< sekcia Slovensko

Právnik: Núdzovým stavom môže štát čeliť ohrozeniu bezpečnosti

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Obmedzenie základných práv a slobôd alebo uloženie povinnosti však musí rešpektovať princíp proporcionality, vysvetlil Domin.

Bratislava 25. novembra (TASR) - Núdzový stav predstavuje jednu z možností, ako môže štát čeliť ohrozeniu jeho bezpečnosti. Núdzový stav môže vláda vyhlásiť v prípade, ak bezprostredne hrozí ohrozenie života a zdravia, alebo už došlo k takémuto ohrozeniu, a to aj z dôvodu pandémie. Pre TASR to uviedol ústavný právnik z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Marek Domin.

Núdzový stav predstavuje možnosť obmedzenia základných práv a slobôd a ukladania povinností v širšom rozsahu, ako by to bolo prípustné v čase štandardného režimu. Ide napríklad o obmedzenie slobody pohybu a pobytu, obmedzenie uplatňovania práva pokojne sa zhromažďovať či o možnosť uloženia pracovnej povinnosti.

"Obmedzenie základných práv a slobôd alebo uloženie povinnosti však musí rešpektovať princíp proporcionality. Prípustné je preto len také obmedzenie základných práv, ktoré je nevyhnutné na zvládnutie ohrozenia bezpečnosti štátu, v našom súčasnom prípade napríklad na odvrátenie ešte závažnejšieho ohrozenia života a zdravia obyvateľov z dôvodu pokračujúcej pandémie," vysvetlil Domin.

Zároveň pripomenul, že pre vyhlásený núdzový stav môže dôjsť k zásadným zásahom do základných práv a slobôd. "Ústava SR preto zveruje Ústavnému súdu SR možnosť kontroly, teda posúdenia toho, či bol núdzový stav vyhlásený v súlade s ústavným zákonom o bezpečnosti štátu, teda či na jeho vyhlásenie boli splnené podmienky," dodal Domin.

Na Slovensku platí od štvrtka na 90 dní núdzový stav. Schválený je aj zákaz vychádzania. Rozhodla o tom vláda na stredajšom (24. 11.) rokovaní. Naposledy bol núdzový stav na Slovensku vyhlásený vlani od 1. októbra do 14. mája tohto roka.