< sekcia Slovensko

Popradská polícia upozorňuje počas leta na problémy s deťmi

Ilustračné foto. Foto: TASR – František Iván

Problémy môže podľa neho spôsobiť i ponechanie detí doma bez prítomnosti rodičov, kde po požití alkoholických nápojov nastáva rušenie nočného pokoja.

Poprad 16. júla (TASR) - Mestská polícia Poprad upozorňuje počas letných prázdnin na problémy súvisiace najmä s deťmi a mladistvými, ktorí trávia svoj voľný čas doma a bez dozoru. Informuje o tom mesto na svojej webovej stránke s tým, že riziko nehrozí iba pri nebezpečných hrách alebo na problémových miestach, ale i pri konzumácii návykových látok, alkoholu i drog.

„Deťom, ktoré trávia prázdniny na ulici sa môže stať, že sa ocitnú nie práve vo vhodnej spoločnosti. Takéto nevhodné partie sú pre nich nesprávnym vzorom. Ako noví členovia sa do nich snažia zapadnúť, napodobňovať ich, a tým si neuvedomujú možné následky,“ informoval náčelník Mestskej polície Poprad Marián Gardoš. Problémy môže podľa neho spôsobiť i ponechanie detí doma bez prítomnosti rodičov, kde po požití alkoholických nápojov nastáva rušenie nočného pokoja, či obťažovanie okolia hlučným správaním.

„Osoby mladšie ako 15 rokov sa nesmú bez dozoru rodičov zdržiavať po 21.00 h večer na verejne prístupných miestach podávajúcich alkohol, za porušenie zákazu hrozia sankcie a v niektorých prípadoch i zákaz navštevovať pohostinstvá,“ zdôraznil Gardoš. Mestská polícia bude počas leta pravidelne kontrolovať dodržiavanie týchto ustanovení.

Obľúbenou aktivitou počas prázdnin je aj bicyklovanie a mestská polícia preto upozorňuje na dodržiavanie zákonných ustanovení a pravidiel cestnej premávky. Prioritou by podľa polície mala byť kontrola technického stavu bicykla, funkčnosť bŕzd, nahustenie pneumatík, osvetlenie, prípadne niektoré reflexné prvky, bezpečnostná prilba pre deti do 15 rokov a podobne.

„V našom meste máme zaznamenané rôzne kolízne situácie medzi cyklistami a chodcami, ale aj to, že samotní cyklisti jazdia, kde chcú, prípadne sa chodci prechádzajú po cyklistických chodníkoch. Navyše, rodičia by mali vedieť, kde a s kým sa ich deti bicyklujú. Deti by zároveň nemali neuzamknutý bicykel nechávať bez dozoru na verejnom priestranstve,“ dodal náčelník.