< sekcia Slovensko

Marian K.: Sledovanie novinárov vykonával P.Tóth z vlastnej iniciatívy

Na snímke obžalovaný Marian K. a vľavo jeho advokát Marek Para počas hlavného pojednávania na Špecializovaný trestný súd v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka v Pezinku 19. júna 2020. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav M., Tomáš Sz., Alena Zs. a Marian K.

Pezinok 19. júna (TASR) - Sledovanie novinárov vykonával a organizoval svedok Peter Tóth z vlastnej iniciatívy a komunikáciu cez aplikáciu Threema doplnili. Počas výsluchu prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimírom Turanom to uviedol Marian K., ktorý stojí pred senátom Špecializovaného trestného súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka.

Threema nie je autentická,“ uviedol na mnoho otázok okolo komunikácie cez aplikáciu obžalovaný Marian K. Odmieta, že by Tóthovi poslal adresu Kuciaka vo Veľkej Mači, rovnako ako odmieta, že by písal Tóthovi v deň vraždy novinára o „pozastavení činnosti tímu“.

Sledovacie komando mal podľa slov Mariana K. organizovať samotný Tóth, ktorý mal novinárov nenávidieť oveľa viac ako on, a mal tak robiť z vlastnej iniciatívy. „Poskytol som Tóthovi na získavanie informácií z prostredia novinárov dokopy asi 10.000 alebo 12.000 eur od augusta do konca roka 2017,“ ozrejmil obžalovaný. Materiály zo sledovania novinárov, ktoré sa našli na USB kľúči, Marian K. nikdy nevidel, pretože podľa vlastných slov nevlastní počítač a nikdy ho nevlastnil.

Za Tóthov projekt považuje Marian K. aj tzv. „Lipšicovo stádo“ z roku, keď anonym na internete zverejnil komunikáciu viacerých slovenských novinárov. Marian K. ju vtedy prezentoval sám na tlačovej konferencii.

K telefonátu, v ktorom Marian K. Kuciakovi povedal, že sa mu bude špeciálne venovať, uviedol Marian K., že to povedal v afekte. „Venovaním sa“ vraj myslel, že bude analyzovať na svojom portáli Na pranieri jeho články.

Turan sa pýtal Mariana K. aj na komunikáciu s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom, v ktorej si mal Marian K. od Bödöra pýtať lustrácie. „Pán Bödör pre mňa nerobil nikdy nič,“ reagoval Marian K., podľa ktorého boli s Bödörom známi.

Ak by Threemu ktokoľvek dopĺňal,dal by do nej jasné odkazy k vražde,tvrdí Lipšic


Ak by Threemu ktokoľvek dopĺňal, tak by obsahovala explicitne inkriminujúce vyjadrenia k vražde. Skutočnosť, že obsahuje náznaky, metafory a označenia stretnutí, preukazuje, že nebola dorábaná. V reakcii na výpoveď Mariana K. v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka to pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), uviedol splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic.

Pred senátom vypovedá po ukončení výsluchu Mariana K. Alena Zs. Rovnako ako on, aj Alena Zs. hodnotí vo svojej spontánnej výpovedi jednotlivých svedkov vypočutých na hlavnom pojednávaní, na čo ju upozornila aj predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Vo svojom vyjadrení na margo Threemy Mariana K. splnomocnenec Lipšic pripomenul, že Marian K. a Alena Zs. sa opakovane a detailne vyjadrovali ku každej jednej správe, ktorú si poslali. Spochybňovanie svedka Petra Tótha Lipšic prisudzuje aj tomu, že sa senát, ktorý na ŠTS pojednával kauzu falšovania televíznych zmeniek, oprel v rozsudku najmä o jeho výpoveď. To isté platí o Threeme, ktorú aj senát Emila Klemaniča citoval v odôvodnení svojho rozsudku v kauze zmenky.

Lipšic poukázal na fakt, že Tótha najskôr v piatok označil Marian K. za jemu blízkeho človeka, keď komentoval vyjadrenia veštkyne. Tá ho mala varovať, že ho niekto jemu blízky zradil, neskôr si zaradil túto veštbu práve k Tóthovi. Neskôr Marian K. na súde uviedol, že mu Tóth nikdy nebol blízky človek ani dôverník. Lipšic tiež na margo toho pripomenul, že Tóthovi Marian K. zveril svoj osobný mobilný telefón plný inkriminujúcich informácií.

