Quantcast
< sekcia Slovensko

Diskusiu k odvolávaniu Budaja ukončili, hlasovanie bude budúci týždeň

Na archívnej snímke zľava minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) a poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Suja (nezaradený) počas mimoriadnej schôdze parlamentu v Bratislave vo štvrtok 23. júna 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Kabinet s návrhom na odvolanie ministra nesúhlasí. Deklaruje, že pre vládu aj ministra bude prvoradá bezpečnosť občanov.

Bratislava 24. júna (TASR/Teraz.sk) - Návyky medveďov chodiť k včelínom a k odpadkom nezmiznú odstrelom 100 ani 500 medveďov. Dochádzalo by k tomu aj naďalej, stále by ich ostalo dosť na vyhľadávanie nezabezpečených odpadov. Vyhlásil to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) v pléne Národnej rady (NR) SR počas piatkovej diskusie k opozičnému návrhu na jeho odvolanie. Počas dvaapolhodinového vystúpenia poukázal aj na "papalášske" praktiky z čias minulých vlád, keď sa pred reguláciami medveďa uprednostňoval odstrel na výnimky.

Diskusiou k návrhu na Budajovo odvolanie poslanci ukončili piatkové rokovanie. Hlasovať o návrhu majú v budúcom týždni, podľa podpredsedu NR SR Milana Laurenčíka (SaS) to bude v utorok (28. 6.) podvečer. Poslanci sa vrátia do lavíc v utorok ráno, keď by mali pokračovať v diskusii k návrhu na odvolanie ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).

Budaj vo svojom vystúpení kritizoval aj "cieľavedomé" prikrmovanie medveďov, za ktorým stoja podľa jeho slov najmä poľovníci v snahe získať čo najväčšiu trofej.

Za minulých vlád sa neregulovalo podľa jeho slov aj preto, že sa nezaznamenali žiadne premnoženia medveďa, keďže ich bolo menej ako desať kusov na 100 štvorcových kilometrov. "To naozaj nebol žiaden dôvod na reguláciu medveďov nejakým masovým odstrelom," povedal.

Opýtal sa, ako sa môže stať, že v niektorých lokalitách ľudia hovoria, že medvede im chodia do obcí. Zdôraznil, že medveď vždy chodil za včelami a keď našiel nezabezpečené odpadky a potraviny, približoval sa k nim. "Žiaden včelár mi nepovie, že ešte nepočul, že medvede mu môžu ohroziť včelíny. Nie je nemožné rozvíjať včelárstvo a zachovať si biodiverzitu," vyhlásil Budaj.

Množenie medveďov na súčasný stav neprebehlo podľa neho za posledný rok ani za dva roky. Kolízií s medveďmi bolo podľa neho oveľa viac v 80. rokoch 20. storočia. "Odvolávať ministra za to, že sa medvede množia, je naozaj sexy, ale v mojom prípade nezmyselné," skonštatoval.

Budaj upozornil, že štát v minulosti na požiadavky rôznych revírov vydával výnimky. "Moji predchodcovia nepripravovali reguláciu medveďa hnedého, priali si niečo iné. Chceli do svojich revírov dostať odstrely na výnimky, preto výnimiek nebolo tak veľa," povedal s tým, že úspešnosť odstrelov pri výnimkách nedosahovala ani 50 percent. Regulácia za 20 rokov nedosiahla podľa ministra ani 500 kusov. "Preto o takejto regulácii nemožno hovoriť ako o regulácii, ale ide o výnimky," povedal s tým, že výnimky si vedeli vybaviť aj ľudia s veľmi pochybnými vzťahmi. Išlo podľa neho aj o politikov, prokurátorov či sudcov. "Namiesto regulácie boli celé roky iba papalášske poľovačky," povedal.

Opozícia podľa neho straší pred ochranármi a šíri bludy, keď neponúka dostatok faktov. "Nie je možné reagovať, pretože ak si vystaviate svet zvrátene, že tí, ktorí nezištne pomáhajú, sú odsudzovaní, nedá sa k tomu nič dodať," povedal Budaj v reakcii na opozičné vystúpenia v diskusii.

Poslanci pokračujú v diskusii o návrhu na odvolanie ministra Budaja


Diskusia k návrhu na odvolanie ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) bude pokračovať v piatok až do prerokovania bodu. Poslanci o tom rozhodli všeobecným súhlasom.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ozrejmil, že takúto požiadavku dostal z pléna. "Môže sa nám stať, že by sme rokovali možno do 14.30 h, možno do 15.00 h," uviedol.Do diskusie je prihlásených ešte päť rečníkov ústne. Okrem nich môžu v rozprave kedykoľvek vystúpiť spravodajca i navrhovateľ.

Ústne prihlásení rečníci majú podľa rokovacieho poriadku čas na vystúpenie najviac desať minút. Poslanci môžu reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty.

Počas piatka zatiaľ vystúpili v diskusii najmä opoziční poslanci, ktorí podporili návrh na vyslovenie nedôvery Budajovi. Do debaty sa chcú zapojiť aj koaliční poslanci. V diskusii vystupuje najmä Miroslav Suja (nezaradený) ako navrhovateľ.

