Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. marec 2023Meniny má Gabriel
< sekcia Slovensko

V teréne má byť viac policajtov, dohliadnu na bezpečnosť chodcov

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Spomaliť treba najmä v miestach, kde je pravdepodobnosť výskytu chodcov. Kritické sú napríklad autobusové zastávky.

Bratislava 18. júla (TASR) - V záujme väčšej bezpečnosti chodcov sa zvýši počet policajtov v teréne. "K dopravným policajtom pribudnú do ulíc aj poriadkoví, železniční, hraniční i mýtni policajti. Vo zvýšenej miere dohliadnu na bezpečnosť chodcov a dodržiavanie ich povinností. U vodičov si posvietia na dodržiavanie rýchlosti i dodržiavanie povinností, v dôsledku porušovania ktorých najčastejšie dochádza k nehodám s účasťou chodcov," povedal viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel.

V prvom polroku tohto roka chodci zavinili 232 dopravných nehôd, pri ktorých zomrelo 9 osôb, ťažko sa zranilo 52 a 150 ľahko. Pod vplyvom alkoholu chodci zavinili 52 dopravných nehôd. V obci zavinili chodci 195 dopravných nehôd a mimo obce 37. Najviac sa na počte dopravných nehôd zavinených chodcom podieľal náhly vstup na vozovku z chodníka bez rozhliadnutia, nasleduje zlý odhad vzdialenosti a rýchlosti vozidla.

Len počas minulého týždňa vyhasli na slovenských cestách životy troch chodcov. Polícia preto apeluje na vodičov, aby boli opatrní a predvídali. Spomaliť treba najmä v miestach, kde je pravdepodobnosť výskytu chodcov. Kritické sú napríklad autobusové zastávky. Chodci by mali byť tiež obozretní a nemali by zabúdať na reflexné prvky.

TASR informácie poskytla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.