Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. apríl 2024Meniny má Estera
< sekcia Slovensko

NA CESTÁCH OPATRNE: Pre protest farmárov môžu byť dopravné obmedzenia

Na snímke kolóna poľnohospodárských strojov a traktorov v rámci celoslovenského protestu farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov v pondelok 19. februára 2024 v Michalovciach. Foto: TASR - Roman Hanc

Plánované presuny traktorov v priebehu tohto týždňa môžu narušiť plynulosť cestnej premávky, uviedla polícia.

Bratislava 19. februára (TASR) - Polícia očakáva viaceré dopravné obmedzenia v súvislosti s plánovanými protestmi farmárov. Upozorňuje na to na sociálnej sieti.

"Plánované presuny traktorov v priebehu tohto týždňa môžu narušiť plynulosť cestnej premávky," uviedla polícia. Obmedzenia polícia očakáva v pondelok a vo štvrtok (22. 2.). Prijali preto viaceré bezpečnostné opatrenia. Polícia podotkla, že bude na miestach presunov zabezpečovať verejný poriadok a usmerňovať dopravu.

Zároveň odporúča vyhnúť sa ohláseným miestam presunov ťažkej techniky a protestov farmárov. "Ak už daným úsekom prechádzate, žiadame vás o trpezlivosť, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov polície," doplnila.

Aktuálne dopravné obmedzenia budú na sociálnej sieti krajských policajných riaditeľstiev.

V pondelok sa na viacerých miestach Slovenska uskutoční protest farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov. Vo štvrtok ohlásila na celom Slovensku protest aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).



Pre protest farmárov očakávajú dopravné obmedzenia aj vo Zvolene


V súvislosti s ohláseným protestom farmárov očakáva polícia v pondelok viaceré dopravné obmedzenia aj vo Zvolene. Informovala o tom banskobystrická krajská polícia.

Dodáva, že v meste budú do 14.00 h protestovať poľnohospodári. "Asi 50 traktorov sa bude presúvať po miestnej komunikácii od kruhovej križovatky na Ulici Janka Jesenského po autobusovú stanicu," uvádza s tým, že protestnú jazdu budú monitorovať policajné hliadky. Zároveň upozorňuje vodičov, aby počítali s obmedzeniami a riadili sa pokynmi polície.

Na snímke kolóna poľnohospodárských strojov a traktorov smerujúca na hraničný priechod s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom počas celoslovenského protestu farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov v pondelok 19. februára 2024 v Michalovciach.
Foto: TASR Roman Hanc


Protest farmárov spôsobí dopravné obmedzenie v uliciach Levice


Polícia upozorňuje vodičov na dopravné obmedzenie v Leviciach. Začne sa v pondelok o 12.00 h a potrvá do 16.00 h. Dôvodom je ohlásený protest poľnohospodárov, informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Jana Šinková.

Farmári chcú formou zhromaždenia vyjadriť svoju nespokojnosť s aktuálnou situáciou v poľnohospodárstve. Protestná jazda v Leviciach bude smerovať po uliciach Ku Bratke, Saratovská, Kpt. J. Nálepku, Červenej armády, Bernolákova, Čsl. armády, Námestie hrdinov, F. Engelsa, P. O. Hviezdoslava, Turecký rad, Koháriho, Kozmálovská cesta, M. R. Štefánika, Dopravná, Ľ. Štúra, Nádražný rad.

"Upozorňujeme vodičov, aby rátali s obmedzeniami a riadili sa pokynmi polície," vyzvala verejnosť Šinková.

Polícia upozorňuje na presun farmárov po Bratislave, doprava môže byť obmedzená


Bratislavská polícia v súvislosti s pondelkovým protestom farmárov upozorňuje na ich presun po hlavnom meste. Môže dôjsť k obmedzeniu cestnej premávky. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Silvia Šimková.

"Presun poľnohospodárov bude prebiehať po 10.00 h po Lamačskej ceste smer Mlynská dolina, cez Búdkovú ulicu, Mudroňovu ulicu smer Palisády, následne budú pokračovať po Štefánikovej ulici, Šancovej, Trnavskej ceste, Bajkalskej, Prievozskej až na Hraničnú ulicu," uviedla hovorkyňa.

Zároveň od 10.30 do 12.00 h môže dôjsť k obmedzeniu dopravy na Búdkovej ulici, pred Národnou radou SR a na ulici Palisády. "Po 12.00 h môže dôjsť k obmedzeniu cestnej premávky na Dobrovičovej ulici pred Ministerstvom pôdohospodárstva SR," dodala.



Polícia upozorňuje na dopravné obmedzenia v Košickom kraji pre protesty farmárov


Košická krajská polícia upozorňuje verejnosť na obmedzenia v doprave v súvislosti s pondelkovým protestom farmárov v Košiciach, okrese Košice - okolie, Michalovce a Sobrance. Plánovaná je aj blokáda hraničného priechodu Vyšné Nemecké. Informuje o tom na sociálnej sieti s tým, že presun poľnohospodárov bude monitorovať.

