Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Slovensko

Popredný dramatik a prozaik J. G. Tajovský sa narodil pred 150 rokmi

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Jozef Alojz Gregor Tajovský sa narodil 18. októbra 1874 v obci Tajov pri Banskej Bystrici, ako najstaršie z desiatich detí.

Tajov/Bratislava 18. októbra (TASR) - Patril medzi ústredné postavy druhej vlny slovenského literárneho realizmu a bol zakladateľom slovenskej realistickej drámy. Jeho dramatické diela tvoria od svojho vzniku až doteraz organickú časť repertoára slovenských profesionálnych aj ochotníckych divadiel. V piatok 18. októbra uplynie 150 rokov od narodenia Jozefa Gregora Tajovského, prozaika, dramatika, básnika, učiteľa aj politika.

Jozef Alojz Gregor Tajovský sa narodil 18. októbra 1874 v obci Tajov pri Banskej Bystrici, ako najstaršie z desiatich detí. Jeho otec, vyučený obuvník i richtár, bol veľmi prísny nielen na seba, ale tiež na svoje deti. Preto trávil budúci vynikajúci dramatik a prozaik detstvo často u starých rodičov, ku ktorým sa napokon aj natrvalo presťahoval.

"Od svojho starého otca, hutného robotníka a roľníka, získal som na celý život jedno ponaučenie: Keď ti bude dobre - neukazuj, ak ti bude zle - vydrž," vyznal sa Jozef Gregor Tajovský v životopise, ktorý sám napísal a bol uverejnený v roku 1931 v Slovenskom literárnom almanachu.

Ľudovú školu vychodil v rodnej obci. V rokoch 1886 - 1889 študoval na meštianskej škole v Banskej Bystrici, ďalej na učiteľskom ústave v Kláštore pod Znievom. Po skončení učiteľského ústavu učil od roku 1893 postupne v Banskej Bystrici, Hornej Lehote, Kolárovciach, Dohňanoch, Lopeji, Pohorelej a Podlaviciach. Množstvo učiteľských miest vystriedal preto, lebo sa pre národné presvedčenie nezhodol s vrchnosťou, či už cirkevnou alebo štátnou.

V roku 1898 si odišiel rozšíriť vzdelanie, tentoraz na pražskú obchodnú akadémiu. Počas štúdií v Prahe sa stal členom spolku Detvan a zblížil sa s hlasistami na čele s Milanom Rastislavom Štefánikom, vtedy študentom astronómie na Karlovej univerzite. Po štúdiách v Prahe nastúpil do Vidieckej ľudovej banky v Trnave, neskôr do Tatra banky v Martine, ale súčasne pracoval aj v Ľudových novinách.

V roku 1907, počas tretieho roku pobytu v rumunskom Nadlaku, sa oženil. Za manželku si zobral Hanu Gregorovú, rodenú Lilgovú, ktorá bola taktiež literárne činná. V tomto rumunskom mestečku pôsobil spolu s manželkou v rokoch 1904 až 1910 medzi tamojšími Slovákmi ako osvetový činovník. Z úcty k J. G. Tajovskému tam pomenovali nadlacké lýceum.

Pred začiatkom prvej svetovej vojny sa stal v Martine tajomníkom Slovenskej národnej strany. V roku 1915 musel spolu so svojím priateľom - právnikom a spisovateľom Jankom Jesenským - narukovať. Odviedli ich rovno na ruský východný front, ale hneď pri prvej príležitosti dezertovali na ruskú stranu a vstúpili do československých légií.

Jozef Gregor Tajovský nachádzal od vstupu do literárneho života cestu k slovenskému ľudu, pozorne si všímal jeho život, odkrýval jeho mravné hodnoty, ale tiež otvorene písal o jeho necnostiach a biedach. Pranieroval opilstvo, honbu za majetkom, popanšťovanie, pasivitu i národnú vlažnosť.

Ľúbostné a vlastenecké verše v duchu ľudovej poézie začal písať už v mladosti, avšak bez výraznejšej odozvy. Pseudonym Tajovský použil prvýkrát v roku 1893.

