< sekcia Slovensko

Poslanci ukončili rokovanie diskusiou k Istanbulskému dohovoru

Rokovacia sála parlamentu SR. FOTO TASR - Martin Baumann Foto: TASR

Istanbulský dohovor odmieta aj hnutie Sme rodina, podľa poslanca hnutia Milana Krajniaka sú v slovenskom právnom poriadku už zakotvené ustanovenia o predchádzaní násiliu na ženách.

Bratislava 21. februára (TASR) - Diskusiou k Istanbulskému dohovoru ukončili poslanci v piatok štvrtý rokovací deň 58. schôdze Národnej rady (NR) SR. Zídu sa opäť v utorok 25. februára o 9. hodine.

Nezaradená poslankyňa Anna Verešová v pléne vyhlásila, že nastal najvyšší čas, aby sme sa prestali zaoberať Istanbulským dohovorom. Nepodarilo sa totiž podľa nej vysvetliť, že je to "vynikajúca" medzinárodná zmluva, naopak, podľa Verešovej má dohovor ideologický aj politický charakter. Upozornila, že vážnym problémom Slovenska je násilie v rodinách, na ženách, ale aj na deťoch, starých a chorých, a tento problém treba "konečne" začať riešiť.

Podľa nezaradenej poslankyne Simony Petrík Istanbulský dohovor nemá ideologický charakter. "Jediná zmena pohľadu na muža a ženu je tá, aby muž pristupoval k žene ako k rovnocennej partnerke, aby sme smerovali k rodovej rovnosti," dodala s tým, že jediné rodové stereotypy, ktoré chce dohovor búrať, sú tie, aby sa muž nesprával k žene nadradene.

Istanbulský dohovor odmieta aj hnutie Sme rodina, podľa poslanca hnutia Milana Krajniaka sú v slovenskom právnom poriadku už zakotvené ustanovenia o predchádzaní násiliu na ženách. S odmietnutím dohovoru súhlasí aj poslanec za SNS Štefan Zelník.

Podľa poslankyne za SaS Zuzany Zimenovej ženy nemajú chrániť iba právne predpisy, ale aj celková spoločenská atmosféra. "Malo by platiť, že všetci sme si rovní," dodala v diskusii v parlamente.

Poslanci budú v diskusii k uzneseniu o Istanbulskom dohovore pokračovať v utorok ráno. V utorok o 10.00 h bude plénum zároveň hlasovať o prerokovaných návrhoch na skrátené legislatívne konanie k trom novelám zákonov, ktorými sa majú zvýšiť prídavok na dieťa, zrušiť diaľničné známky a zaviesť 13. dôchodok. Hlasovanie bolo odložené z piatka, pretože pri návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku nebolo plénum ani raz uznášaniaschopné pre nedostatok poslancov.


Parlament odložil hlasovanie o prerokovaných návrhoch na skrátené legislatívne konanie


Parlament odložil hlasovanie o prerokovaných návrhoch na skrátené legislatívne konanie k trom novelám zákonov, ktorými sa majú zvýšiť prídavok na dieťa, zrušiť diaľničné známky a zaviesť 13. dôchodok. Hlasovanie bolo odložené na utorok 25. februára o 10. hodine.Plénum v piatok dorokovalo všetky tieto tri návrhy na skrátené konanie. Nebolo však ani raz uznášaniaschopné pri návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku, keďže v pléne nebol dostatok poslancov. Prítomných bolo len 68 zákonodarcov. Opoziční poslanci zo strán SaS, OĽaNO, Sme rodina a nezaradení poslanci sa prezentovali ako neprítomní na hlasovaní. Rovnako aj klub Most-Híd okrem poslanca Eduarda Adamčíka, ktorý bol za.

Na snímke posllanci pred hlasovaním o skrátenom legislatívnom konaní k trom vládnym návrhom na mimoriadnej schôdzi parlamentu v Bratislave v piatok 21. februára 2020.
Foto: TASR Pavel Neubauer


Za skrátené konanie k 13. dôchodku hlasovali poslanci Smeru-SD, SNS, nezaradení poslanci Peter Marček a Martina Šimkovičová aj celý klub ĽSNS. Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar preto musel hlasovanie odložiť na utorok doobeda. V pondelok 24. februára parlament rokovať nebude.