Protest v Košiciach sa podľa nej začal o 10.00 h v Haniske. Trasa protestujúcich vedie od budovy Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na Moldavskej ulici - Šebastovce, Ulici osloboditeľov. "Na mostoch VSS odbočia doľava na Alejovú - na kruhovom objazde odbočia doprava na Moldavskú," uvádza polícia. Po ukončení štrajku budú za jej asistencie otočení späť na kruhový objazd a tou istou trasou sa vrátia naspäť.

V Michalovciach sa protest začal o 9.00 h na Továrenskej ulici. Trasa farmárov vedie cez Sobraneckú cestu, štátnu cestu I/19 a presúvajú sa na hraničný priechod Vyšné Nemecké v okrese Sobrance. "Na hodinu, od 12.00 do 13.00 h, zablokujú hraničný priechod pre nákladnú dopravu na vstupe na územie SR," dodáva polícia s tým, že po ukončení blokády sa tou istou trasou vrátia späť do Michaloviec.

Pre plynulejší presun odporúča motoristom využiť alternatívne trasy. "Zároveň žiadame všetkých účastníkov cestnej premávky o trpezlivosť, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov polície," uvádza.

Na snímke kolóna poľnohospodárských strojov a traktorov smerujúca na hraničný priechod s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom počas celoslovenského protestu farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov v pondelok 19. februára 2024 v Michalovciach.
Foto: TASR Roman Hanc


Polícia upozorňuje na presun protestujúcich farmárov v Prešovskom kraji


Polícia v súvislosti s protestom farmárov, ktorý sa v Prešovskom kraji koná v Prešove a v Poprade, upozorňuje na presun protestujúcich. Ako informuje polícia na sociálnej sieti, akcia je naplánovaná v čase od 10.00 h do 16.00 h.

V súvislosti s touto plánovanou akciou sa dá v týchto mestách a po trase presunu predpokladať možné obmedzenie v plynulosti cestnej premávky. "Jednotlivé trasy presunu sú: Lipany - Sabinov - Prešov, Bardejov - Raslavice - Kapušany - Prešov, Vranov nad Topľou - Kapušany - Prešov, Stará Ľubovňa - Spišská Belá - Kežmarok - Poprad," uvádza polícia s tým, že presun poľnohospodárskych strojov už prebieha.

Polícia žiada vodičov, aby na uvedených trasách zvýšili pozornosť a boli tolerantní voči účastníkom protestu. "Pokiaľ to je možné, vyhnite sa týmto úsekom, respektíve zvoľte inú alternatívnu trasu. Žiadame o trpezlivosť. Situáciu na daných úsekoch monitorujeme," dopĺňa polícia.

Na snímke kolóna poľnohospodárských strojov a traktorov v rámci celoslovenského protestu farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov v pondelok 19. februára 2024 v Michalovciach.
Foto: TASR - Roman Hanc


Pre protesty farmárov budú dopravné obmedzenia v Žilinskom kraji


Polícia avizuje viaceré obmedzenia v doprave spojené s pondelňajším protestom farmárov v Žilinskom kraji. Týka sa to najmä Oravy a Turca, no situáciu budú monitorovať aj v Žiline. TASR o tom informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.

Od 9.00 do 14.00 h sa očakáva obmedzenie v okolí obce Liesek v okrese Tvrdošín, Námestova, Ružomberka a Kraľovian. Farmári sa budú postupne presúvať do Dolného Kubína. "Svoje traktory zaparkujú na Ulici Milana Rastislava Štefánika, a to od križovatky s cestou I/70 až po Ulicu Československej armády. V tomto úseku by mala byť cesta úplne uzatvorená," upozornila Kremeňová.

Po obsadení Ulice Milana Rastislava Štefánika budú traktory parkovať na ceste I/70 pri Národnom fronte, a to po obidvoch stranách cesty. Parkovanie bude vo vonkajších jazdných pruhoch. "Vnútorné jazdné pruhy budú prejazdné a premávku v úseku cesty I/70 budú regulovať policajné hliadky," dodala hovorkyňa.

Protestná jazda farmárov pri Martine bude od 12.00 do 15.00 h na trase Sklené - Turček - Kremnické Bane - Turček - Turčianske Teplice, Turčiansky Michal - Turček - Kremnické Bane - Turček - Sklené. V Žiline budú policajné hliadky situáciu monitorovať. "V prípade potreby budú reagovať na vzniknuté okolnosti v súvislosti s cestnou premávkou," poznamenala Kremeňová. Účastníkov cestnej premávky požiadala o trpezlivosť pri prechádzaní uvedených úsekov, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov polície.

Protest farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov sa na väčšine územia Slovenska uskutoční v pondelok napoludnie pred sídlami Pôdohospodárskej platobnej agentúry. K protestnej aktivite, ktorú vyhlásilo Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov, sa pridáva Združenie mladých farmárov na Slovensku - ASYF, Iniciatíva poľnohospodárov, Spolok farmárov Slovenska a Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem Slovenska.