Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Slovensko

VIDEO: SITUÁCIA NA DUNAJI: Očakávajú vyliatie na Tyršovom námestí

Na snímke uzatvorené parkovisko na Tyršovom nábreží pre zvýšenú hladinu rieky Dunaj o 7. hodine ráno v Bratislave 5. júna 2024. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Bratislavská mestská polícia už v utorok (4. 6.) informovala, že viaceré oblasti v blízkosti tokov Dunaja a Moravy sú preventívne zabezpečené proti vstupu osôb.

Bratislava 5. júna (TASR) - Polícia očakáva v najbližších hodinách vyliatie rieky Dunaj na Tyršovom nábreží v bratislavskej Petržalke. Apeluje preto na ľudí, aby rešpektovali pokyny prítomných hliadok a nevstupovali na miesta označené páskou so zákazom vstupu. TASR o tom informovala hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Silvia Šimková.

Bratislavská mestská polícia už v utorok (4. 6.) informovala, že viaceré oblasti v blízkosti tokov Dunaja a Moravy sú preventívne zabezpečené proti vstupu osôb. Uzatvorili napríklad Tyršovo nábrežie, Slovanské nábrežie pod hradom Devín, ako aj cyklotrasu pod Mostom Slobody v Devínskej Novej Vsi.

V Bratislave aktuálne platí druhý stupeň hydrologickej výstrahy pred povodňou z trvalého dažďa. V okrese Dunajská Streda je vydaný prvý stupeň výstrahy. Situácia v prípade zvýšenia hladiny rieky Dunaj je však podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) stabilizovaná.

V hornej časti Dunaja je podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu aktuálne oproti utorku výrazný vzostup vodných hladín, v dolnej časti je vzostup mierny. Horná časť slovenského Dunaja by mala podľa predpokladov v stredu v popoludňajších až večerných hodinách poklesnúť. V dolnej časti sa ešte očakáva vzostup.

Na snímke zvýšená hladina rieky Dunaj o 7. hodine ráno v Bratislave v stredu 5. júna 2024.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Horná časť Dunaja by mala poklesnúť, dolná stúpnuťHorná časť slovenského Dunaja by mala podľa predpokladov v stredu v popoludňajších až večerných hodinách poklesnúť. V dolnej časti sa ešte očakáva vzostup. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

"Na hornom úseku Moravy očakávame pokles, v strednej časti vzostup, na dolnom úseku Moravy predpokladáme kulmináciu ešte dnes a následne je predpoklad mierneho poklesu," dodal SHMÚ.

Priblížil, že v hornej časti Dunaja je aktuálne oproti utorku (4. 6.) výrazný vzostup vodných hladín, v dolnej časti je vzostup mierny. "Na hornom úseku slovenskej časti Moravy je vzostup, v strednej časti Moravy je ustálenosť a v dolnej časti je výrazný vzostup spôsobený vysokým vodným stavom na Dunaji," doplnil ústav.

Dodal, že za posledných 24 hodín sa v nemeckom povodí Dunaja už nevyskytli takmer žiadne zrážky, v rakúskom povodí boli zaznamenané len slabé zrážky s úhrnmi do piatich milimetrov a v povodí Moravy zrážky v severovýchodnej časti povodia do 15 milimetrov.

V Bratislave platí druhý stupeň hydrologickej výstrahy pred povodňou z trvalého dažďa. V okrese Dunajská streda je vydaný prvý stupeň výstrahy.V Devíne vyhlásili mimoriadnu situáciuV bratislavskej mestskej časti Devín vyhlásili v stredu ráno mimoriadnu situáciu. Dôvodom je povodňová aktivita 1. stupňa, hrozba vybreženia rieky Dunaj a zaplavenia obývaného územia. Mimoriadna situácia sa týka lokalít Pri Sihoti a Stará Horáreň. TASR o tom informovali z devínskeho miestneho úradu.

"Z dôvodu povodňovej aktivity prvého stupňa bola vyhlásená mimoriadna situácia na zastavanom území, ktoré je trvale obývané obyvateľmi. Vybrežením rieky Dunaj sú priamo ohrození na živote, zdraví a majetku," konštatuje samospráva.

Krízový štáb mestskej časti bude počas mimoriadnej situácie koordinovať aktivity s dotknutými organizáciami a subjektmi. O priebehu bude priebežne krízový štáb informovať aj obyvateľov. Mimoriadna situácia by mala trvať do poklesu hladiny rieky Dunaj a odstránenia následkov tejto udalosti.

Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák pre TASR uviedol, že hladina Dunaja v Bratislave by počas stredy mala ešte mierne stúpnuť, aktuálne dosahuje prvý stupeň povodňovej aktivity. Vo večerných hodinách by mal Dunaj kulminovať.

Dunaj v Bratislave by mal podľa vodohospodárov mierne stúpnuť


Hladina Dunaja v Bratislave by počas stredy mala ešte mierne stúpnuť, aktuálne dosahuje prvý stupeň povodňovej aktivity. Vo večerných hodinách by mal Dunaj kulminovať. Pre TASR to uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

"Pravdepodobne túto povodňovú vlnu zvládneme pri prvom stupni povodňovej aktivity, aj keď parametre v úseku mesta by mohli dosahovať na chvíľu úroveň druhého stupňa povodňovej aktivity," skonštatoval Bocák. Je však podľa neho možné, že do konca týždňa nastane druhá vlna. "V povodí Dunaja v Nemecku a Rakúsku sú predpovedané dažde s úhrnom od 20 - 60 milimetrov," objasnil.

Hovorca SVP poznamenal, že na Devíne sú naďalej osadené mobilné hradenia a práce sú vykonávané aj v Komárne, kde je podľa neho preventívne vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity. Doplnil, že v Komárne sa očakáva v stredu poobede a večer dotekanie Dunaja.

Situáciu podľa jeho slov monitorujú a v prípade potreby vedia operatívne zasiahnuť, postaviť mobilné hradenia, a tak bezpečne previesť Dunaj cez zastavané územia.
Povodňová vlna na Dunaji by mala do SR doraziť počas stredyPovodňová vlna na Dunaji by mala na Slovensko doraziť počas stredy. Pozvoľna postupovala cez Rakúsko. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti. Bezprostredné ohrozenie obyvateľstva podľa neho nehrozí.

"V stanici Medveďov predpokladáme kulmináciu počas poludnia a v staniciach Komárno a Štúrovo počas noci zo stredy na štvrtok (6. 6.), respektíve štvrtok nadránom pri oscilácii okolo úrovne 1. SPA," uviedli meteorológovia. Situáciu však naďalej sledujú a aktualizujú.

Ako upozornili na svojom webe, pre Bratislavu stále platí druhý stupeň hydrologickej výstrahy pred povodňou z trvalého dažďa. "Vzhľadom na vývoj hydrologickej situácie v nemeckom a rakúskom povodí Dunaja očakávame na slovenskom úseku Dunaja a v dolnej časti Moravy výrazný vzostup vodných hladín s prekročením druhého stupňa povodňovej aktivity v stanici Bratislava-Dunaj a Devínska Nová Ves-Morava," priblížili.

Hydrologická výstraha prvého stupňa pred povodňou z trvalého dažďa platí v okrese Dunajská Streda.

Na snímke postreky proti komárom v záplavovej oblasti neďaleko Cyklomosta slobody.
Foto: TASR - Miroslav Košírer