Ak majú záujem, hocikedy môžu požiadať v debate o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR. Pokiaľ ide o ministra, ktorý je odvolávaný, jeho rečnícky čas obmedzený nie je. Odvolávaný minister Budaj zatiaľ v diskusii nevystúpil.

Mimoriadna schôdza sa začala vo štvrtok (23. 6.) večer, v úvode vystúpil predkladateľ návrhu Miroslav Suja (nezaradený). Hovoril o tom, že situácia s medveďom hnedým sa zhoršuje a je doslova alarmujúca. Minister Budaj podľa neho nezvláda ani ďalšie oblasti vo svojom rezorte.

Následne vystúpil aj minister financií Igor Matovič (OĽANO), predniesol stanovisko vlády. Kabinet s návrhom na odvolanie ministra nesúhlasí. Deklaruje, že pre vládu aj ministra bude prvoradá bezpečnosť občanov.

Na snímke zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) a minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze parlamentu v Bratislave vo štvrtok 23. júna 2022. Opozícia chce na nej odvolávať ministra životného prostredia Jána Budaja.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Kazda má pripomienky k envirorezortu, no na odvolanie Budaja čaká vážnejšie dôvody


Poslanec Národnej rady (NR) SR Radovan Kazda (SaS) má výhrady voči práci Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Vidí nedostatky aj v komunikácii o situácii s medveďom hnedým, no nepovažuje to za dôvod na odvolanie šéfa rezortu Jána Budaja (OĽANO). Povedal to počas piatkovej diskusie k návrhu na odvolanie šéfa envirorezortu v pléne NR SR.

Kazda v súvislosti s medveďmi pripomenul, že už dávnejšie podal interpeláciu na MŽP a pýtal sa na plánovanie sprísnenia regulácie populácie medveďa. Odpoveďou malo byť, že prebieha dôsledná analýza aj v spolupráci s akademickými pracovníkmi. Pýta sa, kde sú výsledky štúdie, keď chce šéf rezortu opäť robiť novú štúdiu. To, že takéto výsledky ešte nepoznáme, považuje Kazda za zlyhanie rezortu, no nie za dôvod na odvolanie ministra.

"Som presvedčený, že rezort zle komunikuje problematiku medveďov," poznamenal. Chýba mu zdôvodňovanie kauzalít a približovanie jednotlivých krokov. "No dôvody na vyslovenie nedôvery by mali byť oveľa vážnejšie," podotkol s tým, že by malo ísť napríklad o korupciu, vážne zlyhanie a spôsobenie škôd SR.

Čo sa týka odpadového hospodárstva, domnieva sa, že envirorezort ide koncepčne zlým smerom a nastavený trend nebude zvládať. Doplnil tiež, že obchodovanie s emisnými kvótami prináša zisky, no sú "svojím spôsobom nedobytné, pretože sa nimi vykrýva deficit". MŽP by malo byť podľa neho aktívnejšie v tom, aby sa tieto peniaze dali využiť.

Kazda má podľa vlastných slov veľa pripomienok k práci ministerstva, no aktuálnu schôdzu nepovažuje za vhodný priestor na diskusiu o nich. Podotkol, že rokovanie iniciovali fašisti spolu so Smerom-SD, ktorý sa podľa neho stáva čoraz nedemokratickejšou stranou.

Takáč: Budaj je nekompetentný minister a nemá čo robiť na svojej stoličke

Šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO) je nekompetentný minister a nemá čo robiť na svojej stoličke. Vyhlásil to poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Takáč (Smer-SD) počas diskusie k návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi. Kritizoval aj Budajovo správanie, označil ho za drzého. Odvolávať ho chcú preto, lebo nezvláda svoju funkciu. Takáč tvrdí, že minister je riadený tretím sektorom a mimovládnymi organizáciami.

Na snímke Richard Takáč
Foto: TASR - Martin Baumann


"Pri manažovaní medveďa hnedého ohrozujete hlavne zdravie ľudí a životy," adresoval Takáč ministrovi životného prostredia. Poukázal na nárast stretov ľudí s medveďmi, na zranenia i úmrtie. Pripomenul premnoženie tejto šelmy na Slovensku. Hovorí o dôsledku nečinnosti za posledné roky. Podotkol pritom, že Budaj je už dva roky ministrom a nemôže sa vyhovárať na predchádzajúce vlády. "Sú určité lokality, kde medveď hnedý patrí, sú lokality, kde nepatrí," povedal Takáč s tým, že podľa toho treba situáciu riešiť. Okrem poriadneho sčítania vidí aj potrebu ďalších krokov.

Vyčítal ministrovi viaceré zlyhania, napríklad schválenie novely zákona o ochrane prírody, presun správy štátnych lesov pod ochranu prírody. Aj v tejto oblasti podľa Takáča koná Budaj v záujme tretieho sektora. Poslanec vyčíta ministrovi aj situáciu s budovaním kanalizácií a čerpaním eurofondov.