Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Slovensko

Praktický návod: Ako zmeniť zdravotnú poisťovňu v roku 2023?

Foto: pexels.com

Čo potrebujete vedieť, ak chcete zmeniť zdravotnú poisťovňu?

Bratislava 25. septembra (OTS) - Nie je to nič náročné. Prečítajte si náš článok a zistite, ako postupovať, čo a dokedy musíte stihnúť a aké povinnosti vám zo zmeny poisťovne vyplývajú.

Návod, ako zmeniť poisťovňu

Zmeniť zdravotnú poisťovňu môžete kedykoľvek, ak ale chcete byť v novej už v januári 2024, pošlite prihlášku do 30. septembra 2023. Ak ju totiž pošlete neskôr, bude sa rátať, že ste ju podali 1. januára 2024 a poistencom v novej poisťovni budete až od 1. januára 2025.

Vybrať si môžete z troch inštitúcií – jednej štátnej zdravotnej poisťovne a dvoch súkromných. Ako postupovať pri tejto zmene?

1. Vyberte si zdravotnú poisťovňu

Prvým krokom je porovnanie výhod, ktoré jednotlivé poisťovne ponúkajú. Pre poistencov môže byť zaujímavé napríklad preplatenie zdravotných zákrokov, vrátenie doplatkov za lieky alebo príspevok na dioptrické okuliare a zubára. Zmena zdravotnej poisťovne je dôležitá vec, preto si poriadne preštudujte benefity a vyberte si tú, ktorá je pre vás najviac atraktívna.

2. Podajte si prihlášku

Ďalšou vecou, ktorú musíte potom, ako si vyberiete poisťovňu, urobiť, je podať si prihlášku. Poslať ju môžete cez elektronický formulár, poštou alebo osobne, najneskôr do 30. septembra 2023.

Postup podania sa môže pri každej poisťovni líšiť. Informácie sú však ľahko dostupné na ich webových stránkach.

3. Schválenie prihlášky

Zmenu poisťovne schvaľuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ak pošlete len jednu prihlášku a vyplníte ju bez chýb, jej schválenie prebehne bez problémov. Poisťovňa vám potom musí jej schválenie alebo neschválenie oznámiť najneskôr do 30. novembra 2023.

Po schválení prihlášky vám bude zaslaný nový preukaz poistenca. Ak máte občiansky preukaz s čipom (slúži aj ako preukaz poistenca), a požiadate si napriek tomu o nový preukaz, vystavia vám iba Európsky preukaz zdravotného poistenia. Do novej poisťovne budete patriť od 1. januára 2024.

Buďte opatrný, pretože ak zabudnete a prihlášku podáte až po 30. septembri 2023, považuje sa automaticky za podanú 1. januára 2024. Zmena poisťovne vám začne platiť až o rok neskôr, čiže v roku 2025.

Zdroj: pexels.com

Povinnosti po zmene poisťovne

- Potom, ako zmeníte zdravotnú poisťovňu, máte oznamovaciu povinnosť. Ohlásiť to musíte svojmu zamestnávateľovi do ôsmich dní, čiže do 8. januára 2024. Ak máte viacero zamestnávateľov, je potrebné túto zmenu oznámiť každému z nich. V prípade, že by ste to nesplnili, môže vám Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou udeliť pokutu vo výške 340 eur. Živnostníci túto povinnosť nemajú.

- Ak potom, ako podáte prihlášku, zmeníte zamestnávateľa, musíte to oznámiť svojej novej zdravotnej poisťovni, tiež do 8. januára 2024.

- Zmenu nemusíte nahlasovať svojmu všeobecnému lekárovi, poisťovňa to urobí za vás. Je ale dobré opýtať sa, či zmenu zaregistrovali.

Užitočné rady

Pokiaľ si prepoistenie rozmyslíte, ale prihlášku ste už podali, máte právo vziať ju späť bez udania dôvodu do 31. októbra 2023. Musíte vyplniť tlačivo na späťvzatie prihlášky poistenca, ktoré nájdete na webe poisťovne. To potom doručte osobne, poštou alebo elektronicky do vybranej zdravotnej poisťovne.

Ak podáte viacej prihlášok, ste povinný jednu vziať späť. Toto musíte tiež urobiť písomne, inak budú všetky vaše prihlášky neplatné.