< sekcia Slovensko

Vznikajúca strana NAJ chce ísť do volieb do VÚC sama

Ilustračná fotka Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Strana sa plánuje zapojiť do tohtoročných volieb do vyšších územných celkov, hoci kraje plánuje zrušiť.

Bratislava 14. januára (TASR) - Vznikajúca strana Nezávislosť a Jednota (NAJ) chce požiadať o registráciu začiatkom februára, nateraz má vyzbieraných 8000 podpisov. Na registráciu ich potrebuje aspoň 10.000. Strana sa plánuje zapojiť do tohtoročných volieb do vyšších územných celkov (VÚC), hoci kraje plánuje zrušiť. Do volieb pôjde sama a postaví aj vlastných kandidátov na predsedov krajov. Prvým je Adam Šepetka, ktorý sa mieni o priazeň voličov uchádzať v Košickom kraji. Ďalších kandidátov oznámi NAJ na jar. TASR to povedal Viktor Béreš z prípravného výboru.

"Do volieb do VÚC chceme ísť samostatne, nakoľko nevidíme dôvod spolupráce s opozičnými stranami, ktoré nedokázali v politike za posledné roky nič zásadné zmeniť. Skôr urobili hanbu a ľudia už nechcú šašovský, ale ani extrémistický prístup k politike," vysvetlil Béreš. NAJ nechce byť ľavicová ani pravicová, mieni podporovať sociálny štát a poraziť oligarchiu.

V krajoch by strana chcela presadiť viacero zmien. A to najmä, aby sa krajské nemocnice vrátili pod správu štátu, tiež aby zriaďovateľmi stredných škôl, učilíšť a gymnázií bol štát. Ten by mal podľa Béreša spravovať aj krajské cesty. NAJ ďalej plánuje kraje zrušiť, keď bude úspešná v parlamentných voľbách. "Župy ako také sú zbytočné a ľudia nevidia ich zmysel, preto ich budeme rušiť. Podporíme obce a mestá, ktoré sú nositeľmi samosprávy," uzavrel Béreš.