< sekcia Slovensko

Koronavírus: Kontroly prebiehajú na slovenských hraniciach a letiskách

Archívna snímka zo slovensko-ukrajinského hraničného priechodu Ubľa - Malé Berezné. Foto: TASR - Marek Klekner

Koronavírus nebol do piatka na Slovensku potvrdený. Aktuálne je negatívnych 127 vzoriek.

Bratislava 28. februára (TASR) – Policajti budú od piatkového večera (18.00 h) zastavovať na hraničných priechodoch vozidlá, ktoré sa vracajú z krajín, kde sa potvrdil COVID-19 známy ako koronavírus. Ide o informačnú kampaň, aby občania vedeli, ako postupovať v prípade zistenia podozrenia nákazy. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Bárdyová.„Nie je dôvod na šírenie paniky, v prípade potreby sme pripravení prijať potrebné opatrenia,“ uviedla Bárdyová. Policajti budú vodičom rozdávať letáky v spolupráci s Červeným krížom, ktoré ozrejmia, ako sa v prípade podozrenia správať. Informačná kampaň potrvá do pondelka (2.3.), keď bude opätovne zasadať štáb, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.

Koronavírus nebol do piatka na Slovensku potvrdený. Aktuálne je negatívnych 127 vzoriek.

Na letisku v Bratislave sa začalo s meraním teploty prilietajúcich pasažierov


Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave sa už podrobili meraniu teploty prví cestujúci, ktorí prileteli na Slovensko. Podobné kontroly pasažierov by mali trvať až do odvolania, a to aj na letiskách v Košiciach a Poprade. Opatrenie nariadila Bezpečnostná rada SR v súvislosti s hrozbou koronavírusu.

Na snímke zdravotný personál kontroluje telesnú teplotu cestujúceho, ktorý priletel na bratislavské Letisko M. R. Štefánika v piatok 28. februára 2020. V súvislosti s hrozbou koronavírusu sa vykonáva od piatku na medzinárodných letiskách SR zdravotná kontrola každého pasažiera.
Foto: TASR - Jakub Kotian


S meraním na bratislavskou letisku sa začalo v piatok. V rámci monitorovania sa sleduje, či má pasažier teplotu nad 38 stupňov. Podľa vedúcej hygieničky rezortu Kataríny Chudíkovej zatiaľ nemuseli riešiť žiadny takýto prípad.Ak by sa však podobný prípad vyskytol, cestujúci by bol podľa nej odvedený do osobitného priestoru v rámci letiska, kde sa s ním spíše podrobná anamnéza. "Tá bude zameraná na tú cestovateľskú anamnézu, to znamená, či bol v nedávnej dobe v epicentre nákazy, respektíve, či bol v kontakte s človekom podozrivým na nákazu alebo s potvrdenou nákazou," priblížila v piatok na letisku Chudíková. Ak sa potvrdí podozrenie, pasažier bude musieť byť odvezený do príslušného zdravotníckeho zariadenia.Cestujúci sú informovaní aj prostredníctvom materiálov, ktoré sú k dispozícii na letisku. Budú sa im tiež rozdávať letáky s inštrukciami zamerané na to, aby sa pasažieri sledovali a v prípade zvýšenej teploty oslovili zdravotnícke zariadenie. Zdôraznila, že je vhodnejšie zavolať rýchlu zdravotnú pomoc a nenavštevovať ambulancie osobne.

Kontroly by sa mali podľa Chudíkovej na letiskách vykonávať do odvolania. "Pokiaľ sa tá situácia nezlepší, neupokojí, tak, bohužiaľ, budeme musieť byť stále pripravení na všetky možné eventuality a riešiť situáciu potom podľa toho, ako sa bude vyvíjať," skonštatovala.

Hygienici kontrolujú všetkých pasažierov priamo v príletovej hale. K dispozícii majú teplomery aj termokamery. Ako uviedol rezort dopravy, v priestoroch letiska sú zariadenia na penovú dezinfekciu rúk pre cestujúcich a zamestnancov a v najbližších dňoch bude k dispozícii aj zariadenie na celopriestorovú povrchovú dezinfekciu, ktorou je možné čistiť vzduch.

Príznaky, pri ktorých je podľa nej potrebné kontaktovať lekára, sú podobné príznakom chrípkového ochorenia. Na základe toho sa v zdravotníckom zariadení vykoná vyšetrenie, či už röntgen pľúc a virologické potvrdenie na prítomnosť vírusu. Tým sa podľa jej slov potvrdí alebo vyvráti, či je daný človek postihnutý koronavírusom.

V rámci preventívnych opatrení je podľa nej dôležitá osobná hygiena, časté umývanie rúk aj dezinfekcie priestorov. Útvar vedúceho hygienika rezortu dopravy sa aj preto v nariadeniach smerom k letisku zameral na to, aby sa stierali plochy ako držadlá či kľučky dezinfekčnými prostriedkami.

