Quantcast
< sekcia Slovensko

Poslanci odhlasovali poslanecký prieskum na útvare pre cudzincov

Na snímke poslanci parlamentu počas rokovania schôdze Národnej rady (NR) SR v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Poslanci žiadali od ministra aj vysvetlenie slov českých predstaviteľov o zlyhaní diplomatických rokovaní, ktoré vyústili k zavedeniu dočasných kontrol na česko-slovenskej hranici.

Bratislava 29. septembra (TASR) - Poslanci parlamentného brannobezpečnostného výboru zrealizujú v súvislosti so situáciou na hraniciach v októbri poslanecký prieskum na útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove. Vo štvrtkovom uznesení zároveň zaviazali ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), aby pravidelne písomne informoval o postupe pri zvládaní migračnej krízy, ako aj o naplnenosti a stave Policajného zboru.

Na výbore mal Mikulec vysvetliť situáciu s migračnou vlnou a dôvod obnovenia kontroly na slovensko-českých hraniciach. Po zvolaní výboru oznámilo zavedenie dočasných kontrol aj Rakúsko.

Minister vnútra trvá na tom, že zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach schengenu nezastaví nelegálnu migráciu a treba ju riešiť v krajinách pôvodu. Apeluje na riešenie témy na úrovni Európskej únie. Spoločné stanovisko krajín chce koordinovať na pondelkovom (3. 10.) rokovaní ministrov vnútra V4 v Bratislave. Navrhnúť chce spoločné hliadky na maďarsko-srbskej hranici. Apeluje aj na prítomnosť Frontexu na vonkajšej hranici.

Poslanci žiadali od ministra aj vysvetlenie slov českých predstaviteľov o zlyhaní diplomatických rokovaní, ktoré vyústili k zavedeniu dočasných kontrol na česko-slovenskej hranici. Mikulec zdôraznil, že opatrenia Česka či Rakúska nie sú namierené voči Slovensku. Aj Slovensko podľa ministra prijalo opatrenia voči nelegálnej migrácii, napríklad vo forme zintenzívnenia spoločných hliadok s Maďarskom v prihraničných územiach, ale aj hliadok na území SR.

Policajný prezident Štefan Hamran vidí v súčasnosti jediné riešenie v spoločných tímoch na maďarsko-srbskej hranici. Upozorňuje, že ani EÚ nepodporuje reťazové readmisie. Ako vysvetlil, Nemecko teraz odovzdáva nelegálnych migrantov Česku, ktorí ich v tisícoch preberajú. Česi sa snažia posúvať migrantov na Slovensko. Maďarsko od Slovenska nelegálnych migrantov nechce prijímať. Ako podotkol, situácia si zrejme vyžaduje politické riešenie na medzinárodnej úrovni.

Zavedenie desaťdňových hraničných kontrol na Slovensku by podľa Hamrana stálo asi milión eur. Zároveň upozorňuje, že polícia nemá dostatočné kapacity, aby záťaž spojenú s administráciou migrantov zvládla. Chýbajú jej tlmočníci. Nemajú ich ani kam umiestniť, keďže nechcú na Slovensku požiadať o azyl.

Riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru Robert Gucký považuje zavedenie kontrol zo strany Česka a Rakúska za nešťastné. Tento krok je podľa neho v rozpore s kódexom schengenských hraníc. Čaká sa na stanovisko Európskej komisie k tomuto postupu.