Quantcast
< sekcia Slovensko

Piatkové rokovanie ukončili poslanci diskusiou o životnom partnerstve

Na snímke poslanci parlamentu. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Počas piatka sa nebude hlasovať. Najbližšie hlasovanie bude v utorok (4. 10.) o 11.00 h.

Bratislava 30. septembra (TASR) - Záver piatkového rokovania aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR patril diskusii k návrhu zákona o životnom partnerstve. Návrh z dielne Tomáša Valáška (nezaradený) predpokladá právne uznanie zväzku tým párom na Slovensku, ktoré nechcú alebo nemôžu uzavrieť manželstvo.

Návrh by podporil koaličný poslanec zo Za ľudí Juraj Šeliga, nevníma ho ako útok na rodinu či vieru. Je rád, že do pléna prišiel tento návrh zákona a malo by sa o ňom podľa neho diskutovať. Apeloval na Valáška, aby sa snažil nájsť kompromis na presadenie návrhu. Podľa Šeligu by sa mohla presadiť aspoň základná úprava. Myslí si, že tí, ktorí sa nechcú vziať, by si mali vedieť dať potvrdiť svoj vzťah pred štátom. Dnes sa to podľa neho dá, ale je to komplikované. Valášek uistil Šeligu, že nejde o marketing, je pripravený na kompromis v podobe pozmeňujúcich návrhov.

Poslanci sa vrátia do lavíc v utorok (4. 10.). Na programe 72. schôdze majú ešte viacero neprerokovaných bodov. O 11.00 h by mali hlasovať o návrhu na odvolanie lídra OĽANO Igora Matoviča z funkcie ministra financií. Zároveň by mali odhlasovať aj všetky doterajšie prerokované body.

Poslanci rokovali o skrátenom legislatívnom konaní k 13. dôchodku


Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokovali v úvode deviateho rokovacieho dňa 72. schôdze návrh na skrátené legislatívne konanie k umožneniu vyplatenia 13. dôchodku aj v novembri. Do diskusie sa nikto neprihlásil, v sále sedelo minimum poslancov.

Následne sa venovali novele zákona o civilnom mimosporovom poriadku. Novela má za cieľ posilniť oprávnenia komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.

Počas piatka sa nebude hlasovať. Najbližšie hlasovanie bude v utorok (4. 10.) o 11.00 h. Rozhodnúť by vtedy mali poslanci o všetkých prerokovaných bodoch, a tiež o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO).