< sekcia Slovensko

Poslanci vypočuli troch kandidátov na šéfa GP, pokračovať budú zajtra

Na snímke zľava podpredseda NRSR a člen Ústavnoprávneho výboru NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí), podpredseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Alojz Baránik (SaS) a predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽaNO) počas schôdze Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora SR v historickej budove NR SR na Župnom námestí v Bratislave vo štvrtok 19. novembra 2020. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Každý uchádzač odpovedal na otázky viac ako tri hodiny.

Bratislava 19. novembra (TASR) - Členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR vypočuli vo štvrtok troch uchádzačov na post generálneho prokurátora, híring ukončili vo večerných hodinách. V piatok majú vypočuť zvyšných štyroch kandidátov.

Jozefa Čentéša, Tomáša Honza a Jána Hrivnáka vypočúvali členovia výboru, ale aj zástupcovia prezidentskej kancelárie a ostatní prítomní poslanci NR SR. Každý uchádzač odpovedal na ich otázky viac ako tri hodiny. Vzhľadom na to, že všetci traja sú prokurátori, poslancov zaujímalo najmä to, prečo sa pomerne málo verejne ozývali pri problémoch vo vnútri prokuratúry. Zaujímali sa tiež o detaily ich koncepcií riadenia prokuratúry.

O post šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR má záujem sedem uchádzačov. Okrem Čentéša, Honza a Hrivnáka kandidujú aj Juraj Kliment, Ján Šanta, Rastislav Remeta a Maroš Žilinka.

Parlament má voliť kandidáta na šéfa prokurátorov na schôdzi, ktorá sa začne budúci týždeň. Voľba je podľa návrhu programu schôdze naplánovaná na stredu 25. novembra. Generálneho prokurátora menuje prezident SR.