Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. január 2025Meniny má Timotej
< sekcia Slovensko

Poslanci prelomili veto, opätovne schválili novelu infozákona

Na snímke prezident Peter Pellegrini. Foto: TASR - Martin Baumann

Poskytovanie informácií cez infozákon tak bude môcť byť spoplatnené.

Bratislava 10. decembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR prelomili veto prezidenta Petra Pellegriniho a schválili novelu infozákona v pôvodnom znení. Neprijali jeho pripomienky, hlava štátu navrhovala vypustiť viaceré ustanovenia. Parlament o opätovnom schválení novely rozhodol v utorkovom hlasovaní. Poslanci pôvodne zákon schválili 7. novembra.

Poskytovanie informácií cez infozákon tak bude môcť byť spoplatnené. Za novelou zákona o slobodnom prístupe k informáciám stoja poslanci za koaličnú SNS, ktorí úpravu odôvodňovali potrebou reagovať na dlhotrvajúce problémy so zahlcovaním povinných osôb s častými alebo nadmernými požiadavkami na sprístupnenie informácií.

"Cieľom návrhu je zavedenie mechanizmu, ktorý umožní povinným osobám efektívnejšie riadiť proces poskytovania informácií a zabezpečiť úhradu nákladov spojených s rozsiahlym vyhľadávaním a sprístupňovaním informácií. Navrhovaná úprava zákona zavádza možnosť povinných osôb požadovať úhradu nákladov spojených s mimoriadne rozsiahlym vyhľadávaním informácií," poznamenali predkladatelia.

V prípade, že povinná osoba bude za poskytnutie informácie požadovať úhradu, musí to spolu s výškou úhrady oznámiť žiadateľovi v lehote do piatich pracovných dní. "Z oznámenia musí byť zrejmé, na základe akých skutočností a akým spôsobom bola výška úhrady povinnou osobou vyčíslená," píše sa v novele. Žiadateľ bude môcť proti vyčísleniu úhrady podať námietku. O nej rozhodne odvolací orgán tak, že vyčíslenie potvrdí alebo zníži, ak povinná osoba námietke nevyhovie.

Poslanci za SNS argumentovali, že vychádzajú z českej praxe, kde sa obdobná úprava premietla do eliminácie zneužívania infozákona. Novelizovaná legislatíva prinesie tiež predĺženie lehoty na vybavenie žiadosti o sprístupnenie informácií z ôsmich na 12 pracovných dní. Predkladatelia to odôvodnili tým, že sa tak pre povinné osoby vytvorí priestor na právne korektné a materiálne náročné spracovanie žiadostí, čím sa zamedzí povrchnému vybavovaniu žiadostí.

Novela má nadobudnúť účinnosť od 1. marca budúceho roka.

Prezident nesúhlasil napríklad s novým inštitútom v novele zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorým je "mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií" spojené s možnosťou žiadať od občanov osobitný poplatok.

Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva Lucia Plaváková (PS) očakáva, že prezident sa obráti aj na Ústavný súd SR. TASR o tom informovala Tereza Mikáčová z mediálneho oddelenia Progresívneho Slovenska. "My práva ľudí na prístup k informáciám určite na Ústavnom súde brániť budeme," uviedla Plaváková. Podanie podnetu na ústavný súd už avizoval aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.