< sekcia Slovensko

Policajti budú od nového roka jazdiť na inteligentných autách

Robert Kaliňák Foto: TASR/Štefan Puškáš

Autá budú vybavené automatickými systémami, ktoré budú lustrovať všetky poznávacie značky áut pred sebou, či nie sú kradnuté, načrtol minister Kaliňák.

Bratislava 20. septembra (TASR) – Už od nového roka by slovenskí policajti mohli mať k dispozícii 780 tzv. "Inteligentných áut". Pôjde o vozidlá so zabudovaným systémom, ktorým sa budú môcť napríklad priamo zo služobného automobilu napojiť na policajné databázy. Projekt dnes predstavil minister vnútra Róbert Kaliňák (Smer-SD).

"Autá budú vybavené automatickými systémami, ktoré budú lustrovať všetky poznávacie značky áut pred sebou, či nie sú kradnuté," načrtol Kaliňák. Tiež budú vybavené kamerami, ktoré budú sledovať dianie pred vozidlom a policajti budú povinní všetky priestupky prejednávať tak, aby to zachytila kamera. Podľa ministra to bude mať protikorupčný efekt a bude to prostriedok na ochranu vodičov aj policajtov. Nové vybavenie jedného auta stojí približne 10.000 eur a v prípade, že auto definitívne vypovedá svoju činnosť, zariadenie bude možné premontovať do iného.

"Tento projekt sa začínal spúšťať ešte v roku 2010, postupne aj môj predchodca niektoré časti už spúšťal, teraz sa vlastne ten systém kompletizuje," povedal Kaliňák. Inteligentné autá budú stáť 40,5 milióna eur a 95 percent z nákladov bude financovaných z eurofondov. Podľa Kaliňáka sa uvažuje aj o dovybavení systému prostriedkami, ktoré by boli schopné merať rýchlosť ostatných automobilov na cestách, ak by boli lacnejšie ako v súčasnosti používané policajné radary. Súčasťou projektu je vybavenie ďalších 1600 policajných automobilov zariadeniami na sledovanie ich pohybu.