Pred výpoveďou Mariana K. predložil jeho obhajca Marek Para súdu nový dôkaz v podobe operatívnej správy Národnej kriminálnej agentúry. Podľa Paru zo správy vyplýva, že polícia týždne po podaní obžaloby na jeseň 2019 vyšetrovala ďalej vraždu novinára a jej alternatívne verzie. Na brífingu to Lipšic poprel, zo správy to podľa neho vôbec nevyplýva. „Tá zmienka, ktorá sa týka jedného z vykonávateľov vraždy, tam je, ale vôbec nie v súvislosti s objednávkou vraždy alebo s niečím, čo súvisí s dnes prejednávanou vecou,“ vysvetlil Lipšic. Správu ešte na súde nečítali, verejnosť ani novinári tak nepoznajú jej znenie.

Prokurátor V.Turan začal výsluch Mariana K., pýtať sa bude veľa otázokProkurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan začal 18. deň pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka výsluch obžalovaného Mariana K. Na úvod Turan uviedol, že sa bude Mariana K. pýtať veľa otázok. Prvé z nich sa týkajú jeho vzťahu s Alenou Zs.

Turan sa Mariana K. pýtal, ako dlho pozná Alenu Zs. Obžalovaný odpovedal, že sa poznajú približne od roku 2012. Alena Zs. mu mala vysvetliť svoju ťažkú životnú situáciu, v súvislosti s tým, že je samoživiteľka. Žiadosti o pomoc od rôznych žien dostával Marian K. pravidelne, myslí si, že je to pri podnikateľoch bežná vec. Viacero žien takto podporoval a ich deti považoval za svoje "krstné deti".

Predsedníčka senátu Ružena Sabová sa pýtala na to, odkedy platil peniaze dcére Aleny Zs., ako to podľa nej vyplynulo aj zo správ Tatra banky. Obžalovaný tvrdí, že jej posledné tri až štyri roky posielal 1000 eur mesačne. Podľa vlastných slov Marian K. prispel aj na dovolenky Aleny Zs. a jej dcéry.

Pred začatím výsluchu prokurátora predložil obhajca obžalovaného Marek Para nový dôkaz v podobe operatívnej správy Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) z iného trestného spisu. Správa má podľa Paru hovoriť o tom, že NAKA vyšetrovala ešte v novembri 2019, týždne po podaní obžaloby na Mariana K. a spol., alternatívne verzie vraždy Jána Kuciaka. "Polícia preveruje aj iné možnosti vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktoré podľa môjho predpokladu smerujú do lokality Veľký Meder," uviedol Marian K.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav M., Tomáš Sz., Alena Zs. a Marian K. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Pojednávanie v kauze vraždy J. Kuciaka pokračuje čítaním ThreemyPojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pokračuje na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) čítaním komunikácie cez aplikáciu Threema. Nasledovať by malo pokračovanie výsluchu obžalovaného Mariana K. Ten ešte v stredu (17. 6.) avizoval, že bude odpovedať iba na otázky prokurátora a senátu, nie splnomocnencov poškodených. V piatok sa očakáva aj doplnenie výpovede Aleny Zs.Predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová čítala komunikáciu z konca februára 2018, teda pár dní po tom, ako boli nájdené telá Kuciaka a Kušnírovej. Marian K. a Alena Zs. cez Threemu uvažovali, kto mohol dať novinára zavraždiť. Cez aplikáciu si písali o tzv. talianskej stope a poslednom článku Kuciaka o talianskej mafii na Slovensku.

Po čítaní Threemy súd pristúpil k čítaniu správy Tatra banky o bankovom účte dcéry Aleny Zs. Vzhľadom na bankové tajomstvo bola z tejto časti pojednávania vylúčená verejnosť vrátane novinárov.

Marian K. sa v stredu vo svojej spontánnej časti výpovedi vyjadroval najmä k svedkom a hodnotil ich dôveryhodnosť. Zoltánovi Andruskóovi a Petrovi Tóthovi vyčítal podľa neho nezrovnalosti a klamstvá v ich výpovediach.

Splnomocnenec poškodených Daniel Lipšic považuje jeho výpoveď skôr za záverečnú reč vzhľadom na to, že práve tá slúži na záverečné zhodnotenie dôkazov. Zároveň však dodal, že obžalovaný má na to právo, s čím súhlasil aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan. Ten bude viesť i piatkový výsluch Mariana K., od ktorého sa očakáva doplnenie výpovede spoluobžalovanej Aleny Zs.