Quantcast
< sekcia Slovensko

Poslanci sa zídu v pondelok, vo štvrtok ich čaká mimoriadna schôdza

Na archívnej snímke plénum počas hlasovania na schôdzi Národnej rady SR v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Schôdzu iniciovala opozičná SaS, pod návrh sa podpísali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Bratislava 4. decembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR sa do lavíc vrátia netradične v pondelok (5. 12.). Rokovanie sa má začať o 13.00 h. V programe by mali poslanci pokračovať návrhmi nezaradených poslancov, venovať by sa mali napríklad aj poslaneckej novele zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku či vládnej novele zákona o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou. V pondelok sa však nebude hlasovať o prerokovaných bodoch programu.

Najbližšie hlasovanie čaká plénum až v utorok (6. 12.) o 11.00 h. Na tento termín sa presunulo hlasovanie o vládnych novelách zákona o dani z príjmov, o dani z pridanej hodnoty (DPH). Minister financií Igor Matovič (OĽANO) avizoval dohodu v koalícii, na základe ktorej by sa mala DPH dočasne znížiť na desať percent nielen na športoviská, ale aj na gastro. V utorok by mali poslanci tiež hlasovať o poslaneckej novele zákona, ktorá hovorí o možnosti získať finančný príspevok za úhradu tovarov a služieb.

Okrem toho čaká zákonodarcov počas týždňa mimoriadna schôdza k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. Začať sa má vo štvrtok (8. 12.) o 14.00 h. Schôdzu iniciovala opozičná SaS, pod návrh sa podpísali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho. SaS tvrdí, že vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nedokáže riešiť problémy ľudí a že prestal bojovať proti mafii a korupcii. Premiér i minister financií to odmietli. Heger vyzval SaS, aby sa vrátila späť z kratšej cesty, Matovič za návrhom vidí aj snahu o pomstu.