Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Popredný dramatik a prozaik J. G. Tajovský sa narodil pred 150 rokmi

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Jozef Alojz Gregor Tajovský sa narodil 18. októbra 1874 v obci Tajov pri Banskej Bystrici, ako najstaršie z desiatich detí.

Tajov/Bratislava 18. októbra (TASR) - Patril medzi ústredné postavy druhej vlny slovenského literárneho realizmu a bol zakladateľom slovenskej realistickej drámy. Jeho dramatické diela tvoria od svojho vzniku až doteraz organickú časť repertoára slovenských profesionálnych aj ochotníckych divadiel. V piatok 18. októbra uplynie 150 rokov od narodenia Jozefa Gregora Tajovského, prozaika, dramatika, básnika, učiteľa aj politika.

Jozef Alojz Gregor Tajovský sa narodil 18. októbra 1874 v obci Tajov pri Banskej Bystrici, ako najstaršie z desiatich detí. Jeho otec, vyučený obuvník i richtár, bol veľmi prísny nielen na seba, ale tiež na svoje deti. Preto trávil budúci vynikajúci dramatik a prozaik detstvo často u starých rodičov, ku ktorým sa napokon aj natrvalo presťahoval.

"Od svojho starého otca, hutného robotníka a roľníka, získal som na celý život jedno ponaučenie: Keď ti bude dobre - neukazuj, ak ti bude zle - vydrž," vyznal sa Jozef Gregor Tajovský v životopise, ktorý sám napísal a bol uverejnený v roku 1931 v Slovenskom literárnom almanachu.

Ľudovú školu vychodil v rodnej obci. V rokoch 1886 - 1889 študoval na meštianskej škole v Banskej Bystrici, ďalej na učiteľskom ústave v Kláštore pod Znievom. Po skončení učiteľského ústavu učil od roku 1893 postupne v Banskej Bystrici, Hornej Lehote, Kolárovciach, Dohňanoch, Lopeji, Pohorelej a Podlaviciach. Množstvo učiteľských miest vystriedal preto, lebo sa pre národné presvedčenie nezhodol s vrchnosťou, či už cirkevnou alebo štátnou.

V roku 1898 si odišiel rozšíriť vzdelanie, tentoraz na pražskú obchodnú akadémiu. Počas štúdií v Prahe sa stal členom spolku Detvan a zblížil sa s hlasistami na čele s Milanom Rastislavom Štefánikom, vtedy študentom astronómie na Karlovej univerzite. Po štúdiách v Prahe nastúpil do Vidieckej ľudovej banky v Trnave, neskôr do Tatra banky v Martine, ale súčasne pracoval aj v Ľudových novinách.

V roku 1907, počas tretieho roku pobytu v rumunskom Nadlaku, sa oženil. Za manželku si zobral Hanu Gregorovú, rodenú Lilgovú, ktorá bola taktiež literárne činná. V tomto rumunskom mestečku pôsobil spolu s manželkou v rokoch 1904 až 1910 medzi tamojšími Slovákmi ako osvetový činovník. Z úcty k J. G. Tajovskému tam pomenovali nadlacké lýceum.

Pred začiatkom prvej svetovej vojny sa stal v Martine tajomníkom Slovenskej národnej strany. V roku 1915 musel spolu so svojím priateľom - právnikom a spisovateľom Jankom Jesenským - narukovať. Odviedli ich rovno na ruský východný front, ale hneď pri prvej príležitosti dezertovali na ruskú stranu a vstúpili do československých légií.

Jozef Gregor Tajovský nachádzal od vstupu do literárneho života cestu k slovenskému ľudu, pozorne si všímal jeho život, odkrýval jeho mravné hodnoty, ale tiež otvorene písal o jeho necnostiach a biedach. Pranieroval opilstvo, honbu za majetkom, popanšťovanie, pasivitu i národnú vlažnosť.

Ľúbostné a vlastenecké verše v duchu ľudovej poézie začal písať už v mladosti, avšak bez výraznejšej odozvy. Pseudonym Tajovský použil prvýkrát v roku 1893.

K najvýznamnejším dielam jeho rozsiahlej tvorby patria prózy z dedinského prostredia Omrvinky (1897), Z dediny (1897), Maco Mlieč (1903), Apoliena (1903), Mamka Pôstková (1908), Horký chlieb (1909), Na chlieb (1909), Mišo (1909). Ďalej starootcovský cyklus Do konca, Prvé hodinky, Do kúpeľa, Žliebky i literárne spracované zážitky z vojny Rozprávky z Ruska (1919), Na front a iné rozprávky (1920) či hry Ženský zákon (1900), Statky-zmätky (1909) a dráma Hriech (1911).

Výrazne sa zaslúžil aj o formovanie umeleckej spolkovej činnosti. V Bratislave bol spolu s manželkou zakladajúcim členom Umeleckej besedy. Po vojne pracoval v kancelárii pre umiestňovanie legionárov a mnohým z nich pomohol získať prácu.