K najvýznamnejším dielam jeho rozsiahlej tvorby patria prózy z dedinského prostredia Omrvinky (1897), Z dediny (1897), Maco Mlieč (1903), Apoliena (1903), Mamka Pôstková (1908), Horký chlieb (1909), Na chlieb (1909), Mišo (1909). Ďalej starootcovský cyklus Do konca, Prvé hodinky, Do kúpeľa, Žliebky i literárne spracované zážitky z vojny Rozprávky z Ruska (1919), Na front a iné rozprávky (1920) či hry Ženský zákon (1900), Statky-zmätky (1909) a dráma Hriech (1911).

Výrazne sa zaslúžil aj o formovanie umeleckej spolkovej činnosti. V Bratislave bol spolu s manželkou zakladajúcim členom Umeleckej besedy. Po vojne pracoval v kancelárii pre umiestňovanie legionárov a mnohým z nich pomohol získať prácu.

Významný slovenský prozaik a dramatik Jozef Gregor Tajovský zomrel 20. mája 1940 v Bratislave vo veku 65 rokov. Meno dramatika pochádzajúceho z neďalekého Tajova nesie od roku 1954 Divadlo Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) vo Zvolene.

Poslanci začínajú štvrtkové rokovanie diskusiou o zmenách v 2. pilieri

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky.

- Americká a ruská delegácia vo štvrtok v Istanbule začali druhé kolo rokovaní o obnovení fungovania svojich veľvyslanectiev, ktoré po invázii Ruska na Ukrajinu výrazne obmedzili svoj personál.

- Chovatelia ošípaných na Slovensku čelia vážnym problémom v dôsledku opatrení proti slintačke a krívačke (SLAK).

- Vládna Občianska koalícia (KO) by podľa najnovšieho prieskumu agentúry United Surveys pre portál Wirtualna Polska zvíťazila v parlamentných voľbách so ziskom 35 percent hlasov.

- Viacerých poslancov opozičného hnutia Slovensko vo štvrtok ráno kontaktovala polícia, že na ich adrese bola nahlásená bomba. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

- Zloženie senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý bude konať v kauze Očistec, je kompletné. Kedy by mohlo byť prvé pojednávanie, zatiaľ nie je zrejmé.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri. Nasledovať by mal návrh úprav v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

- V uliciach Slovenska sa vo štvrtok koná zbierka Deň narcisov, určená na pomoc pacientom s rakovinou.

- Čína vo štvrtok oficiálne zaviedla plánované odvetné opatrenia a uložila dodatočné clo vo výške 84 % na dovoz z USA.

- Americký rezort diplomacie v stredu schválil predaj asi 200 kusov rakiet vzduch-vzduch AIM-120C a asi 200 kusov rakiet AIM120D a dodatočného vybavenia pre Austráliu v hodnote 1,04 miliardy dolárov.

- Americký prezident Donald Trump v stredu pripustil, že vojenský zásah proti Iránu je možný v prípade, že sa Teherán nevzdá svojho jadrového programu.

- Futbalisti Barcelony majú nakročené do prvého semifinále Ligy majstrov od roku 2019. V úvodnom štvrťfinálovom zápase zdolali vlaňajšieho finalistu Borussiu Dortmund jasne 4:0, dvoma gólmi sa o to zaslúžil poľský útočník Robert Lewandowski.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v stredu nečakane vo Vatikáne navštívili pápeža Františka.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že sily Kyjeva spustili ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti.

- Hokejistov HK Nitra delí od postupu do finále Tipos extraligy už len jeden krok. Obhajcovia titulu triumfovali v stredajšom semifinálovom dueli na ľade Žiliny 6:2 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy zvýšili svoje vedenie na 3:1.

- Rada predsedov Valného zhromaždenia (VZ) OSN (UNCPGA) v stredu na záver oficiálnej časti dvojdňového zasadnutia v hlavnom meste SR prijala tzv. Bratislavskú deklaráciu, ktorá okrem iného reaguje na prebiehajúce konflikty na Ukrajine, v Pásme Gazy aj v Sudáne.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov získal na ME v Šamoríne bronzovú medailu vo voľnom štýle v kategórii do 74 kg.

- Európska únia (EÚ) potrebuje podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) úprimnú diskusiu o demokracii aj o tom, čo sa deje na Slovensku a v Srbsku.

- Osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo musela uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa bude môcť domáhať odškodnenia.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania návrh ústavného zákona, ktorý má do Ústavy SR zakotviť dve pohlavia - muža a ženu.

- Nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku podpísal prezident SR Peter Pellegrini.