Quantcast
< sekcia Slovensko

VIDEO: Tragédia v Zemianskych Kostoľanoch, požiar zabil dvoch ľudí

Požiar v domove dôchodcov v Zemianskych Kostoľanoch. Foto: FB: Polícia SR - Trenčiansky kraj

Hasiči v spolupráci so záchrannou zdravotnou službou momentálne transportujú osoby do náhradného ubytovacieho zariadenia.

Bratislava/Zemianske Kostoľany 8. augusta (TASR) – Požiar v domove dôchodcov v obci Zemianske Kostoľany v okrese Prievidza si vyžiadal dve obete. Ďalších 11 osôb počas sobotného nočného požiaru utrpelo zranenia rôzneho rozsahu. TASR o tom Informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Na snímke policajt naťahuje pásku pred budovou domova dôchodcov.
Foto: TASR Radovan Stoklasa


Hasiči boli k požiaru privolaní krátko po 02.00 h SELČ. "Po príchode na miesto udalosti bolo zistené, že požiar vypukol v jednej z izieb, pričom zasahujúcim hasičom sa požiar podarilo v krátkom čase zlikvidovať a nedošlo k jeho ďalšiemu rozšíreniu. Počas hasenia bol vykonaný prieskum izby, pri ktorom hasiči našli dve osoby bez známok života," priblížila Križanová. Ďalších 11 osôb utrpelo následkom požiaru zranenia rôzneho rozsahu.

Na snímke obhorené okno izby, v ktorej došlo k požiaru.
Foto: TASR Radovan Stoklasa


Na mieste sa nachádzajú psychológovia HaZZ a Policajného zboru SR, ktorí zabezpečujú krízovú intervenciu.Na mieste sa nachádza aj prezident HaZZ Pavol Mikulášek. V Zemianskych Kostoľanoch je aj expertízna skupina na zisťovanie príčin vzniku požiaru z Požiarnotechnického a expertízneho ústavu Ministerstva vnútra SR v Bratislave.

Požiar v domove vyšetrujú ako prečin všeobecného ohrozenia


Policajný vyšetrovateľ začal v súvislosti so sobotňajším požiarom v domove dôchodcov v Zemianskych Kostoľanoch v okrese Prievidza trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Križanová doplnila, že zo zariadenia evakuovali 48 osôb, pretože priestory boli silno zadymené. "Hasiči v spolupráci so záchrannou zdravotnou službou transportovali osoby do náhradného ubytovacieho zariadenia. Pri udalosti zasahovalo takmer 40 profesionálnych hasičov z Prievidze, Trenčína, Partizánskeho, Nitry a Bánoviec nad Bebravou, i členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí Zemianske Kostoľany a Bystričany," uviedla Križanová.

Klientov domova, ktorých neodviezli do zdravotníckych zariadení, podľa starostky obce Jany Školíkovej dočasne umiestnili vo vedľajšom dome kultúry. "Keďže nebol pripravený pre starých ľudí, ktorí potrebujú lôžka, zvažovali sme ďalšie možnosti. Riešili sme možnosť ubytovania v areáli vojenského útvaru v Zemianskych Kostoľanoch a postupne klientov presúvali za pomoci hasičov a sanitiek do tohto ubytovacieho zariadenia," povedala Školíková.

Ozbrojené sily SR na sociálnej sieti informovali, že pri tragédii pomáhajú aj vojaci z Národného centra EOD a RCHBO. "Pre evakuovaných obyvateľov sme okamžite poskytli náhradné ubytovanie a aspoň takto podporili záchranné zložky pri mimoriadnej udalosti. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť príbuzným obetí požiaru a skoré uzdravenie zraneným občanom," uviedol rezort obrany.Po požiari v domove dôchodcov ošetrili záchranári 15 osôb

Po požiari v domove dôchodcov v Zemianskych Kostoľanoch v okrese Prievidza, pri ktorom v sobotu zahynuli dve ženy, ošetrili záchranári 15 osôb. Podľa hovorkyne Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Aleny Krčovej sa väčšina z nich priotrávila dymom a mala dýchacie ťažkosti.

Doplnila, že 13 ľudí previezli do nemocníc v Bojniciach, Partizánskom, Žiari nad Hronom, Topoľčanoch a v Trenčíne. "Dvanásť z nich bolo počas transportov pri vedomí, jedna žena bola v kritickom stave. Preživším pomáhalo až sedem posádok záchrannej zdravotnej služby a dve hasičské ambulancie. Rozsahom a počtom ľudí, ktorí potrebovali pomoc záchranárov, išlo o mimoriadne náročný zásah. Ďakujeme všetkým zasahujúcim záchranárom aj kolegom z Krajského operačného strediska v Trenčíne, ktorí zásah riadili," dodala Krčová.