Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

M. Šipoš: Sme rodina s opozíciou blokovali schôdzu pre paragraf 363

Na snímke poslanec NR SR Michal Šipoš (OĽaNO) spolu s členmi poslaneckého klubu OĽaNO počas tlačovej konferencie v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

OĽANO podľa jeho slov nebude rokovať o podpore návrhu so Smerom-SD, ĽSNS ani z poslancami z mimoparlamentného Hlasu-SD, Republiky.

Bratislava 22. septembra (TASR) - Hnutie Sme rodina chcelo s opozíciou blokovať schôdzu parlamentu, tvrdí šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Myslí si, že dôvodom bol návrh SaS o úprave paragrafu 363 Trestného poriadku. OĽANO chcelo návrh podporiť. Napokon sa bude o ňom hlasovať budúci týždeň.

Poslanci Sme rodina pri prezentácii vytiahli karty. Podľa šéfa klubu Sme rodina Petra Pčolinského išlo o dohodu, dôvody špecifikovať nechcel. SaS vidí za obštrukciou Sme rodina a opozície zmenu paragrafu 363, s ktorou dlhodobo nesúhlasia. Podľa šéfky klubu SaS Anny Zemanovej im nevychádzali počty, aby mohli novelu zablokovať.



"Sme rodina sa rozhodla s opozíciou blokovať schôdzu. Pre nás je podstatné, aby sme schválili zákony, ktoré idú v skrátenom legislatívnom konaní z vlády vo veci energetiky. Toto je pre nás kľúčové," povedal novinárom Šipoš.

OĽANO súhlasilo s presunutím hlasovania o prerokovaných návrhoch na utorok (27. 9.), aby sa mohlo vo štvrtok začať rokovať o návrhoch z vlády. "Pre nás bolo podstatné, aby prešli zákony z vlády, to je maximum, čo sme vedeli urobiť," dodal Šipoš.

Myslí si, že blokovanie schôdze, keď sa nezaprezentovala opozícia ani Sme rodina, spôsobil návrh o úprave paragrafu 363 Trestného poriadku z dielne SaS. OĽANO chcelo zaň hlasovať, keďže v stredu neprešiel podobný návrh OĽANO. "Sme rodina nám to nevetovalo, čiže sme boli rozhodnutí to podporiť, takisto niektoré saskárske návrhy by sme dnes podporili," vysvetlil Šipoš. Deklaroval, že tie návrhy SaS, ktoré považuje OĽANO za správne, podporuje. Nehlasuje za tie, ktoré niekto v koalícii vetuje.



OĽANO podľa jeho slov nebude rokovať o podpore návrhu so Smerom-SD, ĽSNS ani z poslancami z mimoparlamentného Hlasu-SD, Republiky.

Pčolinský nešpecifikoval, prečo sa poslanci Sme rodina neprezentovali. Nepotvrdil, či šlo o dohodu v súvislosti s novelizáciou paragrafu 363. Zmenu a obmedzenie tohto oprávnenia Sme rodina naďalej odmieta. "Národná rada SR nebola uznášaniaschopná, preto sme sa dohodli s klubom OĽANO, že hlasovania, ktoré mali byť o 11.00 h, sa presunú na utorok a ďalej sa bude pokračovať v schôdzi," dodal.

Poslanec zo Za ľudí Juraj Šeliga hovorí o hrubom porušení rokovacieho poriadku pri postupe predsedu parlamentu. Verí, že v utorok úprava paragrafu 363 prejde do druhého čítania. Šeligu prekvapilo, že OĽANO súhlasilo s presunutím hlasovania.

"To, čo predseda predviedol, je naozaj hrubé zneužívanie jeho pozície. Takýmto spôsobom bezprecedentne presunie hlasovanie bez súhlasu navrhovateľov," poznamenala Zemanová.

Plénum rozhodlo o presunutí hlasovania na utorok na návrh predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina). Ten argumentoval obštrukciou v sále. Pri predchádzajúcom hlasovaní o zaradení nových bodov do programu schôdze totiž nebolo plénum uznášaniaschopné, neprezentovala sa opozícia ani Sme rodina.

Poslanci preložili hlasovanie k paragrafu 363 a ďalších bodoch SaS


Poslanci Národnej rady (NR) SR preložili hlasovanie o úprave paragrafu 363 Trestného poriadku z dielne SaS a o ďalších prerokovaných bodoch z dielne SaS na utorok (27. 9.). Medzi presunutými hlasovaniami sú napríklad aj zmena Ústavy SR týkajúca sa funkčného obdobia verejného ochrancu práv či zmena pri doplnkovom dôchodkovom sporení.

Plénum o tom rozhodlo na návrh predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina). Ten argumentoval obštrukciou v sále. Pri predchádzajúcom hlasovaní o zaradení nových bodov do programu schôdze totiž nebolo plénum uznášaniaschopné, neprezentovala sa opozícia ani Sme rodina.

Viacerí poslanci sa ohradili voči tomuto postupu. Juraj Šeliga (nezaradený) i šéfka klubu SaS Anna Zemanová poukázali na rokovací poriadok. Podľa nich mal predseda najskôr po obštrukcii preveriť uznášaniachopnosť pléna a až následne dať hlasovať o zmene programu. Zemanová nesúhlasí, aby o jej bode hlasovali až budúci týždeň. Predseda parlamentu reagoval, že parlament bol obštrukciou zablokovaný a hocikedy mohol byť zablokovaný zas.

Pokračuje diskusia o paragrafe 363, Blanár informoval o zvolaní grémia


Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú v rokovaní na 72. schôdzi. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) v úvode dňa informoval o termíne poslaneckého grémia. Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ho zvolal na 11.00 h v súvislosti s ďalším priebehom schôdze, keďže sa očakáva doručenie návrhov z vlády aj so žiadosťou prerokovať ich v skrátenom legislatívnom konaní. Hlasovanie sa preto podľa slov Blanára posúva na 11.30.

Následne plénum pokračovalo v diskusii o návrhu SaS o obmedzení okruhu rozhodnutí, ktoré môže generálny prokurátor preskúmať postupom podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. Do diskusie sa prihlásili ešte Alojz Baránik a Mária Kolíková (obaja SaS). Novelizáciou viacerých zákonov v súvislosti so zvýšením transparentnosti v oblasti prokuratúry chcú okrem iného upraviť aj vymenúvanie a odvolávanie prokurátorov či ich práva a povinnosti, a tiež rozšíriť právomoci ombudsmana a vlády o podanie žaloby na rozpustenie politickej strany.

Popoludní čaká poslancov tradičná hodina otázok. Následne majú na programe viacero výročných správ. Prebrať by mali napríklad správu Slovenského pozemkového fondu za rok 2021, správu o činnosti Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti za rok 2021 či správu o činnosti Ústavu pamäti národa za rok 2021.

Okrem toho by mali popoludní rokovať aj o uznesení k pracovnej definícii protirómskeho rasizmu a uznesení týkajúcom sa ochrany slobody vierovyznania alebo presvedčenia.