Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Slovensko

Poslanci zvolili za komisárku pre zdravotne postihnutých Z. Stavrovskú

Zuzana Stavrovská, archívna snímka. Foto: TASR Marko Erd

Teším sa, že môžeme pokračovať v ochrane práv zraniteľných, skonštatovala v stanovisku Stavrovská.

Bratislava 3. decembra (TASR) - Komisárkou pre zdravotne postihnuté osoby bude aj naďalej Zuzana Stavrovská. Ako jedinú kandidátku na tento post ju v piatkovom hlasovaní zvolili poslanci Národnej rady (NR) SR. Zo 140 prítomných ju podporilo 135 poslancov, nikto nebol proti, zdržali sa traja a dvaja nehlasovali. Stavrovskú zvolili na šesťročné funkčné obdobie.

Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím sa podieľa na ochrane práv osôb so zdravotným postihnutím podporou a presadzovaním práv priznaných týmto osobám medzinárodnými zmluvami, ktorými je SR viazaná.

Úlohou komisára je posudzovať na základe podnetu alebo z vlastnej iniciatívy dodržiavanie práv osôb so zdravotným postihnutím, monitorovať dodržiavanie práv týchto osôb najmä vykonávaním nezávislého zisťovania plnenia záväzkov. Komisárka tiež môže robiť výskumy a prieskumy na sledovanie stavu a vývoja v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím.

"Opätovné zvolenie si veľmi vážim, táto práca má veľký zmysel. Teším sa, že môžeme pokračovať v ochrane práv zraniteľných," skonštatovala v stanovisku Stavrovská. Je historicky prvou komisárkou pre osoby so zdravotným postihnutím na Slovensku. Prvýkrát ju parlament zvolil v decembri 2015. Od vzniku Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím prijal 3385 individuálnych podnetov. Úrad čelil podľa komisárky po svojom vzniku nerešpektovaniu zo strany niektorých orgánov verejnej správy. "Museli sme si vybudovať dôveryhodnosť. Nemáme právo ukladať sankcie, musíme využívať najmä trpezlivú komunikáciu. Očakávala som aj väčšiu toleranciu kompetentných k ľuďom so zdravotným znevýhodnením," poznamenala Stavrovská.

Komisárka chce rozšíriť pôsobnosť úradu aj na ochranu práv seniorov. Plánuje presadiť aj zmenu zákona konania pred Ústavným súdom SR, aby klienta so zdravotným postihnutím v konaní o ústavnej sťažnosti mohol zastupovať Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Chce tiež docieliť možnosť bezplatného právneho zastúpenia ex offo bez potreby preukazovania majetku v súdnych konaniach o spôsobilosti na právne úkony.