< sekcia Slovensko

Poplašné správy o koronavíruse kolujú Slovenskom: Potvrdený ale nebol

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Na Slovensku je aktuálne 113 vzoriek preverených s výsledkom negatívny, uviedla v piatok hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Bratislava 28. februára (TASR) - COVID-19 známy ako koronavírus nebol do piatka na Slovensku potvrdený. Aktuálne je negatívnych 127 vzoriek. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Rezort zdravotníctva tiež upozorňuje na falošné správy, ktoré sa majú týkať výskytu koronavírusu na území Slovenska. Zdôrazňuje, že šírenie poplašnej správy sa považuje za trestný čin.

"V uplynulých 24 hodinách sa zvýšila intenzita zaručených správ o potvrdenom prvom ochorení COVID-19 na Slovensku. Upozorňujeme, že šírenie poplašnej správy sa považuje za trestný čin," uviedla v piatok Eliášová.

Doplnila, že ministerstvo je o výsledkoch okamžite informované Úradom verejného zdravotníctva SR a v nadväznosti na to okamžite informuje verejnosť prostredníctvom médií a profilu MZ SR na sociálnej sieti.

Rodina hospitalizovaná v ÚVN v Ružomberku nemá nákazu koronavírusom


Krvné výsledky rodiny z Veličnej, ktorá sa vrátila z lyžovačky v Taliansku, nepotvrdili nákazu koronavírusom. TASR o tom informovala hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) SNP - FN v Ružomberku Petra Dišková.

"Pacienti sú momentálne v dobrom zdravotnom stave a popoludní ich prepustíme do domáceho liečenia," doplnila hovorkyňa nemocnice.

Upozornila, že vedenie nemocnice vydalo v piatok zákaz návštev u pacientov na oddeleniach z preventívnych dôvodov a kvôli stúpajúcemu výskytu bežných respiračných ochorení. "V súvislosti s koronavírusom prosíme obyvateľov, aby nepodliehali panike. Ak majú príznaky ochorenia, boli v oblasti s výskytom koronavírusu, prípadne v kontakte s nakazenou osobou, treba postupovať podľa usmernenia hlavného hygienika SR. Pacient by mal zostať doma, v pracovnom čase telefonicky kontaktovať svojho lekára a mimo pracovnej doby ambulanciu pohotovostnej služby. Lekári následne zabezpečia bezpečný prevoz chorého na našu Kliniku infektológie," dodala Dišková.

"Prosíme pacientov, aby v prípade dôvodného podozrenia nechodili do nemocnice na iné pracoviská - ohrozujú tým ostatných pacientov, ako aj zdravotnícky personál," uzavrela hovorkyňa nemocnice.