Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Slovensko

Primár: Pre diabetikov je chrípka rizikovejšia, pomôže očkovanie

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Podľa najnovších analýz dát sa diabetici ani chronicky chorí pacienti na Slovensku pred chrípkou dostatočne nechránia.

Bratislava 2. októbra (TASR) - Pre diabetikov predstavuje chrípka zvýšenú hrozbu. Ochorenie zhoršuje jej priebeh, zvyšuje riziko komplikácií, ako aj úmrtnosť. Očkovanie proti chrípke by preto malo byť pre týchto pacientov neoddeliteľnou súčasťou liečby. Upozornil na to primár diabetologického oddelenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu (NEDÚ) Emil Martinka.

"Prítomnosť diabetu mellitu zvyšuje riziko ochorenia na chrípku a zhoršuje jeho priebeh, zvyšuje riziko komplikácií chrípky aj úmrtnosť. Podobne, chrípka zhoršuje glykemickú kontrolu diabetu, zvyšuje riziko akútnych život ohrozujúcich komplikácií diabetu, zhoršuje prejavy chronických komplikácií aj riziko srdcovocievnych príhod ako sú infarkt myokardu či cievna mozgová príhoda," vysvetlil.

Pacienti s diabetom mellitom by sa podľa neho mali proti chrípke chrániť očkovaním. Podotkol, že počas chrípkových epidémií sú hospitalizovaní častejšie a vyššia je aj ich úmrtnosť. "Je dostatok vedeckých dôkazov a pribúdajú ďalšie, že u pacientov s cukrovkou očkovanie proti chrípke znižuje nielen počet hospitalizácií, ale aj život ohrozujúcich komplikácií a úmrtí z kardiovaskulárnych či iných príčin," skonštatoval.

Podľa najnovších analýz dát sa však diabetici ani chronicky chorí pacienti na Slovensku pred chrípkou dostatočne nechránia. "Najväčšiu skupinu chronicky chorých v našej analýze tvorili diabetici s počtom 245.000, u ktorých sme zistili zaočkovanosť 14 percent. Pacienti s onkologickým ochorením tvorili skupinu 87.000 osôb so zaočkovanosťou 11,6 percenta," ozrejmila analytička Inštitútu zdravotníckych analýz (IZA) Ministerstva zdravotníctva SR Petra Ištokovičová. V rámci EÚ sa zaočkovanosť chronicky chorých pacientov pohybuje na 75-percentách, u diabetikov v priemere okolo 65 percent.