Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Slovensko

Reakcie koalície na podozrenia v NASES

Na archívnej snímke premiér SR Igor Matovič (OĽaNO). Foto: TASR - Martin Baumann

NAKA v súvislosti s utorkovým zásahom v NASES informovala, že zadržala štyri osoby.

Bratislava 10. júna (TASR) – Proces digitalizácie a informatizácie verejnej správy by bolo potrebné vybudovať nanovo. Po rokovaní vlády to uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO), reagujúci tak na kauzu údajného odpočúvania a sledovania štátnej počítačovej siete Govnet.

"Ročne vrážame 700 miliónov eur do softvérov a hardvérov, sú to obrovské peniaze, obrovský priestor na zlodejiny, máme 3000 rôznych informačných systémov a napokon sa dozvieme o podozrení, že systém, ktorý má byť chránený, je napojený na mafiu, ktorá sa hrabe vo vládnych materiáloch," poznamenal Matovič. "Áno, ukazuje sa, že by sme mali nabrať odvahu, buchnúť po stole a z tých peňazí, ktoré nám dáva Európska komisia na digitalizáciu, urobiť systém nanovo s tým, že bude plne v rukách štátu, bez pijavíc na to napojených," uviedol premiér.



Jeho predstavou je, že všetky programátorské talenty sa sústredia na jednom mieste a vytvoria jednotný informačný systém. "Možno nás to bude stáť miliardu, no po roku a pol sa nám to vráti,“ upozornil.

V prípade sledovanej kauzy, policajného zásahu v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES), ale aj na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Matovič nechcel záležitosť bližšie komentovať, zdôraznil, že je potrebné počkať na závery vyšetrovania. Podľa premiéra sa v najbližších dňoch môžu objavovať informácie, ktoré budú spravodajskými hrami tých, ktorí sú do kauzy zapletení.



Podozrenia v NASES predstavujú mimoriadnu situáciu, zhodujú sa ministri



Utorkový (9. 6.) zásah Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) a najmä možné zistenia členovia vlády komentovať nechcú, zhodujú sa však, že podozrenia je potrebné vyšetriť. "A ak sa potvrdia, je to naozaj vážny zásah do bezpečnosti štátu," mienia minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) i minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Pre médiá sa vyjadrili pred stredajším rokovaním vlády.



"V priebehu vyšetrovania nebudem záležitosť komentovať, určite sa budem policajných funkcionárov na to pýtať, musíme si však počkať na závery vyšetrovania," povedal Mikulec. "Je pravda, že ak by sa podozrenia potvrdili, musíme sa zaoberať vecami, do akej miery tu naozaj funguje bezpečnosť voči kybernetickým hrozbám," zdôraznil.

Aj šéf diplomacie mieni, že potvrdenie podozrení by znamenalo naozaj veľmi vážny zásah do bezpečnostnej infraštruktúry štátu. "Je to mimoriadna záležitosť a len potvrdzuje kritický význam kybernetickej bezpečnosti," povedal Korčok.

Minister obrany Naď takisto odporúča počkať si na závery vyšetrovania. "Sme pripravení poskytnúť plnú súčinnosť," povedal. Potvrdil, že už v minulosti vojenské spravodajstvo vyšetrovalo vládnu sieť Govnet. Zdôraznil, že žiadne utajené materiály cez túto sieť nejdú.

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) potvrdila, že z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) zobral policajti viaceré zariadenia, ktoré analyzujú. "Potrebuje získať odpovede na to, kto mal záujem preniknúť do bezpečnostnej infraštruktúry štátu a ako s týmito informáciami narábal," uviedla vicepremiérka.


M. Kolíková: Trestné činy súvisiace s NASES treba dôsledne vyšetriť



Trestné činy v súvislosti s utorkovým (9. 6.) zásahom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) treba dôsledne vyšetriť. V stredu to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

"Tieto trestné činy treba dôsledne vyšetriť a určite sa nenechať nikým vydierať aj v súvislosti s funkčnosťou digitalizácie do budúcna," skonštatovala s tým, že digitalizácia verejnej správy je nevyhnutnosť. Dodala, že v súvislosti so zásahom disponuje len všeobecne známymi medializovanými informáciami.

Samotný zásah polície v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) ukazuje na to, že je na mieste urobiť audit celej digitalizácie verejnej správy. Po rokovaní vlády to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). "V tejto súvislosti som rada, že informatizácia je v rukách mojej kolegyne Veroniky Remišovej, ktorá verím, že takýto audit určite urobí," dodala.

Podľa Kolíkovej je dôležité, aby celá digitalizácia bola nastavená tak, že kľúčové nástroje sú v rukách štátu. "Teraz je na mieste overiť, či to tak naozaj je," doplnila ministerka.

