< sekcia Slovensko

VIDEO: Poslanca za ĽSNS M. Mazureka odsúdili, prišiel o mandát v NR SR

Milan Mazurek, archívna snímka. Foto: TASR - Branislav Račko

Za extrémistické trestné činy mu bol uložený peňažný trest vo výške 10.000 eur.

Bratislava 3. septembra (TASR) – Milan Mazurek (ĽSNS) prišiel o mandát poslanca Národnej rady (NR) SR v dôsledku právoplatného odsúdenia za úmyselný trestný čin. Pre TASR to potvrdil predseda mandátovo-imunitného výboru Juraj Blanár (Smer-SD).

„V zmysle zákona automaticky pri vyrieknutí takéhoto rozsudku od jeho právoplatnosti zaniká mandát príslušnému poslancovi, a v tomto prípade pánovi Mazurekovi,“ uviedol Blanár. Vzhľadom na to, že sa jedná o rozsudok Najvyššieho súdu SR, neprichádza do úvahy odkladný účinok právoplatnosti v prípade, že by sa Mazurek odvolal napríklad na Európsky súd pre ľudské práva, dodal Blanár.

Mandátovo-imunitný výbor sa podľa predsedu výboru k takémuto rozsudku nevyjadruje, ale ho iba berie na vedomie. „Výbor bude riešiť len nastúpenie náhradníka za tohto poslanca,“ spresnil.

Poslanca za ĽSNS Milana Mazureka odsúdili na peňažný trest


Trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR odsúdil poslanca Národnej rady (NR) SR Milana Mazureka (ĽSNS) za extrémistické trestné činy na peňažný trest vo výške 10.000 eur. NS SR sprísnil v utorok na svojom verejnom zasadnutí minuloročný rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), čo sa týka výšky peňažného trestu. Verdikt je právoplatný. Mazurek tak už nie je poslancom Národnej rady (NR) SR.

Pokiaľ by Mazurek trest nezaplatil, hrozilo by mu polročné väzenie. "Prvostupňový súd vykonal dokazovanie správne. Pokiaľ ide o výrok o výške trestu, tak odvolací súd skonštatoval, že finančný trest vo výške 5000 eur je neprimerane nízky v porovnaní s majetkovými pomermi poslanca," zdôvodnil v krátkosti utorkové rozhodnutie predseda senátu Peter Paluda. Senát tak v utorok zamietol tak odvolanie Mazureka, ako aj odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáša Honza. NS SR v utorok zároveň zamietol návrh preškoliť Mazureka o rómskom holokauste, keď to nepokladal za potrebné.

Podľa slov predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu nešlo o trest vo výške 5000 alebo 10.000 eur, ale o stratu poslaneckého mandátu "jedného z najaktívnejších poslancov". Obhajca Mazureka po vynesení rozsudku uviedol, že verdikt NS SR rešpektujú, no po doručení písomného zdôvodnenia podajú mimoriadny opravný prostriedok - teda dovolanie."Súhlasím s rozhodnutím NS SR, bolo potrebné rasistického extrémistu, pána Mazureka, za jeho verbálne vyjadrenia voči rómskej komunite odsúdiť. NS SR výšku peňažného trestu zvýšil, čím čiastočne vyhovel môjmu odvolaniu. Uvítam, ak bude bezproblémový a voľný priechod spravodlivosti v oblasti extrémistickej kriminality aj v budúcnosti," povedal v reakcii pre TASR prokurátor ÚŠP Honz.

Prokurátor ÚŠP v záverečnom návrhu požiadal súd, aby zamietol odvolanie obžalovaného a uložil mu prísnejší podmienečný trest odňatia slobody s probačným dohľadom. Obhajca obžalovaného Tomáš Rosina, naopak, navrhol zrušiť napadnutý rozsudok prvostupňového ŠTS, oslobodiť obžalovaného a zamietnuť odvolanie prokurátora. "V pôvodnom konaní ŠTS nevykonal dôkazy, ktoré som mal a v relácii odzneli pozitívne a v prospech daného etnika. Konečným dôsledkom uloženého trestu nie je finančný trest, ale zánik mandátu poslanca NR SR," uviedol vo svojom záverečnom návrhu Mazurek.

