Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Slovensko

Poslankyňa Marcinková: Nálady sú vypäté, načúvať občanom je kľúčové

Na archívnej snímke poslankyňa parlamentu SR Vladimíra Marcinková. Foto: TASR - Martin Baumann

Som presvedčená, že konferencia o budúcnosti je hlavne miestom pre širokú verejnosť vyjadriť sa k predstavám o budúcnosti EÚ, skonštatovala Marcinková.

Bratislava 13. decembra (TASR) - Nálady v spoločnosti sú momentálne vypäté, načúvať občanom a približovať politiku ľuďom je v tomto období mimoriadne kľúčové. Pre TASR to v súvislosti s Konferenciou o budúcnosti Európy (CoFoE) uviedla predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (klub SaS).

Poukazuje, že občania môžu priamo na konferencii vyjadriť svoj názor a podieľať sa na formovaní nielen domácej, ale celoeurópskej agendy. "Som presvedčená, že konferencia o budúcnosti je hlavne miestom pre širokú verejnosť vyjadriť sa k predstavám o budúcnosti EÚ. My politici máme na to veľa príležitostí. Túto by mali využiť najmä občania," skonštatovala Marcinková.

S návrhom usporiadať CoFoE prišla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá si osvojila myšlienku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. To je podľa Marcinkovej zárukou toho, že von der Leyenová bude za výsledkami konferencie stáť a bude sa snažiť dané návrhy pretaviť do reality. Ocenila prácu ministra zahraničných vecí SR Ivana Korčoka (nominant SaS), ktorý sa podľa nej snaží do diskusie zapojiť čo najširšiu verejnosť. Zbiera tiež podnety naprieč inštitúciami.

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.
Foto: TASR Martin Baumann


"Európsku úniu často považujú ľudia na Slovensku za niečo vzdialené a práve konferenciu o budúcnosti Únie považujem za skvelý krok, ako Úniu ľuďom priblížiť," poznamenala Marcinková. Verí, že podobné aktivity môžu pomôcť zvýšiť nízku volebnú účasť v eurovoľbách na Slovensku. Teší ju aj zapojenie mladých ľudí do konferencie.

"Za nedostatok považujem to, že podnetov je tak veľa a v rôznych formách, že výber z nich môže byť neúplnou selekciou," hovorí Marcinková. Zároveň jej je ľúto, že účasť mužov a žien je na konferencii nerovnomerná a ženy sa zúčastňujú v menšej miere. "Dúfam, že tento nepomer sa čo najviac zmenší a na konferencii sa zúčastní čo najviac ľudí," podotkla poslankyňa NR SR.

Marcinková tvrdí, že od začiatku CoFoE sa aktívne zúčastňuje na jej podujatiach na Slovensku aj v Európe. Poslankyňa je delegátkou pracovnej skupiny pre oblasť hospodárstva, sociálnej spravodlivosti a pracovných miest. Doposiaľ sa podľa vlastných slov zúčastnila na všetkých plenárnych zasadnutiach a rovnako sa zúčastní aj na januárovom zasadnutí.

CoFoE bude do jari 2022 prijímať pripomienky a nápady, ktoré môžu vyústiť do konkrétnych odporúčaní o reforme Európskej únie. Na oficiálnej webovej stránke konferencie futureu.europa.eu, ktorá je pod spoločnou záštitou europarlamentu, Európskej rady a Európskej komisie, sa môže ktokoľvek zaregistrovať a vyjadriť svoj názor či pripomienku k fungovaniu EÚ.

Účastníci občianskych panelov sú zo všetkých 27 členských krajín, pričom odrážajú demografickú a sociálnu rozmanitosť EÚ. Najmenej jedna tretina účastníkov každého z panelov je vo veku do 25 rokov.