< sekcia Slovensko

Pôsobenie Mnohonárodného ženijného práporu sa má rozšíriť

Na snímke slávnostný nástup príslušníkov aktívnych záloh v priestoroch Ženijného práporu. Foto: TASR - Martin Pakovič

Dohoda o vytvorení Mnohonárodného ženijného práporu bola podpísaná 18. januára 2002 v Budapešti.

Bratislava 11. septembra (TASR) - Pôsobenie Mnohonárodného ženijného práporu by sa malo rozšíriť o povodie rieky Dunaj. Protokol k dohode medzi vládami Maďarska, Rumunska, SR a Kabinetom ministrov Ukrajiny z roku 2002 schválila v stredu vláda SR na návrh Ministerstva obrany (MO) SR.

Pridanie rieky Dunaj do pôsobnosti práporu je politickým i vojenským zámerom od roku 2013, priblížil v návrhu rezort obrany. "Pre Slovenskú republiku je rozšírenie zmluvného územia výhodné, keďže povodie rieky Dunaj predstavuje zásadnú oblasť výskytu hrozby povodňovej katastrofy na území Slovenskej republiky," uviedol. Nové znenie musia schváliť všetky strany.

Dohoda o vytvorení Mnohonárodného ženijného práporu bola podpísaná 18. januára 2002 v Budapešti. Základným poslaním regionálnej spolupráce bolo vytvorenie práporu, ktorý je spôsobilý poskytovať pomoc miestnemu civilnému obyvateľstvu a zúčastňovať sa na znižovaní škôd pri katastrofách v povodí rieky Tisa. Za vykonávanie dohody sú zodpovedné ministerstvá obrany zmluvných strán.