V piatok ešte plénum bude rokovať do 14. hodiny o uznesení k Istanbulskému dohovoru.

Opozícia označila neúspešné hlasovanie za pokrytectvo koalície


Opozícia označila hlasovanie o skrátenom legislatívnom konaní k trom vládnym návrhom na mimoriadnej schôdzi za pokrytectvo vládnej koalície. Zhodli sa na tom poslanci Národnej rady (NR) SR) Miroslav Beblavý (nezaradený), Eduard Heger, (OĽaNO) a Karol Galek (SaS).

"Sme radi, že sa im nepodarilo presadiť skrátené legislatívne konanie," povedal po neúspešnom hlasovaní Beblavý s tým, že členovia koalície sami nechcú nič meniť, ale využívajú sociálne opatrenia na volebnú kampaň.

Na archívnej snímke poslanec Eduard Heger.
Foto: TASR/Jakub Kotian"Ak im tak veľmi záleží na ľuďoch, kde sú ich poslanci? To je jasná vizitka," vyhlásil Heger s tým, že poslanci Smeru-SD sa otočili chrtom vlastným voličom. Galek označil vládne návrhy na mimoriadnej schôdzi za predvolebnú korupciu. "Ani oni sami neboli presvedčení, že je to dobrý nápad a na schôdzi sa nezúčastnili," podotkol.

Predseda Sme rodina Boris Kollár po hlasovaní skonštatoval, že šéfovi Smeru-SD nejde o presadenie sociálnych opatrení, hovorí o predvolebnom divadle. Robert Fico si podľa neho nesplnil domácu úlohu, pretože nevedel zabezpečiť dostatočný počet poslancov na hlasovanie.

Poslanci za Smer-SD nevedia, prečo ich kolegovia chýbali na hlasovaní


Poslanci Národnej rady (NR) SR za Smer-SD nevedeli povedať, prečo viacerí ich kolegovia chýbali na hlasovaní o návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku. Sú presvedčení, že v utorok (25. 2.) sa návrhy podarí schváliť.

"Boli sme skoro všetci," povedal poslanec Jozef Valocký (Smer-SD) s tým, že nevedel, kde sú tí, ktorí neprišli. "Ja si myslím, že to schválime v utorok," dodal. Podľa jeho slov sú niektorí poslanci za Smer-SD chorí. Ani poslanec Dušan Muňko (Smer-SD) nevedel povedať, čo sa stalo, keď nebol parlament uznášaniaschopný.

"Všetci sú pripravení, nebojte sa," povedal novinárom poslanec Ľubomír Vážny (Smer-SD). "Neviem, kde sú, tak sa opýtajte ich," odpovedal na otázku, kde sú poslanci, ktorí v rokovacej sále chýbali.

Parlament odložil hlasovanie o prerokovaných návrhoch na skrátené legislatívne konanie k trom novelám zákonov, ktorými sa majú zvýšiť prídavok na dieťa, zrušiť diaľničné známky a zaviesť 13. dôchodok, na utorok. Stalo sa tak po tom, ako plénum nebolo v piatok ani raz uznášaniaschopné pri návrhu na skrátené konanie k zavedeniu 13. dôchodku, keďže v pléne nebol dostatok poslancov.

Mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej sa o návrhoch zákonov rokuje, zvolali poslanecké kluby Smeru-SD a SNS. Pri hlasovaní o skrátenom konaní neboli prítomné aj dve poslankyne za SNS.

"Musíme to rešpektovať, bohužiaľ to niekedy aj takto dopadne," reagoval pre TASR poslanec za SNS Dušan Tittel. Dodal, že vzhľadom na vývoj schôdze nevedeli predpokladať, kedy bude hlasovanie. Verí, že v utorok bude hlasovanie úspešnejšie.


Opoziční poslanci odmietajú skrátený režim k zvýšeniu prídavku na dieťa


Parlament má v skrátenom režime rozhodnúť o zvýšení prídavku na dieťa, ktorý má stúpnuť až od januára budúceho roka. Upozorňujú na to niektorí opoziční poslanci, podľa ktorých nie je žiadny dôvod na skrátené legislatívne konanie.