Predtým prokurátor ÚŠP predložil dôkaz, že na YouTube je stále prístupný záznam z rozhlasovej relácie, kde sa mal obžalovaný v roku 2016 hanlivo vyjadrovať na adresu Rómov. Obhajca obžalovaného argumentoval, že na akúkoľvek námietku z ich strany prinesie obžaloba nečakane nové dôkazy, ktoré neboli doteraz známe. Senát NS SR zamietol vypočutie nového predloženého dôkazu.

NS SR sa v utorok zaoberal tak odvolaním Milana M., ako aj odvolaním prokurátora ÚŠP voči minuloročnému aprílovému rozsudku ŠTS. Ten Milana M. odsúdil na peňažný trest 5000 eur. Ak by ho nezaplatil, hrozilo by mu polročné väzenie. Verdikt nebol právoplatný.

Mazurek čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Dôvodom boli jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.

Mazurek počas procesu tvrdil, že je nevinný, a ak hovoril o "cigánskom terore na východe Slovenska", myslel tým vysokú kriminalitu v osadách asociálov. Z nahrávky malo tiež vyplynúť, že ak hovorí o kriminalite detí a trestnej zodpovednosti, myslí tým akékoľvek dieťa, nielen "cigánske".

Chronológia kauzy Milana Mazureka


2. októbra 2016 - Rádio Frontinus odvysielalo v rámci relácie Debata na telefón rozhovor s poslancom Národnej rady SR za stranu Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko Milanom Mazurekom. V relácii zazneli na adresu Rómov, imigrantov a ďalších skupín obyvateľstva výroky, ktoré sa neskôr stali predmetom viacerých sťažností a aj obžaloby Milana Mazureka.

25. apríla 2017 - Vysielateľ Rádia Frontinus dostal pokutu vo výške 15.000 eur za debatu s Milanom Mazurekom, poslancom NR SR za ĽSNS. Sankciu mu uložila Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR). Podľa RVR Mazurek v diskusii používal urážlivé vyjadrenia, a to najmä na adresu rómskeho etnika a islamských migrantov, pričom rádio neposkytlo akúkoľvek názorovú oponentúru.

4. decembra 2017 - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) obžalobu na Milana Mazureka, poslanca NR SR za ĽSNS, za prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Dôvodom boli jeho výroky v relácii Debata na telefón Rádia Frontinus.

20. decembra 2017 – Finančný trest 5000 eur dostal na základe trestného rozkazu sudcu ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, poslanec NR SR za ĽSNS Milan Mazurek. Podľa súdu bol vinný za svoje hanlivé výroky k rómskemu etniku, ktoré odzneli v októbri 2016 vo vysielaní Rádia Frontinus.

29. decembra 2017 – Milan Mazurek podal odpor voči trestnému rozkazu sudcu ŠTS, ktorý ho uznal vinným za hanlivé výroky k rómskemu etniku odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.

26. februára 2018 – Milan Mazurek sa postavil pred samosudcu ŠTS, aby čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Poslanec svoju vinu odmietol, označil to za "politický proces".

27. februára 2018 – Na hlavnom pojednávaní obžalovaný poslanec NR SR za ĽSNS Milan Mazurek vzniesol námietku zaujatosti voči znalcovi, pretože podľa neho "je Žid a znalecký posudok vykonával so zaujatosťou voči jeho osobe a ĽSNS".

16. apríla 2018 – Poslanca NR SR za ĽSNS Milana Mazureka odsúdil Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, na peňažný trest 5000 eur. Ak nezaplatí, hrozí mu polročné väzenie. Verdikt nebol právoplatný, poslanec sa voči nemu odvolal, podobne ako prokurátor, podľa ktorého je trest nízky.