchodných partnerov USA, za nesprávny krok a chcú sa pokúsiť o dohodu s USA. Vyplýva to z prvých reakcií západných politikov na Trumpovo.

- Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot v stredu varoval, že vojenská konfrontácia s Iránom bude „takmer nevyhnutná“, ak rozhovory o jeho jadrovom programe budú neúspešné.

- Nové clá, ktorých zavedenie prezident USA Donald Trump oznámil v stredu vo Washingtone, začnú platiť 5. a 9. apríla. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.