Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Slovensko

Politici reagovali na rozsudok v kauze vraždy novinára Kuciaka

Na snímke obžalovaný Marian K. prichádza v sprievode eskorty pred začiatkom pojednávania v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a v kauze prípravy vrážd prokurátorov na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v piatok 12. mája 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Exministerka spravodlivosti a poslankyňa parlamentu Mária Kolíková (SaS) nerozumie, prečo Mariana K. súd oslobodil. Neporozumela rozsudku a jeho odôvodneniu.

Bratislava 19. mája (TASR) - Na rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka reagovali viacerí politici.

Predseda Smeru-SD Robert Fico nemá podľa svojich slov informácie, aby mohol komentovať súdne rozhodnutie oslobodiť Mariana K. a odsúdiť Alenu Zs. "Tlak médií uložiť obidvom doživotný trest bol enormný, preto sa na verdikt súdu pozerám s rešpektom," reagoval na sociálnej sieti. Zároveň kritizoval špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, že je "zloduch" a poukazoval na jeho údajné kontakty s Alenou Zs.

Líder OĽANO Igor Matovič verí, že Božie mlyny síce melú pomaly, ale spravodlivo a aj podnikateľ Marian K. si po odvolaní sa pozostalých nakoniec vypočuje spravodlivý rozsudok.

Exministerka spravodlivosti a poslankyňa parlamentu Mária Kolíková (SaS) nerozumie, prečo Mariana K. súd oslobodil. Neporozumela rozsudku a jeho odôvodneniu. "Je úplnou nevyhnutnosťou, aby súd urobil maximum pre vysvetlenie dôvodov svojho rozhodnutia," uviedla. Myslí si, že súd mal dať aj novinárom priestor na otázky. Nepochybuje o tom, že sudcovia rozhodli v najlepšom vedomí a svedomí, treba však podľa nej urobiť viac pre uverenie, že súdy rozhodujú spravodlivo.Mimoparlamentný Hlas-SD rozsudok rešpektuje. "Jednou z troch zásadných priorít vlády Petra Pellegriniho bolo vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Dnešný rozsudok Špecializovaného trestného súdu vníma Hlas ako ďalší krok na ceste k spravodlivosti a rešpektuje ho," uviedla strana v stanovisku.

Predseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka je z rozsudku sklamaný a nerozumie mu. "Ako politici aj občania musíme rozhodnutia súdov rešpektovať. Zároveň sa však obávam, že po takomto rozsudku bude hrozná trauma pokračovať, pre rodiny obetí aj pre Slovensko," povedal.

Mimoparlamentné KDH poukázalo na to, že piatkové rozhodnutie otvára mnohé otázniky a nemožno sa čudovať, že v mnohých vyvoláva prekvapenie. "Pre Slovensko je kľúčové, aby u nás fungoval právny štát a spravodlivosť platila pre každého," skonštatovalo v stanovisku. Hnutie avizovalo, že k rozsudku sa vyjadrí po písomnom zdôvodnení rozhodnutia súdu.

Verdikt súdu nedáva zmysel ani nezaradenému poslancovi parlamentu pôsobiacemu v mimoparlamentnej strane Demokrati Jurajovi Šeligovi. "Onemel som, nedáva to zmysel, vysvetleniu logicky nerozumiem. Cítim pachuť sklamania," skonštatoval.

Šéfka Za ľudí Veronika Remišová verí, že Najvyšší súd spravodlivo rozhodne aj o Marianovi K.

Podnikateľa Mariana K. v piatok ŠTS oslobodil spod obžaloby v prípade objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka aj v kauze prípravy vrážd prokurátorov. Alena Zs. je vinná. Súd jej vymeral 25-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody.