Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 20. september 2024Meniny má Meniny majú Ľuboslav a Ľuboslava
< sekcia Slovensko

Pozostalí po advokátovi Ľ. Krivočenkovi dostanú odškodné 90.000 eur

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Advokát Ľubomír Krivočenko bol vo väzbe od marca 2020 do 28. februára 2021, kedy zomrel. Jeho úmrtiu predchádzalo rozšírenie nákazy ochorenia COVID-19 v Ústave na výkon väzby v Bratislave.

Bratislava 10. júla (TASR) - Pozostalí po advokátovi Ľubomírovi Krivočenkovi dostanú odškodnenie v sume 90.000 eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda. Cieľom je zmierniť nemajetkovú ujmu pozostalých formou poskytnutia finančnej náhrady. Po 30.000 eur dostane manželka a dve deti advokáta.

"Rozhodnutie vlády vychádza z neaplikovateľnosti relevantnej vnútroštátnej právnej úpravy na tento prípad a z existujúceho záväzku SR rešpektovať medzinárodné ľudskoprávne úpravy, ktorými je viazaná," píše sa v schválenom materiáli.

V tomto prípade je podľa vlády právnym rámcom článok 2 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a z neho vyplývajúca objektívna zodpovednosť štátu za porušenie jeho záväzkov v súvislosti s ochranou života osoby obmedzenej na osobnej slobode.

"S hmotnoprávnym všeobecným záväzkom štátu chrániť zákonom právo na život súvisí aj procesná povinnosť štátu vykonať účinné vyšetrovanie v prípade možného porušenia tohto záväzku," skonštatovala vláda.

"Žiadne peniaze nevedia nahradiť život človeka, ale minimálne na zmiernenie dôsledkov pre rodinu, sme sa rozhodli takýto návrh na vládu predložiť a vláda ho schválila," povedal po stredajšom zasadnutí kabinetu minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD).

Advokát Ľubomír Krivočenko bol vo väzbe od marca 2020 do 28. februára 2021, kedy zomrel. Jeho úmrtiu predchádzalo rozšírenie nákazy ochorenia COVID-19 v Ústave na výkon väzby v Bratislave. Zomrel vo väzenskej nemocnici v Trenčíne. Vláda pripomína, že manželka zosnulého žiadala opakovane počas jeho väzby o zvýšenú zdravotnú starostlivosť, keďže bol rizikovým pacientom pre jeho vek 59 rokov a pre ochorenia, ktorými trpel. "Jej žiadosti boli opakovane zamietnuté," píše sa v materiáli. Bezprostredne po smrti manželka iniciovala trestné konania a podávala podnety na prešetrenie, či jej manžel nezomrel v dôsledku nedostatočnej a oneskorenej lekárskej pomoci a či štátne orgány neprispeli k jeho smrti. Trestné oznámenia i podnety boli odmietnuté s odôvodnením, že zdravotná starostlivosť bola správna a nezanedbaná.