Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Slovensko

Poslanci Smeru-SD sú pripravení pokračovať v obštrukcii aj v utorok

Na snímke poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD) počas rokovania schôdze Národnej rady v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

V Národnej rade (NR) SR bolo podľa Fica na piatkovom rokovaní približne 140 poslancov, no iba 72 poslancov sa prezentovalo.

Bratislava 7. októbra (TASR) - Smer-SD je pripravený aj so zvyškom opozície pokračovať v obštrukcii parlamentu aj v utorok (11. 10.). Strana Roberta Fica nechce podporiť novelu zákona o štátnom rozpočte, v ktorom žiada minister financií Igor Matovič (OĽANO) zvýšenie o 1,5 miliardy eur. Žiadajú nový návrh novelizácie rozpočtu tak, aby sa zvýšil len o 207 miliónov eur na opätovné vyplatenie 13. dôchodkov. Takýto návrh podporia a neblokovali by schôdzu ďalej.

V Národnej rade (NR) SR bolo podľa Fica na piatkovom rokovaní približne 140 poslancov, no iba 72 poslancov sa prezentovalo, takže parlament nebol uznášaniaschopný na to, aby mohol hlasovať o úprave tohtoročného štátneho rozpočtu. Matovičovi nechce Smer-SD podpísať "bianko šek". Minister financií si podľa Fica uvedomuje, že mu pravdepodobne neprejde rozpočet na budúci rok, preto ráta s rozpočtovým provizóriom. Smer-SD to odmieta. "Využili sme obštrukciu, pretože vládna koalícia nemá väčšinu, v utorok prídeme do práce, ale oznamujeme, že chceme pokračovať v politickej obštrukcii, ak sa tak bude správať aj zvyšok opozície, ani v utorok sa nebude dať o tomto hlasovať," povedal na piatkovej tlačovej konferencii Fico.

Upozornil tiež, že pri každom schvaľovanom návrhu vzniká iná zostava poslancov a takto to podľa neho už ďalej nejde. Považuje to za znak nefunkčnej vlády. Riešenie vidí v predčasných voľbách. Chce osloviť všetky politické subjekty a dohodnúť sa na novele Ústavy SR, ktorá je v druhom čítaní a ktorou by sa mohlo umožniť skrátenie volebného obdobia. Voľby by sa mohli podľa Fica konať už na jar 2023, no sú ochotní rokovať aj o júnovom termíne.

Šéf Smeru-SD reagoval aj na schválenú novelu zákona o sociálnom poistení. Podľa Fica parlament rozhodol, že z našej právnej úpravy vypadne horný vekový limit pri odchode do dôchodku. Fico deklaroval, že pokiaľ bude Smer-SD súčasťou vlády, zákon zmení a dostane do ústavy hranicu odchodu do dôchodku vo veku 64 rokov. Kritizoval aj formu zavedenia rodičovského dôchodku, považuje to za diskriminačné.