Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Slovensko

Prebehlo vypočúvanie strán pre spor o sídlo ELA v Bratislave

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Europarlament spochybňuje právoplatnosť rozhodnutia, ktorým Rada EÚ určila Bratislavu za sídlo ELA.

Brusel/Luxemburg 8. júna (TASR) - Na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu prebehlo v pondelok vypočúvanie strán v súdnom spore, ktorý inicioval v novembri 2019 Európsky parlament (EP) z dôvodu rozhodnutia členských krajín (Rada EÚ) prideliť sídlo Európskeho orgánu práce (ELA) do Bratislavy. Rozhodnutie Rady EÚ podporuje na súde 13 členských krajín.

Europarlament spochybňuje právoplatnosť rozhodnutia, ktorým Rada EÚ určila Bratislavu za sídlo ELA. Slovensko sa však nemusí obávať, že pre prebiehajúci súdny spor príde o bratislavské sídlo tejto agentúry EÚ.

Tlačový hovorca Súdneho dvora EÚ Balázs Lehóczki pre TASR uviedol, že do právneho konania v prospech rozhodnutia Rady EÚ o sídle agentúry zasiahli viaceré členské štáty. Okrem Slovenska je to aj Belgicko, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Maďarsko, Poľsko a Španielsko.

Ministri práce a zamestnanosti členských krajín EÚ vybrali v júni 2019 Bratislavu ako sídlo pre ELA v rámci súťaže, do ktorej sa zapojili aj hlavné mestá Bulharska, Cypru a Lotyšska. Bratislava získala 15 z 28 hlasov už v prvom kole hlasovania.

Podľa práva EÚ sú to národné vlády, ktoré majú výlučné právo určiť sídlo inštitúcií, a to prostredníctvom hlasovania vo formáte Rady ministrov.

EP však tvrdí, že ide skôr o "politické usmernenie" ako právne záväzné pravidlo. Odvoláva sa pritom na tvrdenie, že agentúra ELA bola vytvorená na základe pravidiel EÚ o voľnom pohybe a sociálnom zabezpečení, pri ktorých má mať europarlament ako spoluzákonodarca rovnaké slovo, čo sa však nestalo. Parlament tak na súde tvrdí, že sa mal tiež podieľať na rozhodovacom procese o sídle ELA a vytýka Rade EÚ, že vo svojom rozhodnutí neodôvodnila, prečo bola práve Bratislava určená ako sídlo tejto agentúry.

Rozsudok v tomto spore vynesie Súdny dvor EÚ neskôr.(spravodajca TASR Jaromír Novak)