< sekcia Slovensko

Schôdza končí. Plénum nebolo schopné odhlasovať zvýšenie prídavkov

Rokovacia sála parlamentu SR. FOTO TASR - Martin Baumann Foto: TASR

V budúcom roku sa malo zvýšenie prídavku na dieťa priemerne mesačne týkať 1.087.900 detí, 651.830 poberateľov príspevku a vyžiadať si malo takmer 300 miliónov eur.

Bratislava 26. februára (TASR) - Posledná mimoriadna schôdza parlamentu pre voľbami sa skončila. Ohlásil to predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) po tom, ako plénum ani na druhý pokus nebolo uznášaniaschopné pri vládnom návrhu na skrátené legislatívne konanie k zvýšeniu prídavku na dieťa a následne si plénum odhlasovalo ukončenie schôdze.

Návrh na zvýšenie prídavku na dieťa bol posledným bodom tejto 58. schôdze. Danko už v utorok (25. 2.) avizoval, že vo štvrtok nebude parlament rokovať, pretože nechce porušiť volebné moratórium. Na záver schôdze Danko poslancom zaželal úspešný politický boj vo voľbách a poďakoval im za spoluprácu počas štyroch rokov.

Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus, o tomto opatrení sa tak v končiacom volebnom období rozhodovať už nebude.

Vláda do parlamentu predložila návrh, ktorým sa mal zdvojnásobiť prídavok na dieťa na 50 eur. Ešte v utorok predseda strany Smer-SD a poslanec Robert Fico avizoval, že by sa mohlo nájsť aj iné riešenie, ako tento prídavok rodičom dať. Okrem vyplatenia jeho sumy spomínal aj formu odpočítania z daní.

V budúcom roku sa malo zvýšenie prídavku na dieťa priemerne mesačne týkať 1.087.900 detí, 651.830 poberateľov príspevku a vyžiadať si malo takmer 300 miliónov eur.

Koaličných ani opozičných poslancov neprekvapilo, ako sa skončila schôdza


Vývoj schôdze Národnej rady (NR) SR v stredu neprekvapil koaličných ani opozičných poslancov. Uviedli to po tom, ako sa schôdza ukončila bez rokovania o zvýšení prídavku na dieťa.

"My sme to predpokladali, že to takto skončí. Dosiahli sme to, čo sme dosiahnuť chceli, to je, že Istanbulský dohovor bol definitívne pochovaný," poznamenal poslanec SNS Anton Hrnko. Pri prídavku na dieťa uviedol, že to stopli iné kluby, nie SNS.

Poslankyňa Smeru-SD Darina Gabániová zdôraznila, že takýmto spôsobom treba podporovať rodiny. "Sociálny status patrí všetkým ľuďom, to je základ sociálnej demokracie," podotkla. "Spravil niekto viac pre tento národ ako my, čo sa týka sociálnych vecí? Dal im niekto viac z tej prosperity krajiny? Z tých peňazí, ktoré táto spoločnosť vyrobí?" reagovala na otázku, prečo s opatreniami prišli len pár dní pred voľbami.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár zopakoval, že avizovali nepodporenie opatrení. "Lebo nie je to systémové a nie je to adresné," myslí si.

Podľa poslanca SaS Martina Klusa bolo zrejmé, že v prípade prídavku nie je dohoda. Prekvapený nebol ani predseda poslaneckého klubu OĽaNO Eduard Hegera, podľa ktorého sa hrá o politické body. "Cítia padajúce preferencie a snažia sa zachraňovať situáciu," vyhlásil s tým, že v prípade prídavku na dieťa ide podľa neho o politikárčenie.

Predseda Sme rodina Boris Kollár avizoval podporu prídavku na dieťa, pretože je za akúkoľvek formu podpory matiek s deťmi. Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý označil sociálne opatrenia na schôdzi ako "volebnú korupciu".

Posledná mimoriadna schôdza parlamentu pred voľbami sa v stredu skončila. Ohlásil to predseda NR SR Andrej Danko (SNS) po tom, ako plénum ani na druhý pokus nebolo uznášaniaschopné pri vládnom návrhu na skrátené legislatívne konanie k zvýšeniu prídavku na dieťa a následne si plénum odhlasovalo ukončenie schôdze. Návrh na zvýšenie prídavku na dieťa bol posledným bodom tejto 58. schôdze. Danko už v utorok (25. 2.) avizoval, že vo štvrtok nebude parlament rokovať, pretože nechce porušiť volebné moratórium.