Ďalší členovia vlády takisto zdôrazňujú potrebu vyšetriť podozrenia, ktoré v prípade potvrdenia považujú za vážny zásah do bezpečnosti štátu.

NAKA v súvislosti s utorkovým zásahom v NASES informovala, že zadržala štyri osoby. Vyšetrovateľ podľa polície v súčasnosti vykonáva procesné úkony.


V. Pčolinský: V prípade zásahu v NASES môže ísť o búrku v pohári, ale i o problém



V prípade policajného utorkového (9. 6.) zásahu v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) môže ísť o búrku v pohári vody a niečo, čo bolo oficiálnymi štátnymi autoritami schválené, alebo ide o vážny problém. Vyhlásil to riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský pred stredajším rokovaním parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS.

So zásahom polície v NASES sa objavujú informácie o údajnom odpočúvaní a sledovaní štátnej počítačovej siete Govnet. Pčolinský uviedol, že polícia zaistila "nejaké" zariadenia. Znalci a polícia podľa šéfa SIS zatiaľ nevedia povedať, na čo presne mali slúžiť. "Mohli to byť zariadenia, ktoré mali zabezpečiť ochranu pred útokmi z vonka. Mohlo však aj ísť o zariadenia, ktoré dokázali preniesť obsah, a to dátový či telefonický. Ak áno, musí sa skúmať, či na to existovalo povolenie sudcu," skonštatoval Pčolinský. Odmietol, že by mala byť SIS do toho zakomponovaná. Nepovedal však, či SIS o tom mala informácie.

Nepredpokladá, žeby prišla na Úrad vlády SR akási súkromná firma či jednotlivec a niečo namontovali. Ako tvrdí, nie je to technicky jednoduchá záležitosť. "Je potrebné rozhodnutie štátnych autorít, aby sa mohlo takéto zariadenie implementovať. Čo to však robilo a načo to slúžilo, to musia povedať znalci," vysvetlil.

Otázka podľa jeho slov je, do akej miery vedúci predstavitelia vlády vedeli, že ak niečo schvaľovali, čo to robí. Šéf SIS nevedel uviesť, aký rozsiahly mohol byť únik informácií. Ako tvrdí, odpoveď na to musí dať polícia. Nemyslí si však, že by išlo o útok. Vidí za tým skôr zvláštne nastavenie vnútornej bezpečnosti na Slovensku. "Je to absurdná bezpečnostná hrozba, pretože SR má z eurofondov alokovaných pomerne dosť peňazí na kybernetickú ochranu a ak sa peniaze nevyužívajú na to, na čo sa majú, nečudujme sa, že sa potom dejú takéto excesy," poznamenal Pčolinský.

Vylúčiť nemôžeme, že išlo o snahu zahraničných tajných služieb preniknúť do systému, skôr si však myslí, že mohlo ísť, naopak, o snahu zabrániť tomu, aby sa zahraničné tajné služby "napichli" na štátnu sieť. Všetko, čo prechádzalo cez Govnet, sa podľa šéfa SIS teoreticky mohlo niekde dostať. "Či to však tie zariadenia umožňovali, neviem povedať," podotkol Pčolinský.

Po rokovaní výboru uviedol, že zariadenia podľa neho mali slúžiť na nejaký účel, napríklad ako ochrana pred kybernetickými útokmi či pred zavírusovaním Govnetu. Pripustil však, že teoreticky aj na zaznamenávanie komunikácie. "Ak plnili úlohu, ktorá bola oficiálne schválená, tak toto je celé búrka v pohári vody, a ak boli využívané na niečo iné, tak mohlo dochádzať k veľmi závažnému porušeniu Trestného zákona," uviedol Pčolinský. Predpokladá však, že bez súhlasu oficiálnych štátnych autorít tieto zariadenia nainštalované byť nemohli. Teoreticky súhlas na inštaláciu mohla podľa jeho slov dať Bezpečnostná rada SR. "Predpokladá sa, že existoval súhlas nejakých štátnych orgánov," vysvetlil šéf SIS. Písomné dokumenty o tom mohli podľa jeho slov vyšetrovateľom predložiť napríklad zadržaní ľudia, ale mohla ich polícia nájsť aj pri zásahu v NASES. Ako tvrdí, znalci teraz musia preskúmať, čo zariadenia dokážu robiť a koľko ich je. Nemyslí si však, že by to súviselo s akousi "politickou vojnou" v štáte.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v utorok (9. 6.) zasahovala v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) a v súvislosti s tým zadržala štyri osoby. Ako pre TASR potvrdila vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí), utorkový zásah polície v priestoroch úradu vlády a v rôznych budovách Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) súvisí s podozreniami z ohrozenia strategickej bezpečnosti a záujmov štátu, ktoré sa začali počas bývalej vlády a bývalého vedenia úradu.