Quantcast
< sekcia Slovensko

Á.Érsek predpokladá,že veľkoplošné opravy ciest 1. triedy začnú na jar

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd), archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Slovenská správa ciest (SSC) v októbri minulého roka vyhlásila novú súťaž na veľkoplošné opravy ciest prvej triedy.

Bratislava 4. januára (TASR) – S prácami na veľkoplošných opravách ciest prvej triedy sa začne na jar. Predpokladá to minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd). Slovenská správa ciest (SSC) v októbri minulého roka vyhlásila novú súťaž na veľkoplošné opravy ciest prvej triedy. Zákazka bola po napadnutí revíznymi postupmi od troch záujemcov odovzdaná na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

SSC podľa rezortu dopravy vo svojom písomnom vyjadrení pre ÚVO "zdôvodnil a vyvrátil všetky domnelé porušenia zo strany uchádzačov" a v závere žiada úrad, aby námietky uchádzačov v celom rozsahu zamietol, "keďže sú neodôvodnené a účelové". "Veríme, že sa nebude opakovať situácia z diaľničných tendrov, keď budú firmy uplatňovať revízne postupy tak, aby úmyselne brzdili opravu ciest," uviedol pre TASR minister dopravy.

SSC v októbri vyhlásila novú súťaž na veľkoplošné opravy ciest prvej triedy, ktorá je rozdelená na časti. Cenu odhadla na 166,56 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). SSC musela pôvodnú súťaž zrušiť na základe rozhodnutia ÚVO práve pre nerozdelenie zákazky na časti.

Zákazka zahŕňa opravy vozoviek na cestách prvej triedy výmenou degradovaných vrstiev krytu vozovky s cieľom zlepšenia prevádzkovej spôsobilosti krytu vozovky a predĺženia životnosti vplyvu porúch na nižšie položené vrstvy vozovky.

Na cesty prvej triedy bolo zabezpečených 200 miliónov eur nad rámec rozpočtu na obdobie štyroch rokov. Za túto sumu sa malo opraviť alebo zrekonštruovať každý zo štyroch rokov približne 130 kilometrov ciest prvej triedy.