Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Slovensko

Polícia: Možnosť odpočúvať telefón bez príkazu sudcu by bola prínosom

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic navrhol, aby mohli policajti v prípade bezpečnostného incidentu, akým bola streľba na Zámockej ulici v Bratislave, začať s odpočúvaním telefónu aj bez príkazu sudcu

Bratislava 20. októbra (TASR) - Možnosť odpočúvať telefón bez príkazu sudcu v bezodkladných prípadoch by bola pre políciu prínosom. "Ak má polícia včasne a účinne zasiahnuť proti páchateľom podozrivým z trestnej činnosti, je takáto zmena nevyhnutná," uviedla to pre TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Dodala, že návrh zmeny je súčasťou pripravovanej novely Trestného poriadku.

Policajný zbor podľa nej už v marci na Ministerstve spravodlivosti SR navrhol, aby polícia v bezodkladných prípadoch mohla začať odpočúvať telefón vrátane jeho lokalizácie aj bez predchádzajúceho príkazu sudcu alebo prokurátora. "Sudca pre prípravne konanie by musel do 24 hodín od začatia odpočúvania na základe návrhu prokurátora takýto postup schváliť. V opačnom prípade by muselo byť odpočúvanie zastavené a získané záznamy zničené," doplnila.

Polícia postup zdôvodňovala tým, aby mala čo najkratší reakčný čas a mohla ihneď konať. "Ministerstvo spravodlivosti SR sa s návrhom stotožnilo a uvedený návrh bol zapracovaný do pripravovanej novely Trestného poriadku, ktorý je už v medzirezortnom pripomienkovom konaní," dodala Bárdyová.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na štvrtkovom zasadnutí Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR navrhol, aby mohli policajti v prípade bezpečnostného incidentu, akým bola streľba na Zámockej ulici v Bratislave, začať s odpočúvaním telefónu aj bez príkazu sudcu alebo prokurátora. Argumentuje zdĺhavosťou procesu, ktorý môže trvať niekoľko hodín. Príkaz by podľa neho mohol byť urobený dodatočne.