Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Slovensko

Poslanci sa zídu v utorok ráno, popoludní ich čaká mimoriadna schôdza

Na archívnej snímke z 18. januára 2022 plénum pred začatím 54. schôdze NR SR. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Definitívne by mali poslanci rozhodnúť o niektorých návrhoch rezortu kultúry. Jedným je novela autorského zákona a druhým návrh zákona o mediálnych službách.

Bratislava 6. februára (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR zasadnú do lavíc opäť v utorok (8. 2.) ráno. Pokračovať by mali v riadnej februárovej schôdzi. Tú by však mali popoludní prerušiť, pretože plénum čaká aj mimoriadna schôdza k dohode o obrannej spolupráci s USA.

Na programe riadnej schôdze majú poslanci ešte viacero neprerokovaných bodov. Napríklad novú súdnu mapu z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, ktorá počíta so zrušením štyroch okresných súdov. Vzniknúť majú mestské súdy v Košiciach a Bratislave. Po novom majú existovať tri obvody krajských súdov so sídlami v Trnave, Žiline a Prešove. Zostávajúce súdy majú fungovať ako pracoviská alebo sídla. Zmeny sa týkajú aj krajských súdov. Okrem opozície či odborárov zmeny namietali aj koaliční partneri. V koalícii mali rokovať o kompromisnom pozmeňujúcom návrhu.

Definitívne by mali poslanci rozhodnúť o niektorých návrhoch rezortu kultúry. Jedným je novela autorského zákona a druhým návrh zákona o mediálnych službách. Ten má nahradiť doterajší zákon o vysielaní a retransmisii a takzvaný zákon o digitálnom vysielaní. Pribudnúť k nemu majú pozmeňujúce návrhy na úpravu voľby generálneho riaditeľa RTVS či kvót pre slovenskú hudbu v rádiách.

V druhom čítaní je aj novela zákona o sociálnom poistení, ktorou chce rezort práce zrušiť ročné zúčtovanie v sociálnom poistení či zaviesť elektronické posudzovanie dočasnej pracovnej neschopnosti. Novela má zaviesť aj opätovné plynutie ochrannej lehoty pre ženy, ktoré otehotneli do 180 dní od zániku nemocenského poistenia. Na februárovej schôdzi je okrem toho naplánovaná aj voľba komisára pre deti. Kandidátkami sú poslankyňa za OĽANO Katarína Hatráková a Mária Vargová.

Mimoriadna schôdza k Dohode o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a vládou Spojených štátov amerických sa má začať v utorok o 13.00 h. Zmluvu podpísali obe krajiny vo štvrtok (3. 2.) večer (v noci na piatok SEČ). Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), za USA šéf diplomacie Antony Blinken. Zmluvu musí ešte odobriť NR SR, potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.

Predstavitelia vlády deklarovali, že zmluva neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR. Opozícia ju kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová uzavretie dohody podporuje.