< sekcia Slovensko

Prácu hasičov často komplikujú problémy s parkovaním

Ilustračná snímka. Foto: Facebook/HaZZ

Zásahové cesty a nástupné plochy sú zahrnuté už v návrhu riešenia projektovej dokumentácie stavieb, následne sú špecifikované v projektovej dokumentácii stavby pre stavebné povolenie.

Bratislava 24. mája (TASR) - Prácu hasičov často komplikujú problémy s parkovaním. Niekedy je príjazd dokonca nemožný, upozornil Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) na sociálnej sieti. Poukazuje na stúpajúci počet áut, blokovanie zásahových ciest, ale aj problematiku nástupných plôch pri starších domoch.

"Kým v centrálnych mestských zónach dochádza k problému prístupu vozidiel hasičských a záchranných zborov najmä v pracovných dňoch v dopoludňajších hodinách, na sídliskách sa tento efekt prejavuje v popoludňajších a večerných hodinách a cez víkend," zhodnotili hasiči.

Zásahové cesty a nástupné plochy sú zahrnuté už v návrhu riešenia projektovej dokumentácie stavieb, následne sú špecifikované v projektovej dokumentácii stavby pre stavebné povolenie. "Navrhnúť a vyhotoviť zodpovedajúce prístupové komunikácie a nástupné plochy je jedna vec a ich udržiavanie v stave používateľnom v zmysle tak, ako boli navrhnuté a skolaudované, je vec druhá," podotkli.

Obyvatelia sídlisk svoje vozidlá odstavujú čo najbližšie k bydlisku, často tak dochádza k obmedzeniu prístupu hasičov. Tí musia následne napríklad zvoliť inú trasu k miestu požiaru, prípadne kontaktovať majiteľov vozidiel, aby si prišli svoje vozidlá preparkovať. "Jednou z možností, pri ktorej sa však riskuje poškodenie, je nevhodne parkujúce vozidlá presunúť manuálne alebo pomocou techniky," doplnili.

Problémom je podľa HaZZ aj situovanie nástupných plôch pre likvidáciu požiarov v bytových domoch, ktoré boli dané do užívania po roku 1945 až do 70. rokov minulého storočia. "U týchto stavieb nie je možné vyžadovať od správcov či vlastníkov bytového domu voľné nástupné plochy, pretože pri starších bytových domoch nie sú v projektovej dokumentácii definované a z právneho pohľadu vlastne neexistujú," vysvetlili.