< sekcia Slovensko

POZOR: Od pondelka sa musia preukázať testom na hraniciach aj pendleri

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jakub Kotian

Výsledok antigénového testu musí byť zaznamenaný na certifikáte Ministerstva zdravotníctva SR, alebo v tlačive uvedenom v prílohe vyhlášky.

Bratislava 3. decembra (TASR) - Od pondelka (7. 12.) sa budú musieť preukázať negatívnym antigénovým alebo PCR testom na ochorenie COVID-19 na hraniciach aj pendleri. Test nesmie byť starší ako 14 dní. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Priblížila, že pôjde o osoby staršie ako sedem rokov, ktoré pravidelne prekračujú hranice SR, teda slovenskí aj zahraniční pendleri, občania SR žijúci v pohraničí susedných štátov, žiaci a študenti, osoby starajúce sa o svojich blízkych, osoby, ktoré obhospodarujú pôdu do desať kilometrov od hraníc, umelci a ďalší pracovníci v sektore kultúry, ktorí majú výnimku z domácej izolácie a testov.

Uviedla, že výsledok antigénového testu musí byť vydaný na mobilnom odberovom mieste alebo na odberovom mieste zariadenia sociálnych služieb (pre ich pracovníkov), pričom odberové miesta musia byť na území Slovenska. Výsledok antigénového testu musí byť zaznamenaný na certifikáte Ministerstva zdravotníctva SR, alebo v tlačive uvedenom v prílohe vyhlášky.

Výnimky z domácej izolácie či testov sa budú týkať nielen vodičov nákladnej a autobusovej dopravy, ale aj členov posádky. Dodala, že vo vyhláške sa upravuje tlačivo pre cezhraničných pracovníkov, aby z neho bolo zrejmé, že neplatí len pre zamestnancov, ale aj pre iné formy práce, ako napríklad pre živnosť.