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) vyčíslil, že suma prídavku na dieťa sa má zdvojnásobiť na 50 eur. "Súčasná platná suma sa javí ako nepostačujúca. Zvýši sa finančná podpora rodín s nezaopatrenými deťmi s cieľom odbremeniť rodičov od výdavkov," priblížil Richter. Podľa neho ide o posilnenie základných ľudských práv a slobôd garantovaných Ústavou SR. Snahou vlády je podľa ministra tiež zabrániť ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd.

"Sme vo februári 2020 a vláda sa nám pokúša nahovoriť, že je dôvod na to, aby sme vo februári 2020 rokovali v skrátenom legislatívnom konaní o návrhu zákona, ktorý má byť účinný o 10 mesiacov. Aké základné ľudské práva sú ohrozené? Aké hospodárske škody hrozia štátu, ako je ohrozená bezpečnosť štátu?" pýtal sa Richtera opozičný poslanec za SaS Ondrej Dostál. Je presvedčený, že o tomto návrhu sa mohlo rokovať minulý rok. "Po svojich troch vládach priznávate, že sú zrejme ohrozené sociálne práva občanov, lebo výška prídavku na dieťa je nedostatočná. Ešte by som uznal, že je nejaký drobný dôvod na rýchle schvaľovania zákona o 13. dôchodkoch, ale pri nich sa aspoň môžete tváriť, že ak sa majú už tento rok vyplácať, tak sa na to musí Sociálna poisťovňa pripraviť. Ale pri prídavku na dieťa sa už ani nedokážete tváriť, že sú dôvody na skrátené legislatívne konanie. Je to kampaň," vyhlásil Dostál.

Nezaradená poslankyňa Natália Blahová tiež toto opatrenie kritizuje a označila ho za "bezbrehú predvolebnú kampaň". "Celé roky ste vytrvalo na rodiny s deťmi kašľali. Zdevastovaný bol celý sociálny systém, ktorý mal rodinám slúžiť. Musí to byť obrovský strach, že vás nezvolia, minister Richter," adresovala mu Blahová. Vyčíslila, že doteraz stúpli prídavky na dieťa o necelé dve eurá.

Aj ďalšia nezaradená poslankyňa Anna Verešová nerozumie tomu, aké sú mimoriadne okolnosti pre Smer-SD, aby sa zvyšoval v skrátenom režime prídavok na dieťa. "Viete, aké sú mimoriadne okolnosti? Že už nebudete vládnuť," uviedla Verešová s tým, že vláda ide zvyšovať prídavky týždeň pred voľbami a s účinnosťou od 1. januára 2021. "Štyri roky vám tu hovorím, že prosím vás, uvedomte si, že treba upriamiť pozornosť na rodinu. Vy máte rodinu iba ako sociálny prípad. Rodinu je potrebné podporovať systémovo," myslí si Verešová. Minister práce Richter je osem rokov na tomto poste a podľa nej "hádže len darčeky rodinám pred voľbami".

Poslankyňa Soňa Gaborčáková (nezaradená) je presvedčená, že samotné ministerstvo práce môže urobiť veľa pre rodinné prídavky. "Nikdy som nepočula, že by ste zvažovali iný spôsob valorizácie tohto prídavku alebo že ho chcete zvýšiť. Je mi to čudné a vonia to volebnou korupciou," myslí si Gaborčáková. Podľa nej mladé rodiny potrebujú viac ako dvojnásobné prídavky týždeň pred voľbami. "Stačilo zvýšiť minimálne výživné alebo urobiť flexibilné úväzky pre ženy, ktoré chcú nastúpiť do práce," vymenovala Gaborčáková.

Richter tvrdí, že vláda ponúka riešenie dvojnásobného prídavku na dieťa nie náhodne. Vymenoval, že sa upravil príspevok pri narodení dieťaťa či materské. "Materské išlo rapídne hore, posun je, prorodinné opatrenia, ktoré majú záujem riešiť rodinu, tu sú. Dostali sme sa k obdobiu, keď je potrebné riešiť všetky deti," zdôvodnil zvýšenie prídavku Richter. "Je záujem robiť vyváženú politiku, aby neboli medzigeneračné roztržky," doplnil.