Významný slovenský prozaik a dramatik Jozef Gregor Tajovský zomrel 20. mája 1940 v Bratislave vo veku 65 rokov. Meno dramatika pochádzajúceho z neďalekého Tajova nesie od roku 1954 Divadlo Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) vo Zvolene.

Slnko vystriedajú mraky. Objavia sa aj prehánky

Teploty 18 až 23 stupňov C.

- V čoraz krehkejšom svetovom poriadku nemá multilateralizmus inú alternatívu. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa multilateralizmu a diplomacie za mier.

- Pápež František zomrel bez bolestí a v posledných okamihoch života netrpel. Nezomrel na problémy s dýchaním, uviedol v rozhovore pre štvrtkové vydanie talianskeho denníka Il Messaggero jeho ošetrujúci lekár Sergio Alfieri.

- Britská labouristická vláda zvažuje zavedenie zákazu používania sociálnych sietí pre deti po 22.00 h., povedal minister pre technológie Peter Kyle.

- Americký prezident Donald Trump očakáva, že nové clá na dovoz z Číny budú stanovené do „dvoch alebo troch týždňov“.

- Hasiči aktuálne zasahujú pri požiari bytu v bytovom dome na Kalinovskej ulici v Košiciach. Požiar spôsobil silné zadymenie spoločných priestorov, preto prebieha evakuácia obyvateľov z celého bytového domu.

- Na príprave sobotňajšieho pohrebu pápeža Františka sa podieľajú aj dvaja slovenskí kňazi Ján Dubina a Ľubomír Welnitz. Obaja pôsobia už niekoľko rokov ako pápežskí ceremoniári, teda ako členovia tímu, ktorý pripravuje a vedie liturgické slávenia vo Vatikáne.

- Baziliku sv. Petra vo Vatikáne vo štvrtok od 07.00 h opäť otvorili pre veriacich a pútnikov, aby mohli vzdať poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok vo veku 88 rokov.

- Úsek cesty v smere od krematória do Košíc je aktuálne neprejazdný. Dôvodom je vážna dopravná nehoda. Informuje o tom košická krajská polícia na sociálnej sieti.

- Austrália si začne vytvárať zásoby kritických nerastných surovín a následne bude uzatvárať dohody o ich predaji „kľúčovým partnerom“, uviedol vo štvrtok austrálsky premiér Anthony Albanese.

- Hokejisti Washingtonu zvíťazili nad Montrealom aj v druhom zápase 1. kola play off NHL. V noci na štvrtok triumfovali 3:1 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy vedú 2:0.

- Ozbrojené krídlo palestínskeho hnutia Hamas zverejnilo v stredu video s jedným z rukojemníkov, ktorého zadržiavajú v Pásme Gazy. Muž s izraelským a maďarským občianstvom vyzýva na skorú dohodu o prepustení rukojemníkov.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu pripomenul Washingtonu jeho vyhlásenie z roku 2018, v ktorom odmietol ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym, a reagoval tak na predošlú kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa.

- Bosnianska štátna polícia SIPA sa v stredu pokúsila zatknúť lídra bosnianskych Srbov a prezidenta Republiky srbskej (RS) Milorada Dodika, na ktorého bol v marci vydaný zatykač. Políciu však zastavili jednotky ministerstva vnútra RS a zatknutiu zabránili.

- Analytik americkej vojenskej spravodajskej služby Korbein Schultz bol v stredu odsúdený na sedem rokov odňatia slobody za poskytovanie citlivých informácií o národnej bezpečnosti Číne.

- Osobitný vyslanec prezidenta USA Donalda Trumpa pre Ukrajinu Keith Kellogg označil rozhovory so šéfom kancelárie ukrajinského prezidenta Andrijom Jermakom za pozitívne. Podľa britskej vlády sa na rokovaniach v Londýne dosiahol významný pokrok smerom k spoločnej pozícii.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjuahu v stredu pri príležitosti dňa pamiatky obetí holokaustu nazval Irán existenčnou hrozbou a varoval, že osud ľudstva bude ohrozený, pokiaľ Teherán získa jadrové zbrane.

- Ukrajinské úrady vo štvrtok skoro ráno vydali varovanie pred „nepriateľským raketovým útokom“ na Kyjev. Z viacerých štvrtí hlavného mesta hlásia požiare a materiálne škody. Doposiaľ evidujú najmenej dve obete a 54 zranených.

- Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov uspela vo svojom prvom zápase na MS v tejto vekovej kategórii.

- Rusko oznámilo, že zastupiteľský úrad afganského vládnuceho hnutia Taliban v Moskve povýši na veľvyslanectvo a Kábulu tak umožní mať v Moskve svojho veľvyslanca.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) vníma plánovanú účasť predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve ako suverénne rozhodnutie premiéra suverénnej krajiny.