Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Slovensko

Poslanci opäť odsunuli hlasovanie o hazardných hrách

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Dôvodom odsunu je úprava správnych poplatkov, ktorú má novela tiež priniesť.

Bratislava 4. decembra (TASR) - Zmeny v odvodoch pri niektorých hazardných hrách a iné úpravy pravidiel sa zatiaľ odkladajú. Poslanci opäť odsunuli hlasovanie o novele zákona o hazardných hrách z dielne ministerstva financií. Dôvodom je úprava správnych poplatkov, ktorú má novela tiež priniesť.

Pre rozsiahlosť pozmeňujúcich návrhov k správnym poplatkom minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) svojim vystúpením v pléne opätovne otvoril rozpravu k novele. Poslanci tak budú o právnej norme diskutovať na tejto schôdzi už druhýkrát, ale až po skončení aktuálneho rokovania o novele zákona o dani z príjmov.

Predchádzajúca diskusia k hazardným hrám trvala dva rokovacie dni. Koľko poslancov sa prihlási do tej nadchádzajúcej, ešte nie je jasné. Od ich počtu a dĺžky ich vystúpení bude závisieť dĺžka novej rozpravy. Podľa novely sa majú zvýšiť odvody pri niektorých hazardných hrách. Zavedú sa takisto viaceré opatrenia, ktoré pomôžu v prevencii a boji proti závislosti od týchto hier.

Právna norma má byť o čosi mäkšia, ako bol jej pôvodný návrh. Postarať sa o to má pozmeňujúci návrh Ľubomíra Petráka (Smer-SD), ktorým sa majú zmeniť podmienky pre obce v oblasti zákazu hazardných hier na ich území. V súčasnosti na zákaz stačí všeobecne záväzné nariadenie (VZN) obce. Podľa vládnej novely by sa k VZN malo vykonať aj referendum, pričom to je platné pri účasti nad 50 % obyvateľov. Petrák chce cez pozmeňujúci návrh zmeniť podmienku referenda iba za petíciu platnú pri 30-% účasti ľudí z obce.
Š. Kuffa radí P. Kažimírovi stiahnuť zákon o hazarde, minister to neurobí

Zákon o hazardných hrách by sa mal podľa poslanca Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) stiahnuť z rokovania parlamentu. Stala sa z neho podľa Kuffu veľká motanica, a to najmä kvôli pozmeňujúcim návrhom poslankyne Smeru-SD Renáty Zmajkovičovej.

Tá chce svojimi návrhmi upraviť správne poplatky pre právnické a fyzické osoby napríklad za vydávanie stavebných povolení či kolaudačných rozhodnutí. "Je to nedôstojné. Keď budú úrady vydávať povolenia, budú sa odvolávať na zákon o hazarde," podotkol Kuffa v závere piateho rokovacieho dňa 11. schôdze. Keď sa budú úradníci na stavebných úradoch odvolávať na zákon o hazardných hrách, je to podľa Kuffu trápne. "Nie je to vhodné a dôstojné," dodal.

Nekvalitná práca ministerstva, skonštatoval Kaník

V súvislosti s úpravou správnych poplatkov cez zákon o hazardných hrách vzniesli vlnu kritiky aj ďalší opoziční poslanci. "Svedčí to o nekvalitnej práci ministerstva, ktoré dodalo tento materiál a svedčí to o neporiadku a neprofesionalite tejto vlády," skonštatoval poslanec SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Podľa Heleny Mezenskej (OĽaNO) sa takto spájajú do jedného návrhu dva nesúvisiace zákony.

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) na záver rozpravy uviedol, že zákon z rokovania parlamentu nestiahne. "Vždy je lepšie vrátiť sa z kratšej cesty. Došlo k omylu pri pôvodnom návrhu vládnej novely. Je nám to ľúto, za chybu sa ospravedlňujeme a usilujeme sa ju opraviť," vyhlásil. Poslancovi Kuffovi zároveň odkázal, že miestne zastupiteľstvá nebudú musieť pracovať so zákonom o hazarde, ale s plným znením zákona o správnych poplatkoch.