O skrátenom legislatívnom konaní by mohli poslanci rozhodnúť o 12.00 h


Poslanci Národnej rady (NR) SR by mohli o skrátenom legislatívnom konaní k trom vládnym návrhom zákonov hlasovať v piatok o 12.00 h. Vzhľadom na rýchly priebeh schôdze to skonštatoval predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd) v pléne informoval, že tradičné hlasovanie posunú z 11.00 h aj kvôli tomu, že sa na Bratislavskom hrade odovzdáva štátna cena Jozefa Miloslava Hurbana.

"Prvé hlasovanie by mohlo byť o 12.00 h, záleží, či bude NR SR uznášaniaschopná, na to treba 76 poslancov. Následne bude treba nadpolovičnú väčšinu na schválenie skráteného legislatívneho konania," povedal Danko s tým, že aktuálny priebeh schôdze je rýchly.

Otázne je, či bude parlament uznášaniaschopný, keďže v pléne sedí len niekoľko zákonodarcov. Niekoľkokrát prepadlo poradie pre neprítomnosť v sále viacerým poslancom. Diskutovať mali o návrhu na skrátené legislatívne konanie pri vládnych opatreniach zameraných na zrušenie diaľničných známok či zvýšenie prídavkov na dieťa.

Ak by nebola NR SR uznášaniaschopná pri prvom hlasovaní, podľa Danka sa môže opakovať po prestávke, prípadne v ďalší rokovací deň, teda v utorok (25. 2.) o 11.00 h.

Danko vylúčil rokovanie parlamentu počas víkendu. V pondelok (24. 2.) podľa jeho slov pravdepodobne parlament rokovať nebude. "Sú poslanci, ktorí navrhujú rokovanie v pondelok, zatiaľ na to nie je vôľa ani v koalícii," vysvetlil.


Poslanci sa v úvode dňa venovali zrušeniu diaľničných známok


Diskusia o skrátenom legislatívnom konaní k návrhu zákona o zrušení diaľničných známok odštartovala v piatok štvrtý rokovací deň 58. schôdze Národnej rady (NR) SR. V úvode k tomuto návrhu vystúpil nezaradený poslanec Miroslav Ivan, ktorý konštatoval, že žiadna z podmienok na zrýchlený režim k tomuto návrhu nebola splnená. V pléne sa nachádza len zopár poslancov.

Ivan podotkol, že ako zlý nápad označil zrušenie diaľničných známok aj samotný minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). Zdôraznil, že forma, akou sa predkladá tento návrh, je "hanbou" pre túto vládu. Označil to ako "sociálny balík".

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podľa neho príde zrušením diaľničných známok o desiatky miliónov eur ročne, ktoré budú chýbať na opravu a údržby diaľnic a rýchlostných ciest. "My potrebujeme dať viac peňazí do ciest a vy z nich ešte beriete," zdôraznil Ivan. Tento návrh podľa neho nesmie prejsť "v žiadnom prípade".

Pripomenul tiež autodopravcov, ktorí štrajkovali pre zlepšenie podmienok v tomto sektore. Vláda po rokovaniach schválila určité zľavy na dani z motorových vozidiel. Ivan však dodal, že tento návrh zákona zostal na vláde. "Ten návrh tu mal byť, tam hrozia hospodárske škody," vyhlásil s tým, že tento návrh mal byť momentálne prerokúvaný v skrátenom režime. "A za ten by sme zahlasovali všetci, predpokladám," dodal.

Opatrenie presadzuje vládna SNS. Predseda NR SR a SNS Andrej Danko v pléne zdôraznil, že ak sa na Slovensku neurobí systémová zmena, nikdy diaľničná sieť dobudovaná nebude. "Berte to, prosím, len ako prínos pre ľudí, ktorí stoja v zápchach," zdôvodnil Danko s tým, že to nemalo za cieľ "ublížiť" NDS.