Pracovníci letiska, ktorí prichádzajú do kontaktu s cestujúcimi, musia byť vybavení respirátormi a rukavicami. Momentálne je za ministerstvo dopravy v opatreniach zapojených 15 zdravotných pracovníkov celkovo, teda nielen na letisku v Bratislave, ale aj v Košiciach a Poprade.

Doposiaľ sa na letisku realizovali opatrenia bez merania, pričom zahŕňali aj vyplnenie formulára, ktorý hovorí o tom, či sa u posádky alebo pasažierov prejavili príznaky ochorenia. Týkalo sa to všetkých letov z Talianska. Od piatka sa na medzinárodných letiskách SR vykonáva meranie teploty každého pasažiera.

Pre hrozbu koronavírusu zavádzajú na letisku v Košiciach merania teploty cestujúcich


Na košickom medzinárodnom letisku zavádzajú od piatka merania telesnej teploty cestujúcich z pristávajúcich lietadiel. Deje sa tak podľa nariadenia útvaru vedúceho hygienika rezortu ministerstva dopravy v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu. Týka sa to už popoludňajších príletov pravidelných liniek do Košíc z Prahy, Viedne, Düsseldorfu, Varšavy či Londýna. TASR to v piatok potvrdila hovorkyňa košického letiska Karolína Linhartová.

Každý cestujúci prilietajúci do Košíc bude musieť ešte na palube lietadla vyplniť dotazník, ktorý mu predloží palubný personál. "Na základe tohto dotazníka sa bude dať dotknutá osoba po prílete na Slovensko v prípade potreby identifikovať a vyhľadať. Po pristátí na letisku Košice bude cestujúcim meraná telesná teplota poverenými zamestnancami Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky," informovala Linhartová.

Opatrenia sa týkajú medzinárodných letísk na Slovensku. Podľa oznámenia hlavného hygienika SR Jána Mikasa v prípade, že na palube lietadla bude identifikovaný človek so symptómami podobnými ochoreniu COVID-19, bude okamžite po prílete odvezený špeciálnou sanitkou na izoláciu na infekčné oddelenie do nemocnice.

Letisko v Košiciach má stanovený postup pri podozrení na zhoršenie sa zdravotného stavu osoby na palube lietadla v núdzovom pláne. "Na základe oznámenia posádky lietadla o zhoršení zdravotného stavu osoby na palube lietadla alebo požiadavky na pristátie lietadla na letisku Košice by bol spustený vyrozumievací proces, počas ktorého by boli o situácii vyrozumené záchranné, bezpečnostné, prevádzkové zložky letiska Košice a zložky integrovaného záchranného systému a postupovalo by sa podľa núdzového plánu," uviedla Linhartová. Dodala, že na letisku sa nachádza infekčná miestnosť a taktiež stojisko pre lietadlá pripravené na krízové situácie.
Bratislavský samosprávny kraj zvyšuje preventívne opatrenia voči riziku koronavírusu


Bratislavský samosprávny kraj (BSK) prijal zvýšené preventívne opatrenia v súvislosti s hrozbou koronavírusu. Odporúčania, ktoré odsúhlasili na piatkovom zasadnutí krízového štábu BSK, majú znížiť riziko prenosu vírusu v zariadeniach kraja i prímestských spojoch.

"Od piatka zdvojnásobíme počet dezinfikovaných autobusov, ktoré jazdia na prímestských linkách,“ spresnila hovorkyňa BSK Lucia Forman. "V tejto chvíli je vydezinfikovaných 130 autobusov vrátane klimatizácie a kúrenia. Madlá v spojoch sú potiahnuté špeciálnym polymérom, ktorý neutralizuje vírusy a baktérie,“ dodala.

Opatrenia sa týkajú aj prevádzky škôl a sociálnych zariadení. "V školách pribudnú dezinfekčné prostriedky, rovnako tak budú zvýšené preventívne hygienické opatrenia aj v zariadeniach sociálnych služieb. V nich navyše kraj odporučil riaditeľom zvážiť úpravu návštevných hodín,“ povedala Forman s tým, že kraj prijatím opatrení nechce dramatizovať situáciu a šíriť paniku. "Prevencia je ale na mieste,“ zdôraznila hovorkyňa.

V tomto duchu necháva vedenie BSK účasť na plánovaných hromadných aktivitách na zvážení riaditeľov škôl, divadiel aj zariadení sociálnych služieb.

Koronavírus nebol do piatka na Slovensku potvrdený. Aktuálne je negatívnych 127 vzoriek. Vzhľadom na situáciu v okolitých krajinách bezpečnostná rada štátu vo štvrtok (27.2.) prijala sériu preventívnych celoplošných opatrení, medzi ktoré patrí zintenzívnenie kontrol na letiskách a hraniciach, doplnenie hmotných rezerv o zdravotnícke pomôcky, plán zabezpečenia karantény menších sídiel i preventívno-bezpečnostné informačné kampane.